Тереза Алексиева

Какъв слинг за бебе да изберем: видове, предимства и начин на употреба от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 2648
2022 01 05 08h42 09

След като скоро говорихме подробно за различните варианти за бебеносене, днес се фокусираме по-специално върху една от големите групи продукти – слинговете за носене на бебета и малки деца. 

По-долу разказваме какво представлява слингът, какви са неговите разновидности и как да изберем модела, който ще пасва най-добре на нашите нужди и предпочитания. 

Какво представлява слингът за носене на бебе?

Все още съществува известно объркване относно това дали има разлика между слинг, ергономична раница и кенгуру за носене на бебе. 

Разлика има и тя е огромна, тъй като : 

  • Слингът е голям шал от специален плат, с който бебето се увива и прикрепва към тялото на възрастния, след като слингът се завърже правилно.
  • Ергономичната раница е продукт с предварително фиксиран размер и структура, в който бебето се поставя, а коланите се закопчават, за да се прикрепи към родителя.
  • Кенгуруто е неергономичен продукт за носене на бебе, обикновено с гръб към родителя и в неудобна и небезопасна позиция на тазобедрените стави и гърба.

С разнообразието от продукти на пазара е трудно да се даде едно единствено, универсално определение за слинг. И все пак – по дефиниция, слингът е ергономичен продукт за носене на бебето и малкото дете в различните фази на неговото развитие – от първите дни след раждането до самия край на бебеносенето – на 2, 3 или дори 4 години.

Обобщенията свършват там, където започват различните видове слингове. По-долу можете да се запознаете с детайли за всеки от тях, за да направите адекватен и информиран избор преди да се спрете на конкретен модел. 

Какви са различните видове слингове?

Основните видове слингове, които ще откриете на пазара са следните няколко.

Слинг шал

Това е класическият вид слинг, който се е използвал традиционно от много народи по света, далеч преди “бебеносенето” да се превърне в съвременна алтернатива на бебешките колички. Или иначе казано – това е начинът, по който милиони хора са носили бебетата си преди бебешки колички изобщо да съществуват.

2022 01 05 09h09 25

Слинг шалът представлява голямо парче плат с дължина между 3 и 5 метра. То служи за обвиване на бебето и стабилно прикрепване на тялото му към тялото на родителя в избрана за целта ергономична поза – на гърдите, на хълбока или на гърба. 

За целта, необходимо е родителят да научи и изтренира различните начини за завръзване на слинга. Макар и да изглежда предизвикателно на пръв поглед, това е умение, което бързо се усъвършенства и определено си заслужава усилията. 

Можем да говорим за две големи групи слинг-шалове.

Еластичен слинг

Еластичният слинг шал е голямо парче трикотажен плат с мека и разтеглива структура. Той е най-популярното и удобно решение за новородени бебета и е безопасен за използване докато детето достигне приблизително тегло от 9-10 килограма. 

Еластичният трикотажен слинг приляга към извивките на тялото плътно, без да го притиска и без да го запарва. Задължително е да имате предвид, че над бебето трябва да минават поне три пласта от плата, за да не се създадат предпоставки за разхлабване и падане. 

Тъкан слинг

На външен вид, тъканият слинг изглежда точно като еластичния. Той, обаче, е изтъкан от специален плат, който не се разтяга нито по хоризонтал, нито по вертикал. Подходящ е за използване през целия период на бебеносенето – от първия до последния ден, без минимална възраст и максимално тегло. 

2022 01 05 09h09 31

Тъканият слинг е доста по-универсален и е отлично решение, ако искате да изкарате целия период на бебеносенето, използвайки само един продукт. Освен това, при него не е необходимо върху бебето да минават три пласта плат, защото солидната му структура е достатъчно надеждна дори и само с помощта на един пласт. 

Ринг слинг

Слингът с халки е сравнително по-опростена версия на слинг шала. При него има една голяма метална халка, през която се прекарва плата, за да образува “гнездо” за бебето. По този начин отпада основното притеснение на родителите – нуждата от сложно и времеемко връзване. 

Ринг слинговете се считат за подходящи за използване на бебета във всички възрасти. В тях, бебето може да се носи като тежестта преминава през едното рамо на родителя – това може да се счита за потенциален недостатък за вашия собствен комфорт, ако планирате да носите бебето за продължителни периоди от време. 

