Д-р Мариян Иванов

Хремата при детето и хомеопатията – част 2 от Д-р Мариян Иванов

icon Преглеждания: 2775
Видео Текст
240 снимка (custom)

В по-нататъшните фази на хремата, когато тя се сгъсти, все още е прозрачна или бяла, други медикаменти са по-подходящи. Това са Калиум Муриатикум, Арсеникум Йодатум, Дулкамара. 

Това са и едни от основните медикаменти, които използваме при отити, при които имаме намаляване на слуха и пукане на ушичките. Това често се получава при съответния вид секрети, за който споменах, които запушват евстахиевата тръба и възпалението се предава към ухото. Когато хремата е неадекватно лекувана или ненавременно лекувана, в един момент секретните придобиват жълт, жълто-зеленикав вид, но и в тези случаи, както вече казах, не е задължително да става въпрос за бактериална инфекция – имаме какво да предложим. Пък дори и да е бактериална инфекция, най-честите медикаменти за такъв вид секрети са:

  • Пирогениум
  • Хепар Сулфур
  • Меркуриус Солубилис 

Разбира се, когато става въпрос за такъв вид секрети, добре е да се направи изследване на носен секрет, особено ако имаме и по-сериозни съпътстващи оплаквания, който носен секрет ще покаже дали има бактериално възпаление и ако има – какъв е видът на бактерията. Също в тези случаи можем да използваме и стандартни кръвни изследвания, да видим утайката, левкоцитите, диференциалното броене на левкоцити, Ц реактивния протеин, който ще покаже колко е сериозно възпалението. На базата на изследването от носия секрет и на базата на кръвното изследване, също бихме могли да преценим какви медикаменти да използваме.

Можем  с хомеопатия да правим, както и за всякакви други заболявания, профилактика. Ако хремите са много чести бихме могли профилактично да назначим  медикаменти, които стимулират имунната защита на детето. Най-често това са Силицея, Ехинацея, Фитолака, Осцилококцинум, който можем да  даваме, както при първи признаци на разболяване, така и профилактично. Обикновено профилактично го назначаваме веднъж седмично по едно флаконче. 

Ако хремите се провокират или влошават от влажен студ, имаме медикаменти като Дулкамара, Силицея, Туя, Натрум Сулфурикум, с които бихме могли да намалим чувствителността на детския организъм към този влажен студ и ако пък от носен секрет се изолират често стафилококи или стрептококи, имаме хомеопатични съответстващи медикаменти, които да увеличават специфичния имунитет точно спрямо съответния бактериален причинител. 

Затова за нас е важно все пак да имаме изследване на носен секрет, за да знаем за какво се касае. Също така, ако става въпрос за чести боледувания, включително и чести хреми, лекарите хомеопати задължително търсим и намираме за съответното детенце медикамент за така наречен “чувствителен тип” или за тип реакция, с който да подпомогнем организма да се справи с тази тенденция към често боледуване.

Като казах, че често хремите се провокират от влажен студ, те биха могли да бъдат провокирани освен от такива метеорологични условия и от съответни бактериални причинители, могат да се провокират и от стрес. 

Както всяко едно разболяване при детето би могло да се провокира от стрес. Стреса предизвиква  много сериозно понижаване на имунната защита и съответно можем да имаме и чести хреми, чести ангини, често възпаление на трета сливица и какво ли още не. 

А за едно дете много сериозен стрес понякога представлява тръгването на ясла или на градина, особено ако  то е било сериозно обгрижвано преди това от родители, от баби, от дядовци и изведнъж сменя средата, сменя обстановката, попада сред 10 или 15 деца, вече няма индивидуално отношение към него, няма я тази любов, която му е давана до този момент и много добре знаем, че има такива дечица, които със седмици и месеци плачат и се пазарят със своите родители, че не искат да ходят на ясла, или не искат да ходят на градина. Това е един сериозен стрес

Тук лекарите хомеопати имаме също какво да предложим. Много често това е медикаментът Пулсатила – медикамент, който отговаря на всякакви състояния и заболявания, които се провокират и влошават от чувство за изоставяне, от чувство за самота. Така, че имаме как да повлияем и на психо емоционалната компонента, ако тя влияе негативно на имунната защита. 

Вижте също:

Част 1

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар