Д-р Захаринка Гочева

Ужилвания от насекоми – част 2 от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 2933
Видео Текст
ужилвания 2 (custom)

Какви могат да бъдат другите последствия, освен алергични реакции при ужилване и ухапване от насекоми?

Инфекция на кожата.

Понякога част от жилото на насекомото остава в кожата и се наслагва допълнителна бактериална инфекция. Може след няколко дни да се появи гноевидна колекция, може да се появи зачервяване и след това некротична тъкан, което е още по-опасно. Тогава задължително трябва консултация с дерматолог, ако се налага – с хирург, за да се направи инцизия, т.е. отстраняване на мъртвата тъкан.

Понякога се налага при такива инфекции на кожата да бъде включено и антибиотично лечение, което си има своето място в случая. Не трябва да се избягва, за да може да се предотврати генерализирането на процеса.

При ухапване от кърлеж задължително трябва да се има предвид, че сега е сезонът на кърлежите. Те разнасят болести като кърлежов енцефалит, лаймска болест и марсилска треска.

Най-разпространена е лаймската болест. Така че, когато вие сте отстранили кърлежа, което не е желателно, или след като са го отстранили медицински лица, трябва да имате предвид, че трябва да наблюдавате себе си или вашето дете дали няма да се появят обриви около мястото на ухапване тип „биволско око”, и да се появи висока температура или увеличени лимфни възли около мястото на ухапването. В такъв случай в рамките на десетина дни се започва антибиотично лечение.

Но ако няма такива признаци, се изчаква 30 дни, за да дадем възможност на човешкия организъм да изработи антитела срещу Борелия Бургдорфери или т.е. причинителя на лаймската болест. Тогава се правят изследвания и ако имаме данни за заразяване, се започва продължително лечение. То е с антибиотици, но все пак се назначава от специалист-инфекционист. Така че – не подценявайте ухапването от кърлеж.

Друго нещо, което е важно, ако кърлежът е престоял по-дълго време – ако имате представа дали е така – трябва да се направи и инжекция-ваксина срещу тетанус, защото самото ухапване, самият кърлеж може да пренесе бактериите на тетануса.

Нещо, което трябва хората да знаят е, че лаймската болест е изключително коварна. Може да нямат никакви оплаквания в рамките на година, две, три и лаймската болест да започне директно с усложненията, а не с първоначалните симптоми като втрисане, температура, увеличени лимфни възли и обрив. Така че внимавайте, обърнете се към вашия личен лекар задължително, ако имате ухапване от кърлеж. 

Нещо, което също е актуално, това е ухапването от бълхи.  То в градски условия се случва обикновено след контакти с бездомни кучета или с други бездомни животни, или ако сте си завъдили домашни бълхи. 

Това за съжаление често може да се случи. Те пренасят по принцип сериозни заболявания. Но в съвременните условия това е изключително рядко и не става въпрос за нашите географски ширини.

Така че това, което обикновено се случва, са малки точковидни ухапвания, които след време се зачервяват. Може да бъдат локализирани. Не са обикновено по цялото тяло, а на конкретното място, където има ухапване.

Много често деца и възрастни ги разчесват, защото се получава сърбеж и може да се получи инфекция, вследствие на разчесването. Желателно е да бъдат унищожени причинителите на тези ухапвания максимално бързо, за да не пренасят сериозни заболявания.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mold_mother
    Mold_mother

    Ако случайно Ви се закачи кърлеж, за да няма неприятности идете при лекар, за да бъде отстранен. След това отстранената малка „гад“ се носи в ХЕИ или нещо подобно, където изследват дали има лаймска болест. Излизаха резултати за около 5-6 дни. При нас беше ОК и нямаше усложнения. Не знам какво се прави при наличие на лаймска болест.
    Лятото ни ухапа оса по ходилото. Плач, зачервяване и посещение при лекар. Дадоха противоалергично през устата за 5 дни и в допълнение за мазане. Обаче след 5-6 часа се зачерви и поду още въпреки мазилото. Туширахме проблема със студена вода под душа. На сутринта не беше по-оптимистично. Започнах да се ядосвам на лекаря и взех нещата в свои ръце. Прегледах ужиленото под лупа, за да е сигурно, че вътре няма жило. После направих компрес с риванол. Остана с него за 4 часа. После повторих същото преди лягане и спа с компреса. На сутринта всички се беше прибрало. За „застраховка“ повторих още една нощ.

Вашият коментар