След като детето се появи, утробната връзка е прекъсната чрез срязването на пъпната връв, но се появява нова връзка – тази чрез храненето. Устата на малкото бебе е пригодена за сукане. Това е вроден безусловен рефлекс, който съществува при всички здраво родени деца.
Като всички живи същества бебето се нуждае от основните белтъчини, мазнини и въглехидрати. Данните сочат, че нормалното съотношение на белтъчини, мазнини и въглехидрати е 2 към 5 към 10 или 2 към 6 към 12, като това съотношение е спазено при майчиното мляко, което осигурява най-правилното развитие на детето.
Изследванията сочат, че майката би трябвало да позволи на бебето да се храни, когато то е готово, като това е допустимо да се случи дори когато то не е измито или облечено. Като изключително важен момент е допирът на бебето до майката, като това позволява изграждането на връзка.
Кърменето е добре да се случи в рамките на първия час, защото тогава детето ще поеме коластра (първото мляко), която има изключително имунно въздействие върху детето. Първото кърмене може да се случи в операционната или другаде, но е важно то да се случи възможно най-бързо след раждането.
Първите хранения на бебето
Първото хранене на бебето отнема около 40 минути, като след няколко дни, когато имате кърма, времето ще намалее. Важно е при храненето да държите бебето близо до вас, за да има повече допир до кожата. Естественото хранене от гърдата на майката бебето извършва като смуче, а смученето от своя страна осигурява производството на мляко и като цяло помага на вашето тяло да възвърне формата си отпреди бременността.
Имайте предвид, че здраво родените бебета нямат нужда от вода, сок или други течности, защото всичко което е необходимо, се намира в майчината кърма.
Повечето новородени се нуждаят от до 12 хранения на ден, но заедно с това наблюдавайте за знаците, които предвещават глад (сигнали за смучене или индикации с устни). Когато бебето спре да смуче или забави процеса, нежно го отстранете от гърдата си и изчакайте да се уверите, че това не е само пауза и подготовка за още поемане на храна.
Опитайте бебето да се оригне, преди да му дадете още храна. Оригването е различно от повръщането, ще го познаете по това, че при оригването може млякото да се излива от устата на детето по бузата и по пелената.
Кога да храним бебето?
Преди всичко започнете да се осланяте на инстинкта си, а не да гледате часовника за всяко следващо хранене, това е по-добрият начин и за двама ви. За вас и за бебето всичко е ново и в този смисъл най-вече при хранене използвайте момента да създавате и стабилизирате връзката си с него.
Гледайте го в очите, докато се храни, говорете му нежно, дръжте го внимателно. По този начин ще укрепите чувството на защитеност, доверие и комфорт, които на по-късен етап от развитието на детето ще са ключови. Абсолютно всичко това се отнася с пълна сила и ако бебето се храни от бутилка.
Естествени са притесненията кога и дали имате от нужда за специализиран съвет по въпроса за храненето на бебето. Обичайните симптоми като забавено повишаване на теглото или постоянна болка при сукането са ясни, но има и друг индикатор и това е смяната на пелените и цвета и консистенцията на екскрементите на бебето.
Обикновено до петия ден след раждането бебето ще има нужда от поне шест сменяния на пелени, като през първите дни екскрементите са черни и лепкави. Помнете, че в първите дни на раждането си бебето може да намали теглото си, това не означава, че то поема по-малко храна, обикновено наддаването на тегло се случва интензивно след петия ден.
Ако вие кърмите, но имате нужда да взимате лекарства, имайте предвид, че рано или късно чрез кръвта ви те ще достигнат и до кърмата ви, макар и в малки количества – така че все пак бъдете внимателни. В този случай се консултирайте с вашия лекар. Все пак, ако едновременно с кърменето взимате и лекарства, наблюдавайте за промени в поведението на вашето бебе, като промяна в храненето, спането, безпокойството и т.н. При евентуални смущения, незабавно информирайте вашия лекар.
Майката особено с първото си дете няма опит. Тя се осланя на инстинктите си и много често това, че няма точно и еднозначно решение дали детето е нахранено я тревожи. Има един подход, който можете да следвате. Винаги, когато бебето е неспокойно му предложете да го накърмите – ако то приема, вероятно е гладно. Когато вече сте преминали през няколко дни се опитайте да отрегулирате храненията на 2 часа. Ако бебето поиска да суче след 1 час, вероятно то не е поело достатъчно количество в предишното хранене, ако пък спи дълбоко и подминава двата часа за хранене – не се притеснявайте – няма да умре от глад, ще навакса като се наспи. Постепенно създавайте навици за правилно хранене на интервал от два часа. Той по никакъв начин не е задължителен, но помага Вие да имате поне малко време за почивка и възстановяване, както и да създадете режим на детето.
Веднъж създаден режим той, трябва да се следва стриктно. Ако забавите храненето на бебето му се доспива, а е и гладно. То е толкова раздразнено, че няма сили да яде, а в същото време е гладно и не може да заспи спокойно. Получава се омагьосан кръг.