2022 01 05 09h09 37

Май Тай и Онбухимо

Слинговете от азиатски тип представляват интересна комбинация между слинг и ергономична раница. Най-просто казано, това са правоъгълни парчета плат с два чифта презрамки – слагат се бързо и лесно, използват се за дълги периоди и са сравнително по-достъпни като цена в сравнение с големите слинг шалове. 

Макар и на теория да могат да се използват за новородени, на практика азиатските слингове не са най-отличното решение за най-малките. Тяхната основа е по-широка и може да постави бебето в разкрач, който е неестествен и неергономичен за него. 

Слинг джоб

Слинг джобът (наричан още “слинг торба”) е изключително минималистичен прочит на бебеносенето, който обаче среща своите почитатели след родителите, които носят бебето си само спорадично. Той представлява кръгло и неразтегливо парче плат с фиксирана обиколка, което се слага през едното рамо, а бебето се поставя вътре.

Той е най-лесният за използване тип слинг, при който бебето се вкарва и изкарва само с едно движение. Ако се чудите къде е уловката, ето я и нея – невъзможността за регулиране на размера ви задължава да бъдете много прецизни, преди да извършите покупката. 

Слингът трябва да е съобразен както с възрастта на детето, така и с телосложението на родителя. Често, майката и бащата не могат да използват един и същи слинг джоб, освен ако не носят приблизително еднакъв размер дрехи. 

За по-равномерно разпределение на тежестта, можете да използвате и два слинг джоба, които да кръстосате върху гърба на бебето. Така теглото на бебето се балансира между двете рамене, а носенето е по-удобно за по-дълго време. 

Хибридни слингове

За да отговорят възможно най-адекватно на нуждите и предпочитанията на родителите, много производители създават така наречените “хибридни слингове” – модели, които комбинират характеристики от различни видове бебешки носилки. 

2022 01 05 09h09 42

Обикновено, целта е продуктът да може да се използва по-лесно и да бъде по-атрактивен и достъпен за широк кръг потребители, без да губи от своята ергономичност. Това е посоката, в която се движат по-напредничавите производители на обикновени кенгура за бебе – повече ергономичност, макар и неоптимална, в сравнение с традиционните слингове.

Използването на такъв тип продукти се препоръчва само, ако предвиждате да носите бебето си рядко и спорадично. Ако планирате да закупите слинг вместо количка за бебе, препоръчваме да се насочите към по-качествен и доказан тип продукт. 

Как да изберете подходящ слинг за бебеносене?

Специфичното при избора на слинг за носене на бебе е, че перфектното решение за един често е тотално неудобно за друг. Ето защо, правилният подход при избора на слинг е само един – да пробвате различните опции, преди да инвестирате в покупка.

За целта можете лесно да намерите слинг под наем, от приятел или от специализирана библиотека за слингове – такива съществуват вече и в България. В специализираните библиотеки ще откриете експертна помощ и препоръки от консултанти по бебеносене, които ще вземат предвид както нуждите и предпочитанията ви, така и максималната ергономичност на слинга. 

2022 01 05 09h09 48

Обикновено критериите, по които трябва да направите избора си са:

  • Възраст и тегло на бебето
  • Бързина и механизъм на слагане на бебето в слинга
  • Възможност и начин за смяна на позицията в слинга
  • Съвместимост с лесното кърмене спрямо възрастта на бебето
  • Прогнозиран начин и интензитет на употреба
  • Заделен бюджет за закупуване на слинг и др. 

Както вече споменахме, едно правилно решение не съществува. Съществува комбинация от фактори, които правят решението подходящо за всяко бебе и неговите родители. 

Марките, на които можете да се доверите

Независимо дали става въпрос за слингове, аксесоари за бебеносене или допълнителни екстри и вложки, някои от доказаните марки на пазара са:

  • Caboo
  • Ergobaby
  • Manduca
  • Boba
  • Yaro
  • Lifft
  • Little Frog
  • LennyLamb
  • Hoppediz и др. 

Добри съвети и препоръки от консултанти по бебеносене в България ще откриете от екипите на FairyKnot, “Сгушени”, “Рошаво” или “Слингомания”.

Ако искате да изпробвате преди да закупите, можете да използвате услугата за неамене на ергономични носилки от “Слинготека”.  

Екипът на Kidso.bg и Мамапедия е насреща, за да ви предложи помощ и подкрепа както в избора на най-добър продукт за бебеносене, така и за всички останали малки детайли, които превръщат отглеждането на бебето от предизвикателство в удоволствие!

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар