Тереза Алексиева

Каква е разликата между слинг, кенгуру и ергономична раница? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 3602
2022 01 05 08h40 59

В последните години, културата на бебеносенето набира все повече последователи у нас. И макар добре познатото кенгуру да доминира пазара от няколко десетилетия, родителите вече имат значително подобрен достъп до информация и продукти, пренасящи носенето на бебето на едно съвсем друго ниво.

Ето защо, днес отваряме темата за бебеносенето с един често задаван въпрос сред начинаещите. А именно – каква е разликата между слинг, ергономична раница и кенгуру за носене не бебе и как да изберем най-подходящата между трите опции. 

По долу ще откриете отговорът на този въпрос, допълнен с редица полезни съвети и препоръки за момента, в който решите да ходите сгушени със своето малко или растящо бебе. 

Какъв е смисълът на бебеносенето?

Преди всичко е важно да започнем с едно генерално обобщение – носенето на бебето идва с редица предимства както за него, така и за родителите. Единственото важно условие, при което можете да се насладите на тези ползи без да създавате никакви рискове, е продуктът, който използвате, да бъде ергономичен и качествен. 

В този сценарий, и родителите и бебето получават това, от което имат най-голяма нужда през първите месеци и години след появата на малкия човек на бял свят. Бебето получава топлина, сигурност и близост. А родителите – две свободни ръце и значително повишена мобилност, без това да идва за сметка на общуването с детето.

Два различни свята ли са бебешката количка и ергономичното носене на бебето? Да, напълно. Но това не означава, че е не могат да се комбинират свободно и да се съчетават по начин, по който всички участващи в процеса се чувстват максимално комфортно. 

Какви са ползите от бебеносенето?

Когато говорим за ползите и удобствата, идващи с носенето на бебето, можем да обособим две големи групи, а именно – ползи за самото бебе и ползи за родителите. Можем да ги опишем възможно най-кратко по следния начин.

Ползи за бебето

Според материал на Ла Лече Лига по темата за бебеносенето, позитивите за бебето могат да бъдат следните:

  • По-голямо спокойствие, по-добър сън и по-редки епизоди на неутешим плач и тревожност.
  • По-лесен преход от средата на утробата към външния свят, благодарение на естествените движения, топлината и люлеенето по време на ходене.
  • Подобрени темпове на зрителното и слуховото развитие, демонстрирано от повечето носени бебета.
  • Подбрена връзка между родител и дете, включително чрез вербална и невербална комуникация.
  • Повишен темп на опознаване на околния свят, благодарение на погледа “от високо”, гарантиран по време на носене.
  • Повишен шанс за успешно дълго кърмене, както и опция за дискретно кърмене на новороденото по време на разходка навън.
  • Облекчаване на симптомите на рефлукс, каращи бебето да изпитва дискомфорт в своята кошарка или бебешка количка. 

В допълнение, продължителен контакт кожа до кожа по време на бебеносене действа успокояващо и стимулира правилното развитие на детето. Така то усеща поплина, сигурност и комфорт, подорени от близостта с майката или бащата. 

2022 01 05 08h42 02

Ползи за родителя

Що се касае до удобството на семейството, бебеносенето също идва с някои отлични предимства:

  • Улеснено извършване на ежедневни задачи в домакинството, което не е за сметка на близостта с бебето.
  • Възможност за гъвкаво управление на домакинска работа, пазаруване, правене на упражнения и дори изпълнение на служебни задължения заедно с бебето.
  • По-лесно придвижване през проблемни терени, градски транспорт и извънградска среда.
  • По-лесно транспортиране, пренасяне и съхранение в сравнение с тежките и обемни бебешки колички. 

Не на последно място – носенето в ергономична бебешка носилка може да облекчи напрежението на бебето в периодите на колики, никнене на зъби и бебешки пубертет. А нека да бъдем честни – освен за самото дете, това е глътка свеж въздух и за неговите родители. 

След като вече разбирате ползите от бебеносенето за цялото семейство, време е да обърнем внимание и на различните начини, по които можете да го направите част от ежедневието си.

Слинг: какво представлява и как се използва?

В английския език съществува непреводимо разграничение между два типа продукти – “wrap” и “sling”. “Wrap” обозначава всички слингове тип “шал”, които могат да се връзват на различни възли, а “Sling” се изпозлва единствено за слинговете с халки или така наречения “ринг слинг”. 

Изгубени в превода, тук и сега можем да говорим за три различни вида слингове, а именно:

  • Еластичен слинг тип “шал”, подходящ за използване за новородени бебета.
  • Тъкан слинг тип “шал”, който е подходящ както за бебета, така и за прохождащи и проходили деца на всички възрасти, позволяващи носене.
  • Слинг с халка или “ринг слинг”, който позволява значително по-малка персонализация, но е подходящ за всички възрасти. 

2022 01 05 08h42 09

Всеки един от тези аксесоари позволява да носите бебето до гърдите, на ханша или на гърба си, а изборът зависи от вашите предпочитания и неговата възраст. Най-важното е, че във всички случаи позицията на бебето е 100% ергономична, а крехката му костна система не е изложена на никакъв стрес и неправилно натоварване. 

