Иван Карагьозов

Кое кисело мляко да изберем за бебето? от Иван Карагьозов

icon Преглеждания: 5548
Видео Текст
Yoghurt (custom)

Макар и да е ясна ползата от приема на кърма при детето, понякога по обективни причини се налага то да приема и друга храна. Една от възможните причини е състоянието хипогалактия при майката или по лекарска преценка. Възможен вариант в този случай е да се употребява кисело мляко. 

Киселото мляко по нашите географски ширини има възможност да е козе, краве, биволско, овче, магарешко. Камилското мляко е също възможен вариант, но не се среща често на нашата географска локация. 

Във всички тези продукти се съдържат необходимите за детето съставки, които съществуват и в кърмата на майката – белтъчини, въглехидрати, мазнини и соли, но в различни количества.

Изкуствено хранене на бебето

Между видовете изброени кисели млека, кравето се оказва най-удобно за използване при вариантите на така нареченото изкуствено хранене. Всъщност показателите на магарешкото мляко се доближават най-много до женското мляко, но неговото доставяне е трудно и някои изследвания сочат, че при хранене с магарешко мляко децата не наддават добре. 

От друга страна овчето и биволското мляко са с високо съдържание на белтъчини и мазнини, по-гъсти са и в случая се оказват неудобни за изкуствено хранене. Най-близко по състав на кравето мляко е козето, което може да се използва в случай, че няма краве мляко.

Изборът между прясно и кисело мляко клони в полза на киселото мляко. Преимуществата на киселото мляко са, че в него белтъчините вече са пресечени, което означава, че е завършен един цял етап от храносмилането. 

При прясното мляко съсирването в стомаха оставя едри частици белтъчини, докато при киселото тези частици са по-фини и стават по-удобни за смилане. В киселото мляко са налични млечнокисели бактерии, които са в почти чист вид, като не на последно място, особено през лятото, киселото се поема с по-голям апетит.

Как да приготвяме млякото?

При приготвянето на млякото, особено на кравето, трябва да се има предвид, че то е по-богато на белтъчини, отколкото човешкото и в този смисъл е необходимо да го доближим максимално до човешкото мляко. Практически това се случва чрез разреждане на млякото и добавяне на обикновена захар. 

Когато разреждате млякото, имайте предвид, че при деца, които са склонни към диария, най-подходящо е използването на оризова вода, докато при деца, които са предразположени към запек – водата за разреждане трябва да е овесена.

Как да съхраняваме млякото?     

Два са начините на съхранение и за приготвяне на хранителните смеси от мляко. При единия начин водата за разреждане и млечната смес се държат поотделно на хладно или в хладилник, а при другия те са заедно, като когато е необходимо хранене – се подбират малки порции.

Когато детето е на един месец, млечната смес е необходимо да бъде разредена наполовина, например една част квасено мляко и една част оризова вода. През периода на втория до петия месец пропорциите се променят. 

След петия месец се преминава към неразредено квасено мляко. При всички смески се прибавя обикновено малко захар, но не повече от 5 процента, а при деца, които страдат от запек, процентът на захар е допустимо да бъде завишен в рамките на до 10 процента. 

Когато храните с млечните смеси детето, внимавайте дупката на биберона да не е много широка, като по този начин ще предотвратите задавяне. Същевременно поддържайте шишето с определен наклон, при който винаги да има мляко с цел кърмачето да не поема въздух с храната. 

Затопляйте храната, като проверявате нейната температура на гърба на китката си. Не хранете детето в леглото. Най-доброто хранене на детето е когато то е в ръцете на майката, като не забравяте да има включени предпазни дози от витамин ”D” , тъй като тези деца, които са на изкуствено хранене, са по-застрашени от рахит.  

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Super_Mama
    Super_Mama

    В началото, като всяка майка, аз вярвах, че има специални подходи и начини, различни от конвенционалните, които да осигурят най – добра храна за бебето. Готвех детски манджи, купувах „специални“ плодове за сок, търсех екологични зеленчуци, чисто месо и разбира се квасех сама кисело мляко. Разбира се това е полезно, но изисква огромни усилия и време. Освен това в един момент си дадох сметка, че резултатът е много спорен – нищо не гарантира, как хората от село отглеждат продуктите – колко торят, с какво торят (пример – в естествените торове е пълно с ешхериия коли). Същото важи за мляко от селска крава – колко чисто е там, където кравата се дои, какво е яло това животно, тревите, сеното колко чисти са, дали не са от замърсен район, каква вода пие кравата – няма как да разберем. Химически анализ на млякото не може да се прави при всяка покупка. С една дума – колкото ползи може да има „домашната“ храна, толкова и опасна може да бъде.
    Как реших въпроса с киселото мляко. Купих различни марки кисело мляко, отворих ги и ги оставих вън от хладилника за 24 часа. Тези, които промениха вкуса си (станаха по – кисели) явно са с естествени материали и по – малко консерванти. Така си избрах марка мляко. След това при ежедневни покупки винаги следя срока на годност, за да преценя коя е най – скоро произведената партида.
    Така отгледах две здрави и красиви деца!

Вашият коментар