Д-р Мариян Иванов

Цистит при децата – 2 част от Д-р Мариян Иванов

icon Преглеждания: 4362
Видео Текст
цистит 2 тема (custom)

Хомеопатията е изключително уникална и поради факта, че разполага и с медикаменти, които се подбират въз основа на провокиращите фактори за съответното заболяване, в случая за цистита. Така че, ако имаме почти непрекъснато изолиране на Ешерихия Коли, а това са най-честите причинители на инфекции на пикочните пътища, препоръчваме хомеопатичния медикамент Колибацилинум, който е разработен точно на базата на бактерии тип Ешерихия Коли и увеличава специфичната защита точно спрямо тези бактерии. Колибацилинум пак в зависимост от ситуацията го препоръчваме или веднъж дневно или през ден или два пъти дневно по 5 гранули в разреждане 15 СН

Ако причинителите почти винаги са ентерококи, обикновено Ентерококус Фекалис, тогава на мястото на Колибацилинум препоръчвам Ентерококцинум, отново в разреждане 15 СН. Разбира се, при честите, рецидивиращи или при хроничните заболявания, много важно е лекарите-хомеопати да умеем да подберем и медикамент за така наречения чувствителен тип на детето, с който допълваме ефекта на споменатите дотук медикаменти. Медикаментът за чувствителен тип се назначава или веднъж дневно, или през ден по 5 гранули или направо веднъж седмично по 10 гранули в разреждане обикновено високо – 15 или 30 СН. 

Хубаво е да се знае, че циститите или възпаленията на пикочните пътища се повлияват много добре и от определени етерични масла, които са приложими и при деца. Едно такова етерично масло е това от лимон. Може би то е едно от най-полезните етерични масла при склонност към възпаление на пикочен мехур и пикочни пътища. Обикновено го назначаваме, ако е от висок терапевтичен клас, по една капка един-два пъти дневно за вътрешен прием. 

Има възможност и като се използва базово масло, да речем олио или зехтин, да се втрие 1-2 капки от етеричното масло от лимон в долната част на корема – там, където се намира пикочния мехур. По този начин бихме могли да използваме и други етерични масла, като етерично масло от чаено дърво с манука и канука или от мащерка

Много силен противобактериален ефект имат тези 2 етерични масла. Една-две капки с малко олио или с малко зехтин втриваме 1-2 пъти дневно в долната част на корема – там,  където се намира пикочният мехур. 

Съществуват и редица лечебни растения, които имат изразен пикочогонен, противовъзпалителен и директен противомикробен ефект и това са копривата, хвойната, полския хвощ, също така листата от бреза, гръмотръни и редица други билки с подобен ефект. И под формата на чайове или на хранителни добавки бихме могли да даваме на децата, които имат нужда от тях.

Не на последно място, тъй като става въпрос за чести инфекции, хубаво е да мислим и за витамини и микроелементи, които действат в същото направление, в което действат и Силицея и Ехинацея, а това са витамин С, витамин Д, цинк, селен. Доказано е, че те увеличават неспецифичния имунитет на организма, независимо къде е инфекцията, каква е нейната локализация

Така че, ако се сетим и прилагаме адекватно хомеопатия в комбинация с ароматерапия, фитотерапия, нутритерапия, да добавя тук и клеевата тинктура, която също има изключително добро въздействие при чести инфекции. Профилактично се дава по 1 капка клеева тинктура за 1 година живот, така че, ако става въпрос за 3 годишно дете, 3 капки клеева тинктура се дават профилактично ежедневно в сокче, или в малко мляко, или в пюре. А пък ако детето се разболее, тази дозировка може да се удвои или дори да се утрои.

Това са едни от най-често използваните природосъобразни методи и средства, с които повлияваме цистита и по принцип инфекциите на пикочните пътища.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Admin Kidsov
    Admin Kidsov

    Здравейте,
    Хомеопатичното лечение е индивидуално и не бих се ангажирал с лечението на Вашето детенце, без да го познавам. Все пак бих Ви препоръчал следната програма, докато дойде време за консултацията с нефролог:
    Silicea 15CH, Arsenicum album 9CH и Cantharis 9CH – по 10 гранули от 3-те хомеопатични медикамента се разтварят във водата, която Вашата дъщеря изпива за деня.
    Допълнително, ако детето обича чай, можете да му правите чай Уро Фитолек.
    За увеличаване на имунната защита бих препоръчал сироп Имун Фит – по 3-5 милилтра дневно, на гладно (много важно е сиропът да се държи в хладилник, тъй като няма консерванти). Към всяка лъжица от сиропа можете да прибавяте по 1 капка етерично масло от лимон.
    В долната част на коремчето (под пъпа) е добре сутрин и в следобедните часове (или вечер) да втривате крем Мащерка (съвсем малко количество – колкото грахово зърно).
    Имун Фит, кремът Мащерка и етеричното масло от лимон са на швейцарската фирма Вивасан.

    С пожелания за успех,
    Д-р Мариян Иванов, хомеопат и вътрешни болести

Вашият коментар