Никнене на кътници при децата – ето кога и какво да очаквате от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 168
2024 02 19 11h01 07

Вашето 2-годишно дете внезапно започва да  плаче и е по-раздразнително от обикновено. Отдавате го на ужасните две – новата възраст, в която детето ви навлиза. Причината за промененото поведение обаче може да е започналото никнене на кътници при децата. 

Процесът на пробиване на кътници може да бъде много неприятен и болезнен, карайки дори най-спокойното дете да стане раздразнително. 

Тук ще се опитаме да дадем най-обща информация за едно от първите препятствия, което трябва да преминете с вашето малко съкровище –  драмата никнене на кътници! 

2024 02 19 11h00 31

Колко вида кътници имат децата и кога растат те

Основните видове зъби при децата се делят на млечни и постоянни, като съответно и кътниците биват млечни и постоянни.

Млечни кътни зъби 

Първите бебешки зъби започват да се развиват още при нероденото дете. Затова храната на бременната жена е от особена важност. Тя трябва да съдържа достатъчно количество калций, фосфор, витамин С и витамин D. 

Сигурно и вие като родители сте си задавали въпроса кога ще започне това дългоочаквано никнене на зъбки на детето ми

Всяко дете е различно, но по правило първото зъбоникнене при бебе започва на възраст между 6 и 12 месеца

Повечето първи кътници при бебе изникват до 33-я месец. При момиченцата по правило по-рано избиват първите зъби – кътници. 

  • Първи млечни  кътници:  Добре е да се знае, че за пръв път  млечни зъби кътници се появяват между 13 и 19-я месец на детето и падат между 9-тата и 11-тата година. На мястото на тези първи кътници израстват постоянните зъби на човека.
  • Втори млечни кътници: Между 23 и 30 месечна възраст започва
    никнене на кътници при децата, известни като втори млечни кътници.  Тези млечни зъби падат между 10 и 12-та година, като веднага на мястото на тези временни зъби започват да израстват постоянните зъби.

Процесът на никнене на зъби започва по време на бременността на майката, а кътниците се зараждат още преди падането на млечните зъбки на детето. 

Първото никнене на кътници при бебе започва след появата на предните резци на долната челюст, а след това и 4-те горни резци. Тогава се появяват куспидите или т.н. кучешки зъби. Често, след като бебето навърши 2 години, се появяват 4-те втори кътници при децата. Това са и последните млечни зъби).

Всички никнещи зъбки на горната челюст често пробиват 1 до 2 месеца след същия зъб на долната челюст. 

Първичните зъби при децата са общо 20. След като те започнат да никнат, обикновено се появява по един зъб на месец. Мястото, което се наблюдава между млечните зъби, се запълва от  по-големите постоянни зъби. Именно затова още при изникването на  млечните зъби всички корени на кътници са на по-отдалечено разстояние един от друг.

Последователността при никнене на зъби може да варира доста от дете на дете. Така че не се притеснявайте твърде много, ако зъбите на вашето мъниче не следват тук описания модел. 

Все пак, ако зъбите не изникнат една година след очакваното време, непременно се консултирайте със специалист по дентална медицина. 

Първичните зъби имат много важни задачи за развитието на малките деца: помагат им да се научат да дъвчат, да формират правилни хранителни навици, да установят правилна реч и да задържат точното пространство в челюстта, в което ще поникнат постоянните зъби. 

Мястото, запазено за постоянните зъби, може да бъде застрашено, ако още преди започналата смяна на млечни зъби някои от тях паднат или бъдат отстранени твърде рано. Причина за това може да е зъбен кариес на кътник, случайна травма на зъбите и др.

2024 02 19 11h00 40

Постоянни кътни зъби

Пълният комплект зъби на възрастния човек трябва да е от 32 постоянни  зъба – 16 горни и 16 долни. Те заместват млечните зъби.  

Зъбите на възрастните обикновено са по-малко бели от млечните и много по-големи. Тези зъби оформят правилната зъбна редица на усмивката, за която човек трябва да се грижи до края на живота си. 

Някои постоянни кътници при децата, като „шестгодишните кътници“, изникват на онази по-голяма площ, където преди това е нямало млечен зъб, докато други директно заместват млечните зъби. 

Поддържането на орална хигиена и грижа към млечните зъби е особено важна, за правилното поникване на първите постоянни кътници. 

Редът на изникване на постоянните зъби изглежда така:

  • Първи: Млечни кътници;
  • Втори: Централни резци;
  • Трети: Странични резци – заемат мястото на падналите млечни странични резци;
  • Четвърти: Кучешки зъби – на мястото на млечните кучешки зъбчета; 
  • Пети: Първи предкътници – на мястото на първи временни кътници;
  • Шести: Втори предкътници – на мястото на втори млечни кътници.

