Доц. д-р Дончо Етугов

Атопичен дерматит при децата – част 1 от Доц. д-р Дончо Етугов

icon Преглеждания: 2667
Видео Текст
Girl,applying,dermatology,cream,on,skin

Здравейте! Казвам се доц. д-р Етугов и съм дерматолог и специалист по дермохирургия, както и по естетична медицина. По настоящем преподавам в Медицинския университет към Александровска болница и ръководя моята частна клиника.

Днешната тема е много интересна и специално насочена към майките и техните деца, тъй като тя касае атопичния дерматит.

Атопичен дерматит

Често пъти атопичният дерматит представлява едно предизвикателство по-скоро за родителите, тъй като най-общият симптом, който те виждат, това е поява на дребни пъпчици по бузките на новороденото в периода до 3-тия месец. Именно това е и първият етап от това заболяване.

Може би думата „заболяване” не е най-точната. Понякога го описвам като състояние, за да звучи по-възприемчиво за родителите, тъй като е един симптомо-комплекс, от който най-видими са кожните симптоми. 

Но освен тях може да имаме респираторни симптоми, т.е някои индивиди са разположени към сенни хреми или пък към алергичен конюнктивит. И в подробното описание на това заболяване влиза и т.нар. атопична характеропатия, тъй като мозъкът и кожата имат един ембрионален произход.

Кои са те? Съвсем накратко ще разкажа

В първия етап, както споменах вече, при новороденото се появяват малки ситни пъпчици и когато докоснем бузките на детето, усещаме все едно те са поръсени с пясък. Зачервяват се по-силно, ако детето се напъва да плаче или при различни физически усилия, но те не са сериозен проблем. Достатъчна е консултация с дерматолог и адекватна локална терапия.

С напредването на заболяването се появяват плаки на сгънките, най-често на лакътните и задколенните участъци на кожата. Появява се зачервяване, грубовата кожа, люспички. Детето посяга и неволно се разчесва, понякога се случват по-дълбоки разчесвания до кървене. Така че трябва да се полагат адекватните грижи.

Трябва да обясним на родителите с няколко думи за физиологията на кожата. Кожата обикновено при здравите индивиди е покрита с т.нар. водно-липидна мантия. 

Оприличаваме я на найлоновата обвивка на някой от зеленчуците например на краставицата в магазина. Така и ние сме обвити с водно-липиден слой. Той се образува от вода и от секретиран от мастните жлези себум.

Каква е неговата роля? 

Той, първо, задържа водата и пречи тя да се изпарява от роговия слой. Второ, той е една механична бариера срещу алергени, срещу бактерии, вируси. И когато той липсва, кожата, ако успеем да я погледнем с един микроскоп, виждаме, че тя прилича на една напукана пустиня. 

Именно през тези напукани участъци влизат всичките неща, които изброих, и най-първи са алергените, които провокират алергизация, разчесване и неспокойствие на децата. Затова много важно е да обясним на родителя стъпките в лечението. 

Обикновено при такова разчесване и алергизиране задължително се населяват и бактерии, затова и първата стъпка при лечението е смесено локално средство от локален антибиотик в добър носител, в добра база, която да има липидна фракция, и съответно ниска доза кортикостероид, за да успокоим възпалителната компонента – сърбеж, дискомфорт. 

Примерно с един такъв комбиниран кортизон и антибиотик правим един кратък курс, след което много подробно обясняваме хигиенните грижи на родителите към това дете.

Как да се къпе? 

Не трябва да се използват детергенти. Ще добавя една препратка към химията. Детергентите са продукти, които осапуняват. Ако имаме една голяма мастна капка, която е върху водна повърхност, тя стои целокупна.

Но ако капнем един детергент, тя се разпрашава на малки капчици и по този начин водата може да я отмие. Именно това правят сапуните, душ геловете, шампоаните, поставени върху кожата. Разпрашават нашия себум на малки капчици и го отмиват, т.е. причиняват допълнителна сухота на вече сухата кожа.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Baby2come
    Baby2come

    Симптомите при нас са подобни на обриви. Появяват се в меки части на кожата – глезени, гънки на колената и лактите и по – рядко в областта при мишниците. Там кожата е по – мека и винаги избиват там. На нашето дете това е съпроводено с изтъняване на кожата и смъдене от мазила или по – агресивни сапуни. Съпроводено е със сърбеж и съвсем нормално детето не може да го контролира. Това което помага е хладък душ върху раздразнената зона. Въпреки този метод неизбежно се разчесват тези зони и те стават на рани подобни на одраскване.
    Ходили сме при няколко специалиста и не сме стигнали до лечение. По скоро потискаме проявата им или облекчаваме проявленията им. Не знам защо, но се страхувам от кортико стероидите и като резултат не харесвам и избягвам кремове, които съдържат такива. Положението не е много добро. Надяваме се като пораснем да отмине.

Вашият коментар