Много хора смятат, че връзването на бебешки слинг е съпоставимо с ядрената физика – докускане, което произлиза предимно от дължината на слинга, варираща между 3.5 и 5.5 метра. Истината е, че с малко практика можете лесно да овладеете избрания начин да “опаковате” бебето до себе си, а с времето ще ставате все по-смели, излседвайки алтернативите. 

Добрата новина? Интернет е пълен с видео инструкции за връзване на слинг и поставяне на бебето в него, а в България има немалко професионални консултанти по бебеносене, които могат да ви асистират онлайн или на място. 

Ако искате да опитате преди да купите, имате опция за наем на слинг от библиотека за бебеносене – така покупката може да дойде едва след като сте лично убедени в удобството, в което ще инвестирате. 

Какво представлява ергономичната раница за носене на бебе?

Ергономичната раница е устроена съвсем различно от слинга. Тя има предварително “фиксирана” структура, като е нужно само да поставите детето, да настроите дължината на презрамките и позицията на таза, след което да започнете носенето. 

В този ред на мисли, раницата е много по-лесна за използване и не предполага овладяване на специалните умения, свързани с връзването на слинга. 

Ако се питате къде е уловката, ето я и нея – ергономичните раници не са подходящи за носене на новородено. В зависимост от размера и модела, те могат да започнат да се използват безопасно едва между четвъртия и шестия месец след раждането на бебето. 

Горната граница – както при слинга – зависи от собственото ви усещане, желанието на детето и възможността ви да носите неговата тежест за продължителни периоди от време.

По замисъл, ергономичните раници придържат краката на детето от коляно до коляно, като дупето и коленете образуват форма тип “М” – седалището е по-ниско от коленете и бедрата са разтворени. 

2022 01 05 08h42 15

Това е оптимално ергономичната позиция за ставите на бебето, където няма допълнителна тежест и напрежение, а носенето е безопасно и комфортно. Същевременно, гърбът запазва естествената си извивка благодарение на меката структура на тъканта, която не налага неестествени пози и ограничения. 

В заключение можем да кажем, че добрата ергономична раница за бебе трябва да е напълно регулируема, с удобна ергономична форма и с мек гръб.

Какво представлява кенгуруто и вредно ли е за бебето?

Ако приемем, че условията за ергономичност са образувана форма “М” между седалището и коленете, мек гръб и естествена извивка на гръбнака, то тогава кенгуруто не може да бъде определено като ергономично по никакъв начин.

Нещо повече – носенето на бебето с гръб към родителя отдавна е отречено не просто като дискомфортно, но и като опасно за крехкия опорно-двигателен апарат. Висящите от бедрата надолу крачета, твърдият прав гръб и продължителното пружиниране с тежест върху гръбнака са предпоставка както за краткосрочен дискомфорт, така и за дългосрочни увреждания в костите и ставите.

2022 01 05 08h42 21

Или казано накратко – носенето на бебе в кенгуру не е възможно най-доброто решение, което можете да вземете за детето си. Макар и по-бюджетно като цена, то идва с множество неоправдани рискове и отменя всички позитиви от бебеносенето, описани по-горе. 

Кенгуру, слинг или ергономична раница?

Единственото сигурно в отговора на този въпрос е, че кенгуруто следва да отпадне от алтернативите ви възможно най-бързо и възможно най-безвъзвратно. Далеч по-добре е изобщо да не носите бебето си в специална носилка, отколкото да експериментирате със здравето му, подлагайки го на продължителен престой в неудобна и неестествена поза. 

Що се отнася за избора между слинг и ергономична раница, еднозначен отговор не може да има. Ето защо, припомняме предимствата и недостатъците на двата продукта, за да ви помогнем да направите своя собствен информиран избор.

Предимства и недостатъци на бебешкия слинг

Като предимства на слинговете можем да посочим:

  • Подходящи са за носене на бебета от първия ден след раждането им.
  • Перфектно прилягат към формите на тялото, без нужда от избор на размер.
  • Гарантират възможно най-добро разпределение на теглото, с оглед комфорта на родителя.
  • Позволяват десетки начини за връзване и носене във всички възрасти.
  • Имат висока издръжливост и възможност за използване за второ дете.

2022 01 05 08h42 27

Като недостатъци ще се сблъскате с:

  • Възможни са затруднения с връзването, докато все още нямате опит. 
  • Ако не го завържете правилно, има опасност детето да се изхлузи или да падне.
  • Ако го връзвате на открито, има голяма вероятност да предизвикате зацапване от досега със земята. 

Предимства и недостатъци на ергономичната раница

Предимствата на ергономичните раници са следните:

  • Бързо и лесно поставяне на детето в раницата.
  • Висока степен на персонализация чрез регулиране на коланите.
  • Няма много плат и дълги части, което я прави лесна за носене и трудна за цапане.
  • Можете да се справите с настройката и сами, без нужда от специална подготовка и заучаване на различни възли. 

2022 01 05 08h42 34

Що се касае за недостатъците, тук можем да споменем:

  • Сравнително по-неравномерно разпределение на теглото във връзка с комфорта на носещия.
  • Несъвместимост с физиологията и нуждите на новородените бебета.
  • По-кратък период на употреба – приблизително от шестия месец от около 2 – 2.5 години. 

Независимо на какъв избор ще се спрете, наслаждавайте се на резултата – най-добрата комбинация между свобода и близост, която може да се постигне в отглеждането на едно здраво и щастливо дете!

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар