Тереза Алексиева

Какво е маймунска шарка и опасна ли е за бебета и деца? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 1179
maimunska sharka

Според последна информация на Световната здравна организация от 27-ми юни 2022, броят на случаите на маймунска шарка нараства до над 3400 в световен мащаб. Повечето от случаите са регистрирани в Европа, като за момента само един от тях завършва с летален изход.

Според организацията, маймунската шарка все още не представлява извънредна здравна ситуация в глобален мащаб. Въпреки това, генералният директор на СЗО нееднократно изразява своята загриженост по отношение на увеличения брой огнища в различни държави по света.

За момента в България са потвърдени едва три случая на маймунска шарка, като засегнатите са в добро общо състояние и без рискове от усложнения. И все пак – появата на маймунска шарка в България повдига редица въпроси, включително какви са рисковете за най-малките.

Днес систематизираме за вас най-важната информация по темата така, както в съобщена от водещите здравни специалисти и организации на глобално ниво.

Какво представлява маймунската шарка?

Най-важните факти за маймунската шарка могат да се разделят на две групи – историческо възникване и изолиране на заболяването и клинично протичане.

Историческо възникване и изолиране на заболяването

Въпреки ускореното разпространение през последните месеци, маймунската шарка не е ново заболяване. То е изолирано за първи път през 1958 година в проба от маймуна, откъде идва и името му. Първата инфекция при човек е открита през 1970 година в Демократична република Конго, а носителят е бил малко дете.

Исторически погледнато, разпространението на маймунска шарка сред хора е спорадично, а случаите са единични или под формата на локални епидемии. Именно затова глобалното разпространение е прецедент, който буди притеснение и изостря вниманието на здравните власти по света.

Разпространението на маймунска шарка в момента може да се следи на живо в карта, обновявана от Центровете за превенция и контрол на заболяванията в САЩ.

Клинично протичане на маймунската шарка

Маймунската шарка е инфекциозно вирусно заболяване, което може да се появи както при хора, така и при животни. Заболяването се причинява от вируса на маймунската шарка – зоонозен вирус от рода Orthopoxvirus. Вирусът на вариола – причинителят на едра шарка – също е част от този род.

За момента са известни два клона на вируса – конгоански и западноафрикански. Според главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев, в България са засечени единствено случаи на западноафриканският клон на вируса, който има по-леко и по-безрисково протичане.

Счита се, че инкубационният период е от 5 до 21 дни, а продължителността на заболяването е от 2 до 4 седмици с различна острота на симптомите. Най-типична за маймунската шарка е появата на обрив, който може да предизвика дискомфорт, сърбеж и болка. Протичането може да бъде и тежко, особено при деца, бременни жени или хора със заболявания на имунна система.

Според последни статистики, коефициентът на смъртност на маймунската шарка е между 1% и 6% в зависимост от вида на вируса и местоположението на пациента. Смъртността може да достигне до 11% в страни с ограничен достъп до медицински грижи, като такъв процент за момента е регистриран единствено в Централна Африка.

Как се предава и какви са симптомите?

Според данните събрани до момента, маймунската шарка се разпространява от човек на човек най-вече чрез близък и директен контакт – по въздушно-капков път, лице в лице или кожа до кожа. Други по-малко вероятни сценарии са консумацията на заразено диво месо, ухапвания или драскотини от заразени животни.

Хората започват да разпространят вируса с началото на симптомите и са заразни докато всички кожни лезии не бъдат излекувани. В редки случаи е регистрирано и разпространение то една седмица след образуване на коричка върху лезиите. Според тези критерии, разпространението на маймунска шарка силно наподобява разпространението на други видове шарка, включително едра шарка и варицела.

Симптоми на маймунска шарка

На пръв поглед, заболяването може да изглежда подобно на варицелата. Макар и да е често сравнявана с вече изчезналата едра шарка, маймунската шарка е по-малко заразна и причинява по-леко заболяване.

Симптоми преди обрива

Някои обичайни симптоми преди появата на обрива са:

  • Повишаване на телесната температура и треска;
  • Подуване на лимфните възли;
  • Силно главоболие, подобно на мигрена;
  • Болки в мускулите и гърба;
  • Отпадналост и липса на енергия.

