Д-р Захаринка Гочева

Бебето ви има ЖЕЛЕЗЕН ДЕФИЦИТ? – Лекарски насоки и обяснение от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 9720
Видео Текст
121 Iron Photo (custom)

Той е за съжаление често явление в последно време. Най-вероятно и в миналото е имало подобни проблеми, но тогава не се е говорило за тях и не се е знаело достатъчно. Желязото е микроелемент, който е от съществена важност за производството на хемоглобина

А хемоглобинът е пренасящата кислород частичка от червените кръвни телца. 

Всъщност, когато липсва желязото, това, което се получава като заболяване, се казва анемия. Желязодефицитна анемия – една от многото разновидности анемии. 

За съжаление в кърмата няма достатъчно желязо. И моята практика ме научи, че когато едно дете не е захранено навреме, може да се появи анемия, т.е. да имаме железен дефицит. 

Затова не трябва да бъдем максималисти, не трябва да бъдем фанатици. Когато дойде време за захранване, даже бебчето ви да е кърмено, е за предпочитане да бъде захранено и с други вещества, с други хранителни продукти. Нека бебето да се кърми допълнително, но да бъде захранено със зеленчуци, месо, яйца, тоест да получава чрез хранителните продукти и желязо.

Какви могат да бъдат симптомите на липсата на желязо? 

Най-често е отпадналост, много бледа кожа. Понякога стават безкрайно раздразнителни. Получава се един омагьосан кръг – бебето ви няма апетит, не приема достатъчно месо, плодове, зеленчуци и яйца, прави анемия, от там намалява още повече апетита и в крайна сметка се задълбочава анемията. 

Често явление е също един яркочервен език – подут и изсъхнал и болезнен 

Това са също признаци на анемия. Кожата може да бъде суха, може да бъде чувствителна, но това далеч не е при всички бебета с анемия. В повечето случаи това са симптоми, когато анемията вече се е задълбочила. В повечето случаи родителите даже не разбират, че бебчето има някакъв дефицит на някакъв микроелемент. 

Ние предполагаме, че към шестия месец ще имаме дефицит на желязо. Защо? Защото се изчерпват депата, които бебето е натрупало по време на бременността на майката. 

Тоест, то си е взело от мама едно необходимо количество желязо, за да може да се развива добре до към шестия месец. И когато ние бебчо не го захраним в петия-шестия месец, даже при бебетата на адаптирано мляко захранването трябва да стане от четвъртия месец, тогава бебетата правят анемия. За тази цел вашите педиатри ще ви дадат талонче – ако бебето е записано към Здравната каса. 

А ако е при частен лекар, ще ви насочат за изследвания на кръвна картина

При една стандартна кръвна картина ще се види дали хемоглобинът е достатъчно висок на бебето и дали е необходимо да получава допълнително хранителни вещества, съдържащи желязо или да бъде компенсиран този недостиг с някакви медикаменти. 

Кои храни съдържат желязо? 

Храните, които са най-известни, това са листните зеленчуци, всички знаете – лапад, спанак. Всъщност и това в последно време се оспорва, но зависи по какъв начин ги консумирате. Но най-вече желязо има в месото – червеното месо, в пилешкото и в рибата има желязо

Също има в някои варива – боб, грах, леща. Но децата се захранват с варива не преди десетия месец и годинката, така че всъщност е много важно да се захрани бебчо с месо след шестия месец и със жълтък към седмия – осмия месец. По този начин ще си набави необходимото количество желязо. 

Когато говорим за по-големите дечица – по същия начин трябва да настояваме да консумират храни, които съдържат желязо. Закуската сутрин да съдържа едно яйце например, на обяд да има месо. 

Не говорим за огромни количества и не говорим всеки ден да има месо. Но да има едно регулярно получаване на месо, яйца и варива.  За дечицата, които имат наследствени анемии, тогава вече трябва да се приема фолиева киселина. 

Говорим за таласемията – при нея не е достатъчно да бъде получено от детския организъм или от организма на възрастните само желязо – необходими са и други вещества. 

В общи линии, когато се установи железен дефицит, първоначално се обърнете към вашия педиатър, а ако след неговите инструкции и проведено лечение няма достатъчно добър резултат – трябва да се насочите към хематолог

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Her_Majesty_the_Mom
    Her_Majesty_the_Mom

    При правилно захранване и при необременено наследствено дете би трябвало пълноценното и разнообразно хранене да е достатъчно, за да се развива детето нормално и да няма такива проблеми.
    В случаите на дефицит, който е установен храненето може да подобри картината, но е малко вероятно да реши проблема. Поинтересувайте се какво е съдържаниетто на желязо в храните богат на този елемент, отчетете, че няма да се усвои всичко и ще разберете какви килограми храна Ви предстоят. Няма начин. За тази цел е нужна намесата на хематолог и приемането на медикаменти.

Вашият коментар