Искра Ангелова

Детето лакомо яде захар и сладки и не спира – Какво да правите? от Искра Ангелова по Алисън Шейфър

icon Преглеждания: 2287
Видео Текст
Deteto Lakomo Jade Zahar I Sladki (custom)

-Мамо, аз няма да ям макаронки, ако не ми дадеш десерт, – започва пазарлъка Ани, която е пристрастена към сладкото. Този й вреден навик се подсилва от факта, че получава неограничено количество шоколад и бонбони, когато е при баба си и дядо си, а при нас има лимит за това удоволствие.

Всичко, което казах досега, е грешно – нито е добре детето да се пазари, нито пък родител, който по някакъв начин толерира това е наред. А още по-малко може да се оставя някой, който е само на 4, да яде „колкото иска“ от нещо вредно. Но понякога всичко излиза извън контрол. Имаме едни приятели, които пък не давали на детето си никаква захар и го заварили една сутрин да спи върху купчина празни опаковки от сладки хомеопатични лекарства, които нагънал преди сън…  Много доволен бил. И сега вече му дават. Сладко.

Аз не съм диетолог, но всяка мама знае, че захарта е вредна. А в по-големи количества тя е особено вредна по няколко причини:

  • може да предизвика диабет
  • води до затлъстяване
  • вреди на имунната система
  • разваля зъбите
  • прави дето раздразнително и го превъзбужда
  • увеличава киселинността на тялото
  • пристрастяваща е

Аз не съм и от онези еко-био мами, които не разрешават изобщо захар на децата си, но знам, че кафявата захар е по-полезна от бялата и че всички вафли и кексчета, сухи пасти и шоколадови десертни блокчета, течен и нормален шоколад, сладолед и безалкохолни газирани напитки, както и повечето „натурални“ сокове в кутии и бутилки не я съдържат. (Експерти твърдят, че и бялата, и кафявата захар са еднакво вредни, ако са рафинирани. Не случайно Световната здравна организация казва, че и двете храни трябва да се избягват. И двете имат сходно високо количество калории и въглехидрати. Защо тогава е важно да предпочитаме кафява нерафинирана захар?

Бялата захар не съдържа никакви полезни вещества като витамини или минерални соли. А в кафявата нерафинирана захар е съхранено известно количество меласа. В меласата има различни минерали като калций, желязо, магнезий, фосфор и калий. Добиването на нерафинирана кафява захар от захарна тръстика се случва при процес, който позволява запазването на меласата в нея, а оттам идва ихарактерният кафяв цвят на захарта. При преработката на кафява захар не се преминава през продължителна химическа или топлинна обработка, за разлика от преработката на бялата. А бялата захар винаги е рафинирана.) За жалост много от „кафявата“ захар, която се продава на пазара, не е истинска, а просто оцветена с меласа бяла. Истинската е по-скъпа.

Ето как да разберете дали захарта, която си купувате е истинска кафява захар или просто е оцветена: сипете една лъжичка в чаша вода и наблюдавайте – ако водата се оцвети, а на дъното останат парченца бяла захар – ясно ви е какво се е случило. Ако обаче водата остане бистра, а захарта – кафява, значи сте сполучили в избора си.

Така или иначе – ако следите за килограмите на детето – няма никаква разлика дали то ще яде мед, кафява нерафинирана захар или бяла захар – и трите са сигурен начин да напълнее, независимо, че истинските мед и кафява захар са по-полезни за него. Още по-неприятно е, когато във вафлата на детето има заместител на захарта – повечето са признати от Световната здравна организация като изключително вредни за здравето. Затова нека спрем да тровим най-малките си любими съкровища – опитайте да направите детето свой съюзник в битката със захарта!

  • Гледайте заедно филмче по темата
  • Оставете едно негово зъбче в чаша с кола и вижте какво се е случило след 2 дни с него
  • Обяснете му разликата между захарните изделия и плодовете, и заедно измисляйте изобретателни рецепти, в които плодове да заместват захарта
  • Не абсолютизирайте – всичко забранено става най-желано и рано или късно детето само ще навакса пропуснатото. (Помните какво се случи с хомеопатичната (сладичка) аптечка на моите приятели, нали?)

Ммм, вкуснооо – мърка Ани, докато дояжда с апетит салатата си с домати и парченцата пиле с оризови спагети в чинията си. – А сега – десертът от Чоколадовия буркан! – приключва темата тя.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Ivanna-Yordanova
    Ivanna-Yordanova

    Захарта е бяла отрова. Няма никакъв спор в това. Но дали възрастните правим само правилни неща, ядем само здравословни храни. Ясно е, че децата няма как да са скрити или предпазени от модерните изкушения. Важното е да е ясно, че това не се яде безконтролно. Другото правило е, че винаги след консумиране на сладко се мият зъбите. Така щетите в устната кухина се минимизират.
    Друго наблюдение от практиката – когато детето е ангажирано с физическа дейност – спорт, туризъм или подобни апетитът му за сладко е по-малък. Заради изхабената енергия се яде повече солена храна и сладкото остава на заден план.
    Има и друг заместител – ако създадете правилни нагласи, плодовете също могат да заместят сладкото.

Вашият коментар