Обикновено, обривът се появява от 1 до 3 дни след първото повишаване на температурата. Той е подобен на мехури, пълни с течност и засяга по-скоро лицето и крайниците, отколкото тялото. Възможно е да има обриви по лицето, устната лигавица, гениталиите и конюнктивите.

Фази на развитие на обрива

Обривът се развива последователно и минава през следните фази:

  • Макули (лезии с плоска основа);
  • Папули (леко повдигнати твърди лезии);
  • Везикули (лезии, пълни с бистра течност);
  • Пустули (лезии, пълни с жълтеникава течност);
  • Корички, които изсъхват и падат от кожата.

Броят на лезиите варира от няколко до няколко хиляди. В тежки случаи лезиите могат да се слеят и да предизвикат отлепване на големи кожни участъци.

Какви са превенцията и лечението на маймунската шарка?

Превенцията на маймунската шарка не се различава от вече известната за всеки вид заболяване, предавано директно и по въздушно-капков път. Тя се изчерпва с високата лична хигиена, проследяването и изолирането на контактни лица и ограничаването на близките контакти в случай на епидемично разпространение.

За момента няма специфично лечение, освен симптоматичното третиране на обрива и температурата. Вторичните бактериални инфекции трябва да се лекуват според показанията, като е задължително пациентът да остане добре хидратиран в хода на заболяването. Задължително е заболяването да се проследи от лекар, който да препоръча най-подходящата терапия според индивидуалния случай, а самолечението е силно нежелателно.

През 2022 Европейската агенция по лекарствата лицензира антивирусният препарат тековиримат като възможен за използване при маймунска шарка. Той все още не е широко достъпен, а приемът му без лекарско назначение не се препоръчва.

Проучвания установяват, че ваксината срещу едра шарка има около 85% потенциал за предотвратяване на инфекция при близки контакти и за намаляване на тежестта на заболяването. Одобрена е и по-нова ваксина срещу едра шарка и маймунска шарка, базирана на модифицирана ваксина Анкара.

При адекватен достъп до медицински грижи и адекватна реакция на евентуалните усложнения, повечето хора се възстановяват от маймунска шарка без дългосрочни последствия за здравето.

Опасно ли е заболяването за бебета и деца?

За родителите има една добра и една лоша новина.

Добрата е, че статистиката на настоящото разпространение показва, че заболеваемостта сред децата е изключително ниска.

А лошата – че с днешна дата, проучвания сочат като най-рискови групи при заболяване от маймунска шарка именно децата и болните от Синдром на придобитата имунна недостатъчност (СПИН).

Предвид повишения риск от усложнения при най-малките, здравните власти съветват родителите да се отнасят с повишено внимание към всички обриви или съпровождащи симптоми и да се свържат със своя лекар при първи съмнения за заболяване. Това важи с особена сила в случаите, в които е налице доказан контакт със заразно болен.

Прогнозите за протичане на маймунска шарка при децата са добри, като за целта е необходимо състоянието на най-малките да се следи от педиатър и всички потенциални усложнения да бъдат адресирани бързо и правилно.

Ресурси

  1. Факти за маймунската шарка, систематизирани от СЗО – https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/monkeypox
  2. Избухване на маймунска шарка през 2022: Резюме на ситуацията https://www.cdc.gov/poxvirus/monkeypox/response/2022/index.html
  3. Клинични характеристики и управление на човешка маймунска шарка: ретроспективно наблюдателно проучване в Обединеното кралствоhttps://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(22)00228-6/fulltext
  4. Маймунска шаркаhttps://en.wikipedia.org/wiki/Monkeypox
  5. Маймунска шарка https://www.nhs.uk/conditions/monkeypox/
  6. Какво е маймунска шарка и как се предава? https://www.bbc.com/news/health-45665821
  7. Потвърдиха трети случай на маймунска шарка у насhttps://dariknews.bg/novini/bylgariia/potvyrdiha-treti-sluchaj-na-majmunska-sharka-u-nas-2315624

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар