С появата на бебето в семейството, грижите на родителите за него и за домакинството трябва да бъдат добре планирани и съвместени. За да не се налага да оставяте детето в креватчето, а да бъде близо до вас, отличен помощник може да бъде бебешката люлка или шезлонг.
Още преди да се роди бебето, за родителите възникват различни. Какво е по-подходящо да се купи – люлка или шезлонг? Откога и до каква възраст се използват двата продукта? С какво може да са полезни в ежедневието, по какво си приличат и по какво се различават?
По-долу систематизираме отговорите на тези и други въпроси, за да ви помогнем да вземете най-информирания и правилен избор, съответстващ на нуждите, целите и рпедставите ви.
Какво представляват шезлонгът и люлката за бебе?
Предлаганите на пазара бебешки и детски принадлежности постоянно се усъвършенстват. Това се отнася с пълна сила и за люлките и шезлонгите за бебета.
Бебешка люлка
Люлката за бебе прилича на малко и компактно легло, предназначено за кратък престой на бебето. Тя наподобява седалка с легнала позиция – може да бъде механична или електрическа, с адаптер или батерии.
Според моделите на различните производители, всяка бебешка люлка е подходяща за използване за определена възраст, има различни размери, скорости на люлеене, позиции на облегалката и за закопчаване на коланите, музикален панел, въртележка с играчки и др.
Бебешки шезлонг
Шезлонгът може да бъде използван като люлка и представлява по-опростен и олекотен неин вариант. Може да има електрически компонент, но и да се използва изцяло механично люлеене. Ако моделът има механично задвижване, успокояващият вибриращ механизъм е отличен помощник при приспиването. Лесното му сгъване и мобилността позволяват бебето да бъде винаги до родителя.
На пазара се срещат все повече „хибридни” варианти бебешки люлки-шезлонг 2 в 1, 3 в 1 и дори 5 в 1, като последните могат да бъдат използвани и като кошара за спане, стол-люлка и столче.
Какви са приликите и разликите между бебешката люлка и шезлонга?
Като необходими бебешки аксесоари, люлките и шезлонгите много си приличат по отношение на устройство, големина, функции и приложение,. Разликите между тях са значително по-малко, като ще ги обсъдим в детайли по-долу.
Прилики между двата продукта
По какво си приличат люлката и шезлонгът?
Утройство
И люлката за бебе и шезлонгът наподобяват удобен стол с регулируема облегалка. Повечето модели имат допълнителни възможности за електрическо задвижване, като всички те задължително са оборудвани с обезопасяващи колани за фиксиране позицията на бебето.
Големина
Шезлонгът и люлката за най-малките имат различни размери, които зависят от предназначението им за съответната възраст. Като цяло, този вид продукти са по-скоро компактни, особено ако нямат електрически механизми и допълнителни интерактивни функции.
Функции
И двата вида детски аксесоари успокояват бебето и при нужда го приспиват без непременното участие на родителя.
Сред останалите споделени функции на люлката и шезлонга можем да отбележим:
- Възможност за контрол и синхронизиране с таймер
- Наличие на различни интерактивни компоненти и гриф с играчки
- Различни позиции за гърба на бебето и за регулиране на предпазните колани
- Сгъваем сенник и комарник
- Няколко скорости за регулиране на темпото на люлеене и вибрации
- Вградени музикални мелодии
Приложение
Както бебешката люлка, така и бебешкият везлонг могат да се използват от самото раждане на бебето до достигането на определено тегло, посочено от производителя. Все пак, родителят е длъжен да се запознае с инструкциите за употреба на избрания продукт и да ги следва стриктно, без вариации и експерименти.
Разлики между двата продукта
Тъй като бебешките люлки и шезлонги имат почти еднакви функции, по-лесно е да се посочат разликите между двата вида продукти.
Люлката е по-приятна за успокояване и приспиване на бебето
Ако е устройството е електрическо, не се налага родителят да задвижва механизма постоянно. Някои модели имат таймер, който задвижва люлката и я изключва след определено време. Някои луксозни бебешки шезлонги, от друга страна, могат да предложат същите удобства.
Шезлонгите са по-компактни и мобилни
Шезлонгите за бебета заемат по-малко място, могат да се пренасят удобно с помощта на допълнителни дръжки и дори да се използват като столче за хранене, в случай, че имат съответните настройки на позицията на гърба.
Шезлонгът е по-бюджетен
Макар че цената се определя в зависимост от модела и допълнителните екстри, по принцип шезлонгите са с по-ниска цена от люлките за бебе. Това е за сметка на някои функционалности, но е напълно съвместимо с нужите на семействата, които планират да използват продукта само спорадично.
Люлката за бебе влиза в употреба за по-кратък срок
Обикновено люлката се използва, докато бебето достигне тегло 8-9 кг, за да се предотвратят инциденти. В същото време има модели шезлонги, предназначени за мъници с по-голямо тегло – до 10-12 кг и повече, като изпълняват функцията на столче. При всички случаи, производителят е посочил срока в указанията към модела.
Докога може да се използват люлката и шезлонгът?
Люлката и шезлонгът са проектирани за максимално удобство на новороденото, макар че с престоя в шезлонг не трябва да се прекалява. И двата продукта могат да се употребяват от раждането на детето до навършването на 6 месеца, защото тогава то не може да се върти, да откопчава коланите и пр.
На всеки продукт е указана възрастта на използване, така че препоръките на производителя трябва да бъдат спазени.
