Д-р Мариан Гарбър

Детето ви има НЕРВЕН НАВИК – 7 стъпки как да го преодолее! от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 2997
Видео Текст
Portrait,of,a,young,curly,european,man,looking,worriedly,at

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Елена се чеше без да се усеща и толкова силно забива ноктите си, че си прави рани. Палецът на дясната ръка на Мони вече изглежда по-тънък от този на лявата, защото непрекъснато го смуче. Мартин си гризе ноктите и кожичките от години и те вече са тотално деформирани, а Емануела непрестанно върти с пръсти кичур от косата си. 

Всички тези описани ситуации, както и още куп други подобни, се определят като нервни навици при децата. Ако до един момент те се възприемат като начин, чрез който мъниците се успокояват, то твърде дългото им повтаряне се превръща в проблем.

Повечето малчугани израстват тези навици за няколко години. Когато обаче това не се случи и излезе от границите на нормалното за дадена възраст, може да има отражение върху комуникацията на детето с неговите връстници. 

Хлапетата понякога могат да бъдат доста жестоки в изказванията си, да реагират грубо и подигравателно на нервния тик. Гризането на нокти, чесането или някакъв друг навик е категорична индикация за нервно поведение. 

Не се заблуждавайте, че постоянните ви забележки ще дадат резултат. Има няколко основни похвата, които ще помогнат, без значение какъв нервен навик има детето ви. Голяма част от описаната по-долу програма е разработена от пионерите в тази сфера на детското развитие – д-р Натан Азрин и д-р Грегъри Нън. 

След като видите кои са основните проблеми, с които можете да се сблъскате, ако детето ви има нервен навик, ще трябва да минавате през едни и същи стъпки по няколко пъти. 

Стъпка 1. Обяснете на сина си какво представляват нервните навици 

Колкото и странно да ви звучи, той може изобщо да не е наясно, че има вреден навик. Имайте предвид, че детето прави нещата механично и изобщо не осъзнава, че докато седи в час например, гризе ноктите си. 

Също така изобщо няма идея как изглежда в очите на околните, докато си бърка в носа. Важно е да осъзнае каква е същността на проблема, в противен случай няма да положи никакви усилия, за да се справи с него.

Стъпка 2. Разяснете какви са последствията

Накарайте дъщеря си да застане пред огледалото и да наблюдава как изглежда, докато си гризе ноктите или се чеше настървено. Попитайте я как й се вижда вредния навик, който има. Отговорът може доста да ви изненада. След това я накарайте да огледа внимателно тези части на тялото, които участват във вредния навик. 

Накарайте я да опише как изглеждат ноктите й и разранените кожички. Попитайте я дали й харесват и дали не би искала един ден да има красив маникюр като вашия. 

Можете да направите снимки с телефона си на разранените участъци от смукането на пръста, да речем и да ги показвате на детето всеки път, когато го видите, че палецът отново е в устата му. Още по-ефективно е да снимате на видео вредния навик и от време на време да го пускате, за да вижда как изглежда отстрани. 

Стъпка 3. Давайте позитивни примери за справяне с проблема

Ако имате приятелско семейство, чието дете е имало подобен проблем и се е справило с него, разкажете на дъщеря си. Или пък вие самите сте успели преди години да се справите с вреден навик. Това може да подейства мотивиращо на дъщеря ви да започне да бъде по-отговорна към собственото си поведение. 

Стъпка 4. Идентифицирайте местата и времето, в което нервният навик се случва най-често   

Детето може да си смуче палеца много по-често, докато гледа телевизия или когато любимото му одеалце не му е под ръка. Друго навърта на пръста си кичур коса, когато се вози в колата. 

Възможно е да хлапето да се чеше, докато се опитва да реши задача по математика или докато спи. Проявата на нервни навици обикновено се свързва с конкретни ситуации, места или дори поведение.

Стъпка 5. Научете детето на релаксиращи техники

Без значение дали синът ви е напрегнат и тревожен или не, преодоляването на даден вреден навик е стресираща за него ситуация. Научете го на релаксиращи техники, които ще му помогнат да отпуска както цялото си тяло, така и да контролира тези части, които участват в нервния навик. 

При по-малките времето за тези упражнения трябва да е по-кратко и се изисква присъствието на родител или друг възрастен, който да наблюдава отстрани. Нужни са няколкоседмични практики, за да се овладеят добре упражненията и да се научат да контролират тревожните си емоции. 

В началото се включвайте и вие, като не пропускайте да похвалите хлапето, когато следва вашите напътствия и полага усилия, за да се справи добре. Може да поставяте и малко предизвикателство пред детето при всяка следваща практика, и да измислите подходяща награда при постигане на желания резултат.

Стъпка 6. За всяко действие има противодействие

Предложете на детето някакво алтернативно действие, което да замества навика. За да прекъснете гризането на нокти например, можете да научите дъщеря си в момента, в който усети, че започва да го прави, да се опита да замести това с упражнението свиване на ръката в юмрук и отпускането й за 30 секунди. 

Друг вариант е да предложите интересно занимание, което да ангажира ръцете й – да играе с пластелин, конструктор, да рисува, да майстори с творчески комплекти и т.н. 

Знаейки в какви ситуации или на какви места хлапето е особено активно с вредния си навик, давайте в ръката му антистрес топка или скуиши, което да мачка, вместо да се чеше нервно или да си смуче палеца. 

Напомняйте на детето да практикува контрамерките или други занимания всеки път, когато усети, че има желание да се успокои с нервния навик.

Стъпка 7. Бавно и постепенно

Навиците са трудни за отстраняване. Изобщо не се заблуждавайте, че ще се справите с проблема за ден-два. Всъщност, това също е възможно, но се случва рядко. Поставяйте различни цели на хлапето, които да го стимулират да се научи да се контролира и го награждавайте, когато се справя добре. 

Кажете на дъщеря си, че трябва да успее за една седмица да запази кожичките около ноктите здрави. След това да се старае да не гризе ноктите, за да пораснат дотолкова, че да можете да ги изрежете с нокторезачка или да ги изпилите. Всяка малка стъпка е важна за преодоляването на вредния навик. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mold_mother
    Mold_mother

    Детските нервни навици се проявяват в следствие на някакво напрежение, стрес или друга ситуация, която кара детето да изпада в криза. Като казвам криза, по – скоро става дума за форма на дискомфорт, чието проявление са тези нервни навици, понякога и тикове.
    Често твърдение е, че детето израства тези проблеми. Зад тази теза се крие нещо по – прозаично – детето съзрява, трупа житейски опит в хода на своето развитие и в следствие на това става по – уверено по отношение на старите си притеснения и страхове.
    Аз вярвам, че няма никакъв смисъл детето да има притеснения, източници на стрес или страхове. За да се предпази от това детето има нужда от доверен съветник. Изградете доверие между Вас и децата Ви, нека те се чувстват свободни да споделят. Изслушвайте ги давайте им съвети. Това до голяма степен ще напали стресовия товар върху децата. Ако те могат да споделят, да чуят съвет, тогава страховете и притесненията им няма да останат в тях и да намират проявления в нервни навици.

Вашият коментар