Създадени са т.нар. синтети, синдетергенти без детергентни продукти, които измиват, но не отмиват докрай именно тази липидна фаза върху кожата. Или пък още по-добрият вариант са олиата за къпане, които измиват, дори оставят един липиден филм върху кожата, който благоприятства за възстановяване на физиологията и именно на тази водно-липидна маса.
Не е грешно, по няколко пъти дори, с по-плътни продукти да се хидратира тялото, а е задължително в обострените фази.
Така че след къпане с такъв продукт, ако имаме плаки, лекуваме с лекарствените локални средства. Ако има силен сърбеж, можем да дадем локален антихистамин, който да потисне сърбежа и съответно трябва добре да хидратираме и да овлажним кожата, за да възстановим водно-липидната мантия.
Задължително трябва да обясним на родителите, че този тип деца са склонни да лидерстват, да са индивидуалисти, да са по-акцентирани върху поведението си в колектива и по някой път е желателно родителят да обясни на учителите в училище, че детето е с атопична кожа. Учителят да има малко повече търпение и по-специфичен подход към това дете.
Също така е добре сезонно да избираме най-подходящата козметика и съответното облекло. До кожата не е желателно да допират естествени тъкани като вълна и груби материи, които дразнят и механично издират кожата, както и синтетичните материи. Винаги трябва върху кожата да има дреха от памук, мека тъкан и отгоре вече може да облечем по-грубите зимни дрехи.
Винаги съветвам родителите когато захранват детето си с нови храни, да бъдат с обострено внимание. Да дадат от новото нещо, да изчакат ден-два, за да видят как целият организъм ще понесе новите алергени, внесени чрез храната. И ако няма реакция, съответно да се захрани.
Най-често като алергени при атопините споменаваме цитрусите, това са мандарини, портокали, банани и т.н. Но най-алергизиращите, това са мъхестите – ягоди, малини, праскови, кайсии.
Винаги с повишено внимание трябва да се дават и първите сокове. Трябва пак да се направи една пауза между първия прием и първото хранене с тези продукти.
Общо взето до първата годинка леките атопии преминават. Тежките атопии обаче могат да останат до 3-годишна, а по някой път и до 9-10-годишна възраст, като силната проява е при хора със светъл фенотип.
Кои са те? Това е млечнобяла кожа, светлосини очи, сламеноруси коси. Докато при хората с по-матова кожа, по-тъмна окраска на очите и на косата, атопията протича по-меко и съответно още първата годинка преминава.
А тогава, когато атопията остане и след пубертета, т.е. в зряла възраст, говорим за трета фаза на атопичния дерматит или старата номенклатура като диагноза се нарича нерводерматит.
С тези пациенти наистина трябва много да се работи, да бъдат добре интегрирани в житейската и професионалната си дейност. Такива младежи, които проявяват атопия и след пубертета, е разумно да не се насочват към физическа работа, тъй като запрашването и запотяването са неща, които обострят атопията.
По същия начин не е добре да бъдат насочвани към професионално спортуване, а по-скоро те психически и психологически да са насочени повече към изкуство, към поезия и т.н. Така че – това са малко или повече творчески личности и смятам, че това е тяхното кредо.
Ако имате някакви въпроси, моля, задайте ги на сайта, аз ще се опитам да бъда изчерпателен. Смятам, че тази информация като първа капка в езерото на познанието на атопията е достатъчна.
Благодаря за интереса!
Атопичен дерматит за нас стана познато понятие в бебешка възраст. Оказахме се алергични от белтъка на млякото. Успешно го израстнахме, упорито бавно системно захранване под насоките на една възрастна педиатърка в МЦ по детски болести (София, ул. Найден Геров). Докторе, благодаря Ви!
Вече сме на 7 години и се появяват нови алергии – сенна хрема. Заедно с нея тръгват обриви и чесане по глезените. Обичайни кремчета и противоалергично не помагат. Ходихме при детски дерматолог (доц. Георги Пехливанов). С кремчета с антибиотик и кортикостероиди минава в рамките на 2 седмици. Прилага се схема за третиране и разбира се по щадяща козметика за баня Кожата още и личи, че има следи от стари травми, но поне е по – спокойна. Няма остри сърбежи или разранявания. Надявам се да го израстем и този път. При нас атопичен дерматит винаги е алергична реакция. Неприятна и упорита. Знаем къде се появява, до голяма степен и знаем кога е вероятно да дойде…