Д-р Захаринка Гочева

Глисти в коремчето на детето? Как се премахват? от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 78788
Видео Текст
Glisti

Други паразити, които са все още често срещани, това са глистите. Те живеят в човешките черва. Предават се от животните към хората. Когато един човек погълне яйца на глисти, те се разпространяват в червата; от там се излюпват ларви, които чрез хоботче пробиват чревната лигавица и от там чрез лимфотока и кръвотока стигат до белия дроб

Тоест ларвите за да могат да се развиват, имат нужда от кислород. Развиват се в белия дроб и след това през трахеята и носоглътката отново се връщат във вашите черва, което е доста неприятно. 

Когато вече отново се заселят в червата на децата или на възрастния приемник, тогава започват да се развиват възрастните глисти

Една част от тях се развиват в тънките черва, а друга част – в дебелите черва. Тези, които се развиват в дебелите черва са по-дълги. 

Мъжките индивиди могат да имат размери 15-20 см, а женските – 20-40 см. Те са изключително плодовити и снасят до 200 хиляди яйца. Една част от тях умират и се изхвърлят с фекалиите, а друга част остават и на свой ред снасят яйца, така че продължителността на живота им може да бъде голяма

Малките глисти или остриците, които се развиват в дебелото черво са със значително по-малки размери, но те пък много често излизат извън ануса, снасят яйца и се връщат обратно в ануса и могат да предизвикат много сериозен сърбеж около ануса, особено нощем, когато се затоплят дечицата под завивките. Те много често спят по кoремче, оплакват се често от коремни болки, освен това скърцат със зъби и имат неистов сърбеж около ануса. 

При момиченцата много често тези острици могат да стигнат и до влагалището и там да има сърбеж, което да води до движения, наподобяващи на детския онанизъм. Така че много често при момиченцата детският онанизъм може да се обърка с наличието на глисти и то – острици. 

Понякога родителите сами виждат във фекалиите наличието на частици от глистите – части от тялото на червейчето или пък цялото червейче, тоест остриците – те понякога умират и могат да се видят с просто око. Но можем да ги докажем и с изследване на фекална проба, която се носи в лаборатория. 

Освен това всички родители знаят, че при постъпване в детска градина се използва едно стъкълце с лепенка, която се залепва около ануса за секунда и се връща обратно върху стъклото – по този начин всъщност ние търсим наличието на яйца от глисти. Когато са установени под микроскоп, се налага лечение.

Необходимо е всеки един такъв симптом като добро хранене, пък отслабване на детето или чести коремни болки, за които не може да се установи причината, също да бъдат свързани с наличието на глисти. Другa клиничнa проявa, за коqто споменах, това е скърцането със зъби. Но скърцането със зъби може да бъде също симптом на увеличена трета сливица, така че това пак трябва да се отграничи с помощта на вашия лекар.

Глистите стоят в основата и на редица заболявания, които могат да бъдат предотвратени, ако паразитите бъдат лекувани адекватно

Такива са алергии, диабет (колкото и странно да ви звучи), склероза, депресия, простатит и даже онкологични и сърдечно-съдови заболявания; също могат да бъдат свързани и с някои белодробни заболявания, като астма например. 

Така че, необходима е висока лична хигиена. А пък при наличието вече на глисти е необходимо цялото семейство да спи с памучни ръкавици, за да може да не се разчесва ануса около мястото, откъдето излизат всъщност паразитите и пoд ноктите да не се загнездват яйца, с които след това при хранене да се самозаразяваме. Освен това при заразените трябва всеки ден да се пере както бельото, така и всички дрехи, пак за да няма самозаразяване

Препаратите за глисти се продават в аптеките

Много често се провежда еднократно лечение. Не се изненадвайте, когато вашия лекар ви каже „сега детето ви ще изпие една такава еднократна доза за лечение на паразитите и чак след 20 дни трябва отново да се повтори лечението.“ 

Целта е евентуално, ако част от паразитите са останали живи и част от яйцата все още са в организма на вашето дете, те да бъдат унищожени по този начин. И около седем дни след лечението е хубаво отново да се пусне изследване, за да сме сигурни все пак, че вече няма паразити.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. LoveTheBaby
    LoveTheBaby

    Много полезен материал. Трябва да внимаваме къде играят децата ни. Не може и не бива домашните ни любимци и децата ни да играят заедно. Колкото да мием ръцете, по време на игра е почти невъзможно да си гарантираме чисти ръце или те да не „докосват“ устата.
    Чувала съм, че при такъв проблем всички кърпи, чаршафи и бельо трябва да се перат на 90 градуса и задължително да се гладят. Дори и бельото трябва да се глади.

Вашият коментар