Телефонът и всички дигитални устройства са част от ежедневието на съвременните деца. Те са необходими за тяхното обучение, но когато се превърнат в основно средство за забавление, те изместват потребностите на малчуганите от живия контакт с техните връстници.
Научни изследвания доказват, че продължителното време пред екрана покачва адреналина и предизвиква раздразнителност, нервност и безсъние у децата.
Родителите са тези, които трябва да контролират употребата на тези устройства и да въведат определени ограничения за използването им, за да могат да намалят негативите им.
Децата и интернет – има ли правилно време и правилен начин?
Дългият престой в интернет има своите негативни последици върху децата и младежите, сочат проучвания по темата. Установено е, че малчуганите не бива да стоят повече от 20 минути пред смартфона. За момчетата и момичетата на възраст до 12 години максималното време е 4 часа, след което се изисква да бъде направена почивка.
Съвременните деца няма как да бъдат лишени от използването на дигиталните устройства, но контролът от страна на родителите е наложителен. Изследвания на детски психолози водят до извода, че развиването на мисленето и социализацията на подрастващите се ограничава при продължителното стоене пред екрана.
Изследване с малчугани от 1 до 3 години установява, че повече от 10% съобщават за проблеми със зрението и концентрацията, ако са на телефона повече от час-два дневно.
Освен това, образите от дигиталните устройства водят до визуално и слухово натоварване. Те могат да доведат до по-слаба креативност и занижени умения за критично мислене.
Прекалено многото време, прекарано в интернет и пред екрана, има вредни последици не само за мисленето, но и за физическото развитие на децата. Посочва се, че това е b за затлъстяването при малчуганите. Електронните игри нездравословно заместват спортуването и игрите на воля.
Не са за пренебрегване и зрителните проблеми, тъй като продължително взиране в дигиталните джаджи причинява зачервяване, сълзене и болки в очите.
Не на последно място, видео игрите може да провокират агресия у децата. Обяснението е, че повечето от тези забавления са тематично свързани с оръжия, симулация на боеве и т.н.
Необходим ли е родителски контрол над съдържанието и защо?
При използване на мобилните устройства от малчуганите е необходимо да се упражнява родителски контрол. Ако устройството няма вградени забрани до определено съдържание е напълно възможно детето да попадне на неподходящо такова за неговата възраст.
Това може да стане случайно, но не гарантира, че мъникът също няма да прояви любопитство към информация, която не е предназначена за неговата възраст.
Вградени опции за родителски контрол според устройството
Повечето дигитални устройства имат вградени функции за родителски контрол и възможност за забрана на определено съдържание. Родителите могат да ги активират преди да дадат в ръцете на детето мобилния телефон или таблета.
Достатъчно е да се разгледа менюто с настройките на устройството и да се потърсят начините за блокиране на дадена информация в телефона на детето. По този начин ще сте сигурни, че вашето дете няма да има достъп до конкретни страници или до съдържание, което е неподходящо за него.
Също така може да ограничите достъпа до игри в устройството на детето, които считате за прекалено агресивни за вашия малчуган. За целта може да използвате софтуер за родителски контрол.
Популярни програми за родителски контрол на телефон и как да ги използвате
Съществуват много приложения, чрез които може да упражните родителски контрол върху съдържанието, което е достъпно за вашето дете в интернет.
Ето няколко безплатни приложения за родителски контрол:
- Qustodio Родителски контрол
- Kaspersky SafeKids
- SecureTeen родителски контрол
- Google Family Link
- FamiSafe
- Родителски контрол на ESET
- Family link
- Живот 360
Има налични и други приложения за родителски контрол, които ограничават съдържанието в популярни платформи като YouTube и могат да бъдат намерени в Google. Те са съвместими с Android и iOS, като версията, която ви трябва, зависи от версията на операционната система на устройството, което използвате.
Добре е да проучите информация дали това приложение за родителски контрол, на което сте се спрели, е най-подходящо за вашия случай.
Кога и как детето печели своята самостоятелност в дигиталното пространство
Самостоятелността на децата в дигиталното пространство също зависи от родителите. Когато те могат да се доверят на своя мъник, той автоматично печели кредит на доверие.
Това, разбира се, е полезно да бъде контролиран процес с подходящата програма за родителски контрол на телефон. Като начало можете да ограничите периода, който детето ви ще прекарва в игри на телефона, компютъра и лаптопа.
На следващо място идва осъщественият контрол върху местата в мрежата, които момчето или момичето могат да посещават определено съдържание в нета. Свободното сърфиране не е в никакъв случай препоръчително дори и за по-големи деца, като то трябва да бъде преценено от техните родители.
Необходимо е да вземете всички мерки с помощта на приложения за телефон, респективно приложения за андроид, за да не очаквате неприятни изненади при престоя на детето си в интернет пространството.
Ако това е изпълнено, може да предоставите на мъника определена самостоятелност и свобода в дигиталното пространство с подходящото най-добро приложение за проследяване на историята на сърфирането в мрежата.
Безопасност в интернет и къде да сигнализирате при нередности
Всеки достъп до интернет може да крие редица рискове за децата. Ето защо родителите е добре да говорят с малчуганите за техните занимания на дигиталните устройства и да се информират как могат да предпазят детето си в интернет.
Ако се натъкнат на опасна информация или кибер тормоз, насочен към тяхното дете, мерките трябва да са навременни. При необходимост може да се посъветвате с IT специалисти как да подберете най-подходящите безплатни приложения и как да ги инсталирате и използвате.
Ако пък се касае за посегателство в мрежата спрямо подрастващи, е нужно да се потърси съдействие от съответните органи и институции. Подобни проблеми не бива да бъдат неглижирани, защото информацията в един детски телефон може да крие сериозни рискове от измами и зловредно отношение към малолетните и непълнолетните.
Съвети за намаляване на времето, прекарано пред мобилни устройства
Още от ранна възраст у детето трябва да се изгражда природосъобразен начин на живот. Детските психолози съветват родителите да се стремят малчуганите да бъдат в хармония със себе си и със заобикалящия го свят.
Именно любовта към природата и грижата за нея могат да се превърнат в основна част от изграждане на личността им, а и по този начин ще успеете успешно да ги откъснете от дигиталните устройства.
По този начин те ще придобият умения да се забавляват повече време със своите връстници, но ще изградят добро отношение към природата и ще научат своите първи полезни уроци в живота – да помагат на другите, да са приятели с животните, да са загрижени за опазване на околната среда.
Прекарването достатъчно време извън дома и сред природата е полезно за децата, за да израстват физически, емоционално и психически здрави. Колкото повече мъниците лудуват на воля с други малчугани, те се социализират и усъвършенстват своите комуникационни качества, вместо да стоят по цял ден пред компютъра или телефона затворени вкъщи.
Доказано е, че игрите на открито помагат на най-малките да не добият зависимост към дигиталните устройства.
В нашето електронно съвремие откъсването на по-големите деца от телефона и компютъра се превръща в истинско предизвикателство пред повечето родители. В помощ на майките и татковците са множество безплатни програми за родителски контрол, с които те могат да накарат малките си съкровища да са достатъчно време на чист въздух сред свои връстници.
Необходимостта от подобни занимания е неоспорима, но за да се чувстват децата комфортно и защитени, майките и татковците са тези, от които зависи да насочат своите мъници към полезните за тях занимания.
Снимки: pixabay.com
Коментари на читатели