Възрастта на изникване на постоянните зъби можете да видите в таблицата по-долу.

Постоянни зъби Долна челюст Горна челюст
I кътник 6 – 7 години Между 6 и 7 години
Централен резец 6 – 7 години Между 7 и 8 години
Страничен резец 7 –  8 години 8 –  9 години
Кучешки зъб 9 – 10 години 11 –  12 години
I предкътник 10 – 12 години 10 –  11 години
II предкътник 11 –  12 години 10 –  12 години
III кътник (Мъдрец) 17+ години 17+ години


Източник: dentapro.bg 

Първи постоянни кътници

Млечните зъби започват да падат, а първите постоянни зъби обикновено се появяват около 6-7-годишна възраст. Те се наричат още ​​„шестгодишни кътници“ и изникват в задната част на челюстта, заради което понякога могат да се сбъркат с млечни зъби. 

Изключително важно е родителите да забележат кога тези зъби започват да се появяват и да приучат децата си да полагат специални грижи за тях, тъй като те ще им останат за цял ​​живот. 

Освен това, тези кътници участват в процеса на формиране на долната форма на лицето. 

2024 02 19 11h00 51

Втори постоянни кътници

В процеса на растеж на кътници вторите постоянни кътници се появяват между 12-тата и 13-тата година на децата. На 13 години повечето от тях имат поне 20 от своите 32 постоянни зъба, ако не и повече. 

Редът и конкретната възраст, на която децата губят млечните си зъби, може да се различават в зависимост от различни въздействащи обстоятелства. Такъв фактор например е наследствеността

Мъдреци

Родителите често нетърпеливо задават въпроса кога излизат последните кътници

Това обаче се случва в много по-късната възраст на детето. Мъдреците са последните зъби, които растат. Те обикновено започват да изникват между 17 и 21 години. Често тези зъби се почистват трудно и са склонни да нарушават подредбата на другите зъби в устната кухина. 

Те не са необходими за дъвчене, така че зъболекарите обикновено препоръчват изваждането им още преди да изникнат. Това помага да се предотвратят усложнения, като например частично пробиване или разместване на останалите зъби поради липса на място по челюстта. 

Като цяло, постоянните зъби обикновено изникват напълно в рамките на около 15 години

С какви симптоми може да е придружено никненето на кътниците при децата

Вашето дете сигурно няма да е в състояние да съобщи причината за болката, която изпитва, когато започне неприятното никнене на кътници. 

Симптоми за това ще откриете в промяната на поведението му:

  • На детето започват да му текат лиги повече от обикновено.
  • Детето е необичайно раздразнително.
  • Започва да си лапа пръстите, да дъвче дрехите и играчките си.
  • Венците са зачервени в зоната на никнене на зъбките.
  • Можете да напипате подут венец в устната кухина на детето.
  • Има неспокоен сън.

Педиатрите свързват никненето на зъби с характерна хрема, която води до запушване на нослето и носово дишане.

Изброените симптоми обикновено се засилват през нощта.

Не на последно място – болезнено никнене на кътници и температура е често срещано явление при децата около 2-годишна възраст. Възможно е в този период детето да поддържа постоянна температура около 37,2 градуса.

2024 02 19 11h00 58

Начини за облекчаване на дискомфорта по време на никнене на кътници

Ето някои неща, които биха могли да помогнат за за облекчаване на болката и дискомфорта на детето при никнене на зъби:

  • Преди всичко е добре да се опитате да надникнете в устата на детето, за да видите как изглеждат венците при никнене на зъби.
  • Разтривайте сърбящите го подути венци с пръста на ръката си.
  • Дайте на детето мокра кърпа, напоена с ледена вода (или замразете влажна кърпа във фризера).
  • Дайте му да гризе гризалка или чесалка за зъби.
  • Овлажнявайте кожата около устата на детето (ако слюноотделянето изсушава кожата му).
  • Гушкайте го и го разсейвайте със занимателни игри и песнички.
  • Можете да дадете на детето воден разтвор на  шуслерови соли при никнене на кътници. Той трябва да е приготвен в точни пропорции, които са указани върху опаковката. Консултация можете да получите и в билковата аптека.

В краен случай можете да дадете обезболяващи при никнене на зъби по предписание от педиатъра на детето или друго медицинско лице. 

2024 02 19 11h01 07

Грижата за вашето двегодишно дете, докато му никнат вторите кътници,  не е лесна. Домашните средства, които изброихме по-горе, ще му помогнат в една или друга степен.  

Знайте обаче, че дискомфортът и болката са временни и ще отминат веднага, щом зъбките поникнат. Тогава детето ви ще се почувства по-добре и ще се успокои.

Снимки: Pixabay

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар