Детето ще се гордее да има дневник за добрините си
Похвалите са един от най-важните стимули при възпитанието на детето. Когато то се държи добре, често родителите го приемат за даденост и забравят да покажат, че оценяват това.
Но пък винаги държат дълги речи с назидателен тон, ако е сътворена някоя беля. При някои хлапета забележките успяват да стопират лошите им постъпки, но при други действат като зелен светофар за сътворяване на още повече пакости.
Милите думи са ключови, когато искате да виждате добро поведение. Те няма да разлигавят детето, което освен строгост понякога, трябва да вижда и нежно отношение.
Много родители си водят дневник, в който записват важни моменти от развитието на своите наследници. Но колко от вас са се сетили да направят дневник с добрите постъпки на хлапето?
На пръв поглед звучи странно, но с времето сами ще се учудите колко полезен може да е той. Една такава книжка, написана от вас, ще помага както вие да виждате положителната промяна в поведението на сина си или дъщеря си, но и за тях ще се превърне във вдъхновение.
Виждайки как страниците с добри дела се увеличават, децата сами започват да се стремят дневникът да вършат неща, които могат да бъдат записани в дневника. Дори най-щурите и палави хлапета се увличат по тази „игра”, която прави постъпките им значими и те с гордост започват да разлистват страниците.
За дневник може да използвате най-обикновена тетрадка. Той обаче може да остане като хубав спомен, който след време вече порасналият син или дъщеря ще разглежда с интерес.
Затова подберете вариант с твърди корици, които ще се запазят здрави години наред. Накарайте детето да нарисува нещо на първата страница, за да се чувства ангажирано със създаването на специалната книга за добри постъпки.
Как да водите дневник:
- Преди да започнете да вписвате в дневника хубавите прояви, обяснете какво точно очаквате от хлапето. Дайте му конкретни примери.
- Кажете, че ще се радвате, ако прибира играчките си по местата им.
- Да мие зъбите си без напомняне.
- Подреждането на дрехите също е пример за добро поведение.
- Не бива да разлива сока и да обръща нарочно чинията с храната си.
- Не трябва да използва груби думи към сестричката или братчето си.
- Важно е да казва „Благодаря!”, „Моля!”.
- Да поздравява хората, които среща.
2. Запишете различните примери за добри постъпки, които заслужават похвала. От време на време ги препрочитайте заедно, за да му напомняте кое поведение според вас е добро.
3. Старателно вписвайте всяко действие на детето, което ви е накарало да се почувствате горди или е било причина то да получи похвала. Старайте се да няма пропуски, защото това ще ви бъде напомнено, а и хлапето ще реши, че старанието, което е положило не е било оценено.
4. Отделяйте време да прочитате заедно какви негови прояви вече са намерили място в дневника. Превърнете го в традиция, всяка вечер преди да му пожелаете „Лека нощ!”, разлиствайте страниците и си припомняйте всички хубави дела, които е изпълнило. Докато четете, вмъквайте и коментар с похвала колко сте горди и доволни от постъпките му.
Постепенно разреждайте разглеждането на страници с постижения, като го ограничите до веднъж седмично. В противен случай детето ще се фокусира твърде много върху дневника и у него ще се настани идеята, че доброто поведение се изисква само, за да бъде записано като постижение.
Ако наследникът ви може да чете, оставяйте го сам да преглежда тетрадката. Като допълнителен стимул и изненада, може да добавяте някакви рисунки или стикери към по-големите му заслуги.
Слагайте усмихнато човече, когато е получил шестица, измил е чиниите и си е оправил леглото. Не пропускайте да отбелязвате и примери за добро поведение, които не сте похвалили.
Запишете, че сте доволни, че малкото човече е играло в стаята си, докато вие сте вършили домакинска работа или пък е сложило мръсните си дрехи в коша за пране. Поощрявайте подобни действия, за да се превърнат в обичайна част от неговото поведение
5. След няколко вече попълнени страници, направете обобщение на положителните изяви. Като цялостна проява може да включите всички действия, свързани с храненото, например. В него влизат миенето на ръцете, чистото хранене, помощ в сервирането и отсервирането
6. Направете раздел „Звезди за заслуги” в края на дневника. В него записвайте обноските и действията, които вече са се превърнали в трайно поведение и към тях рисувайте или лепете по една звездичка. След това няма нужда да акцентирате върху тях, но не пропускайте от време на време да поощрявате детето с похвала, че сте доволни от доброто му държание.
/Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман/
Колко просто звучи уж на пръв поглед, а колко е умно и всъщност колко смисъл има! Благодаря за добрата идея, според мен винаги е по-добре да се окуражава детето да е добро, отколкото да се хока, че е лошо… Със сигурност бих опитала тактиката с дневника за добри постъпки и се надявам да го превърнем в хубава традиция с хубави резултати у дома. Благодаря за свежите хрумвания, продължавайте в същия дух!