Докога ще бъде използвани люлката за бебе или шезлонгът, зависи от килограмите на детето, а не толкова от възрастта. Обичайното предназначение на тези бебешки продукти е за деца между 8 и 10 кг, което отговаря на възраст 6-12 месеца.
Има и модели шезлонги, които „растат” заедно с малкото бебе и е възможно да се използват като столче на по-късен етап от неговото развитие.
Какви предимства осигуряват бебешката люлка и шезлонгът?
Въпреки сходните функции на бебешката люлка и шезлонга, използвайки единия или другия вариант, можете да разчитате на различни предимства. Можем да ги систематизираме както следва.
Предимства на бебешките люлки:
Те са:
- Спомагат за развитието на вестибуларния апарат чрез бавното люлеене и укрепват мускулите.
- Действат благоприятно върху нервната система.
- Развиват интелигентността и уменията за хващане заради ярките и атрактивни играчки.
- Майката или бащата могат да отделят повече време за домашните си задължения, защото не е нужно да люлеят детето на ръце.
- Вградените мелодии позволяват по-лесно заспиване на бебето.
Предимства на бебешките шезлонги:
Те са:
- Шезлонгите са леки, мобилни и многофункционални. Лесно могат да се превърнат в легло, стол или вибрираща люлка.
- Използването им като столче може да стане и от по-големи, 2-3-годишни деца.
- По-стабилни са заради стойките и краката, както и допълнителните колани.
- Имат различни функции и екстри, включително специални сенници.
- Сгъването и пренасянето им е лесно, заемат малко място в стаята, автомобила и др.
- Дават възможност бебето да разглежда света около себе си, което може да го успокои при колики и други неразположения.
Припокриващите се функции на шезлонга и люлката, както и богатата гама от варианти с различни екстри, могат да направят избора между единия и другия продукт доста предизвикателен. Избирайки сред всички продукти на пазара, се информирайте задълбочено за екстрите и спецификите на продукта, след което “отсейте” според очаквания начин на употреба.
С какви фактори да съобразите предпочитанията си към люлка или шезлонг?
Съвременните производители предлагат различни възможности за избор на люлки и шезлонги. Имайки предвид основните им характеристики, може да се насочите към онзи модел, който не само е съобразен с бюджета ви, но и с основни фактори.
Обичаен начин на живот
Ако пътувате често и плановете ви включват уредът да бъде постоянно с вас, спрете се на лек и компактен шезлонг, който се сгъва лесно и заема минимално пространство в сгънато положение.
Време за употреба
Ако смятате да използвате продукта по-дълго и той да съчетава няколко функции, изберете модел, който „расте” с детето. Той е по-подходящ, защото ще може да се трансформира в столче за хранене и в столче за вече порасналото дете.
Размер и жизнено пространство в дома
При по-малко жилище, по-удачен вариант е използването на шезлонг, който е по-лек, по-компактен и ще може да бъде разположен на по-малка площ в дома. Същото важи и за пространството за съхранение в моментите, в които уредът не се използва.
Приоритетно приложение
Ако целта ви е да приспивате по-лесно и по-бързо детето си, изберете люлка, а ако искате да си вършите по-спокойно задълженията, докато бебето е край вас, се спрете на шезлонг, също пригоден за сън.
Как да използвате правилно и безопасно бебешкия шезлонг и люлка?
Особено важно е да сте закупили люлката от магазин, за който сте убедени, че предлага качествени продукти със сертификати за безопасност от доказани брандове като Lorelli, Chipolino, Kikka Boo и др.
След като вече притежавате желаната бебешка люлка или шезлонг според теглото на детето, трябва да осигурите безопасен престой на бебето в него.
Предварителен оглед
В тази фаза трябва да преминете през няколко стъпки:
- Огледайте люлката или шезлонга внимателно, преди да сложите детето си вътре. Проверете за открити части, разхлабени елементи или остри ръбове.
- Ако задвижването е с ток чрез кабел, огледайте за неизправности.
- Проверете дали грифът с играчки е правилно закрепен и дали не съдържа опасни дребни елементи.
- Не пропускайте проверка и на предпазните колани. Трябва да са здрави и да се закопчават добре.
- Проверете дали режимите за люлеене при приспиване не са твърде силни за вкуса на детето.
Други съвети след закупуване
За да сте сигурни, че бебето ще бъде в безопасност, погрижете се за следното:
- Поставете шезлонга/люлката на равна повърхност.
- Не слагайте под детето допълнителни възглавници. Когато заспи, не трябва да го покривате с тежки завивки.
- Не оставяйте прекалено дълго бебето в люлката или шезлонга, за да може да развива своята моторика и да опознава света около себе си. Според някои педиатри препоръчителният престой е 15 мин., а според други – до 1 ч..
- Изключете програмата за люлеене, ако бебето се отпусне в дрямка, докато е в люлката или шезлонга. Преместете го в креватчето му, защото по препоръка на Американската академия по педиатрия е противопоказно бебетата да спят в полуседнала позиция.
- Абсолютно забранено е да возите детето си в автомобила в шезлонг или люлка. За тази цел използвайте само и единствено подходящо за целта детско столче за кола.
- Избирайте позиция за гърба на бебето, подходяща за възрастта му – най-добре в почти легнало положение.
Преди да купите люлка или шезлонг, поставете детето в избрания модел, за да видите реакцията му. Дори можете да наемете от приятел за няколко дни, за да тествате продукта.
Избирайки удобен, практичен и модерен шезлонг или люлка, ще осигурите на бебето си комфорт под ваше наблюдение, а на себе си – повече спокойствие и кратки паузи за отдих.
Коментари на читатели