Д-р Мариан Гарбър

Детето ви си дърпа косата или играе нервно с кичур коса? Спрете лошия навик! от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 2638
Видео Текст
close,up,of,little,blond,child,who,is,frustrated,pulling

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Със сигурност имате познати, които непрекъснато дъвчат нервно кичур коса или го въртят на пръста си. Освен че изглежда дразнещо отстрани, този навик може и да е вреден. 

Съвсем не е хигиенично да се лапа косата, дори и да се мие всеки ден, да не споменаваме за миризмата, която остава от лигавенето на кичурите. Въртенето на косата около пръстите обикновено не нанася щети, понякога може да падне някой и друг косъм, но когато нервите са обтегнати се стига до откъсването на цели кичури.

А вредният навик при възрастните най-често започва още в детството. Затова, ако забележите, че хлапето ви все по-често си играе с косата си или я подръпва, когато е притеснено, обърнете сериозно внимание и вземете мерки, преди да се сблъскате с траен навик. 

Нещо повече, в тийнейджърските години, когато хормоните бушуват и много от децата са гневни на себе си, на родителите си и на целия свят, се случва да проявяват агресия към собственото си тяло, често дори несъзнателно. 

Нервното въртене  на кичури, се превръща в дърпане и на финала се оказва, че по главата има цели участъци без коса. Излизането от контрол до такава степен се води психологическо разстройство и се нарича трихотиломания“.

Ако забелязвате първи признаци за поява на неприятния навик при детето си, първо изключете медицинско състояние или кожен проблем. Възможно е да го сърби кожата на скалпа. В този случай дерматологът може да помогне с подходящо лечение и може да убеди детето, че е важно да не дърпа косата си.

Обсъдете с хлапето къде и кога навива кичур на пръстчето си

Може да се случва, докато гледа телевизия, чете книга, вози се в колата или в други ситуации, в които двете му ръце не са заети едновременно. Застанете пред огледалото  и го накарайте да дърпа косата си, както го прави обикновено, за да се види как изглежда отстрани. 

Наблюдавайте има ли определени зони на главата, на които най-често дърпа косата си или просто хваща случаен кичур. Направете видео с телефона си и му го пускайте периодично, за да му припомняте, че отстрани не изглежда никак добре. 

Прегледайте главата за поражения

Огледайте и самата коса дали е накъсана. Всеки път, когато дъщеря ви дърпа кичури, карайте я да поглежда дали в ръката й са останали откъснати косми. 

Използвайте суетата като оръжие, разказвайте й, че за да има красива прическа като куклите, с които играе, трябва да пази косата си. Показвайте накъсаните й кичури и добавяйте, че фризьорката много се е старала, за да я подстриже, но така усилията й са отишли напразно.

Измислете алтернативни занимания

Всяко нещо, което държи ръцете на детето заети, ще свърши работа. Опитайте с меките антистрес топки, подреждане на пъзели, конструктори, рисуване с пръсти или само рисуване, изрязване на фигури от цветна хартия, правене на оригами, игра с пластелин и др. 

Дори и подръпването на ухо, краче или опашка на любимото плюшено куче, може да успее да успокои детето. Старайте се хлапето непрекъснато да има нещо под ръка, докато тези подръпвания намалеят като честота.  

Научете детето как да противодейства на нервния навик

В момента, в който  започне да дърпа косата си, кажете му вместо това, да свие ръката си в юмрук и да я задържи така поне за 30 секунди. След това да се опита да приложи някоя релаксираща техника, може да започне с дълбоко вдишване и бавно издишане, например. 

Ако това се случи, когато детето е навън и счита, че не е удачно да прави релаксиращо упражнение пред други хора, покажете му как да хване с двете си ръце облегалка на стол или друг предмет, така че да успее да се успокои без околните да забележат. 

Покажете на сина си как да отпуска ръцете, раменете и врата си. 

Опитайте промяна на прическата или носене на шапка за известно време

Ако навикът се е превърнал в сериозен проблем, можете да прибегнете до по-кардинални мерки и да направите съвсем къса подстрижка на детето. При момчетата това едва ли създаде емоционално сътресение. Но при момичетата вероятно ще има драми. 

Затова можете първо вие да си направите интересна къса фризура, да покажете на момиченцето си популярни жени, които също са с къси коси и тогава да я убедите, че на нея също ще й отива. Носенето на шноли, фиби, щипка или лента за коса също може да я затрудни да дърпа кичури там, където са захванати. 

Или я връзвайте на опашка и обяснявайте, че ако започне да подръпва косата си, ще развали толкова старателно оформената прическа. Някои деца приемат радушно идеята да носят спортна шапка, която би могла да възпрепятства лошия навик. Понякога докторите препоръчват плътно прилепналите плетени шапки, но все пак и сезонът трябва да е подходящ за тях. 

Няма как да нахлупите на главата на детето си подобен модел в летните жеги. Такъв тип техники могат да имат частичен успех, но практиката показва, че докато не въвлечете детето изцяло в процеса на преборване на навика, то ще намира начин да мушне пръстите си под шапката и пак да дърпа кичурите си.

Хвалете, награждавайте и поощрявайте

Всеки път, когато виждате, че хлапето се старае да се справи с усукването на кичур около пръста или пъхането му в устата, използвайте някакви методи, за да стимулирате усилията.

Въведете система с награди и в началото започнете с малък подарък още първия път, когато успее да замести нервния навик с алтернативно действие. Постепенно увеличавайте целите и ако дъщеря ви успее в три последователни дни да противостои на дърпането на косата, дайте й по-голям подарък.         

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Parent-love
    Parent-love

    Това е част от „езика на тялото“. Ако е постоянно или натрапчиво наистина не е ОК, но в никакъв случай не мога да си представя да доведе до някакво драматични последици.
    И нашето дете си играеше с косата. Не се притеснявах това да е агресия срещу собственото тяло. Дразнех се от това, че си цапа косата така. Опитахме със забележки, но не сме 24/7 заедно. Опитах и с предупреждения, че ще я подстрига като момче – само сълзи и нерви. Никому не е нужен този стрес. Тогава реших да я заведа на фризьор и да я накъдрим. Нетипично е за дете, но се надявах като е вече къдрава да не и е удобно да върти кичури около пръста си. Речено – сторено.
    Получи се съвсем неочакван ефект. Детето се хареса. Събуди се суета и косата започна да става предмет на грижа, основание за гордост. Толкова и се радваше, че изобщо не искаше да я цапа, дърпа и т.н. Понякога децата ни ще поднесат неочаквани реакции.

Вашият коментар