Д-р Захаринка Гочева

Брадавици или кокоши трън от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 7715
Видео Текст
брадавици статия Гочева (custom)

Днес ще си поговорим за брадавиците и кокошия трън.

Колкото и странно да звучи на някои, това е вирусна инфекция, която се предава чрез малки ранички в кожата на ръцете или на краката. Вирусът прониква, загнездва се там. Може да стои месеци и години, и в един момент – при срив на имунната система – започва да се развива, като се появяват брадавици, които всички сме виждали, знаете как изглеждат.

Някои са обаче плоски или просто леко надигнати над нивото на кожата, а други изглеждат като цветно зеле. Такава брадавица обаче, когато слезе по ходилата на краката или се появи по дланите на ръцете, има различен начин на развитие. Тоест тя започва да се развива навътре вместо навън и при стъпването с крачетата децата особено изпитват много силна болка.

Народът нарича тези брадавици „кокоши трън”, наподобяват трънче. Всъщност има много рецепти за лечение на кокоши трън и на брадавиците, които са свързани с нашия бит, но тук ще си поговорим за хуманитарната медицина, за начина, по който лекуват лекарите.

Най-разпространена е криотерапията, тоест изгаряне с течен азот. Това се прави естествено при дерматолози. Получава се след изгарянето едно мехурче, както се получава при термично изгаряне. 

И това мехурче след това спада и се образува кафява коричка, която, падайки, пада заедно с брадавичката. Много често се налага тя да се отстрани от дерматолога.

Другият вариант е диатермокоагулация. Това е изгаряне със специален ток на брадавичките, като при това изгаряне всъщност все едно се затапват.  Все едно се изрязват и кръвоносните съдчета, така че да не се получава добро захранване на тъканта и оттам вече да не се появява наново брадавицата, тоест вирусът да не може да се развива.

И най-съвременното лечение – това е лазерното лечение, което най-малко травмира тъканите и най-рядко се получава рецидив на брадавицата след лечение с лазер.

Трябва да се има предвид, че при лечението с ток и с лазер се отделя дим, който дим също може да е вреден, тоест да носи частички от вируса или самия вирус. Така че вече самото отстраняване на брадавицата е хубаво да става в проветриви помещения, там където наоколо и в самото помещение няма други хора.

Как да се предпазим?

Предпазването от брадавици е най-вече спазването на хигиена. Тоест, да няма близък допир с други хора или пък да има добра хигиена от гледна точка на миене на ръце, на дезинфектанти, което в момента пък е много модерно, свързано с коронавируса.

Обикновено брадавицата е само козметичен дефект – това трябва да запомните. Не е болестно състояние, което би могло да причини някакво увреждане на вътрешен орган и да се хронифицира. Така че, когато имате брадавица, консултирайте се със специалист, той ще ви даде насоки как да проведете лечение.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Balashova
    Balashova

    Звучи като тривиален проблем, който не е особено драматичен. Не знаех, че се корени в хигиената. Мислела съм си, че има наследствен фактор. Не е приятно, особено ако рецидивира.
    Винаги, дори и за относително елементарни проблеми, които имат медицински характер, е необходимо да се консултира човек с лекар. Това предотвратява усложнения и позволява проблемът да бъде отстранен грамотно и от първи опит. Така се избягва и нанасянето на косвени щети.

Вашият коментар