Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман
Колкото повече е ангажирано едно дете, толкова по-малко време има за глупости. Това е максима, към която се придържат много родители в днешно време. Изкушенията навън са безброй, а голяма част от тях са опасни.
Затова е хубаво да запълните свободното време на хлапетата от съвсем малки, за да свикнат с по-натоварен график, който няма да им оставя време за притеснителни увлечения.
Няма спор, че спортът учи на:
- дисциплина
- упоритост
- борбеност
- оформя фигурата.
- дава двигателна култура.
Колективните занимания дават възможност на децата от малки да работят в екип, развиват уменията за комуникация и създават много приятелства. Различните видове допълнителни уроци разширяват кръгозора, развиват таланти и могат да са перфектен старт за бъдеща професия.
Изберете занимания, които са подходящи за възрастта на детето, съответстват на нивото му на развитие и неговите интереси. Ако сте осъзнали, че сте се захванали с усвояването на умение, което е извън възможностите на хлапето заради малката му възраст, можете да се откажете от него за известно време и след години пак да се върнете към него.
Представете пред детето си разнообразието от възможности
В наши дни възможностите за занимания на децата са почти безкрайни:
- уроци по балет
- пеене
- карате
- гимнастика и кънки на лед
- класове по пиано
- чело
- китара
- цигулка
- рисуване
- театрални школи
- компютърни занимания
- часове по конна езда
- футбол
- плуване и много други спортове.
Някои от тях изискват както талант, така и умения, а други се усвояват най-вече с практика. Разкажете на детето си за огромното разнообразие от активности, между които може да избира и обсъдете кое би било най-доброто за него.
Гледайте заедно видеа с различните занимания, посетете състезания, концерти, постановки, говорете с други деца и родители за техния избор. След като направите такова проучване, увеличавате шанса да попаднете на класове или уроци, които детето ви наистина ще харесва и с радост ще посещава.
Проверете предварително всичко необходимо
Разпитайте за цената на едно посещение, графика на класовете, сумата за участие в концерти или състезания, ще се увеличава ли броят на посещенията с времето. Уроците индивидуални ли са или групови? Организират ли се изяви, на които хлапетата да показват какво са научили и как се развиват?
Ще се налага ли да плащате за часовете, които детето ви пропуска заради това, че е болно или пък е във ваканция? Налага ли да се осигурите допълнителна екипировка за заниманията на детето ви, костюм или пък учебници и колко ще струват те? Заниманието му изисква ли допълнителни упражнения вкъщи и ако изисква, колко часа седмично трябва да бъдат те?
Бъдете реалисти
Има занимания, които изискват много повече от вашето време и пари, отколкото други. Някои от уменията, които човек може да усвои се отплащат само след няколко години уроци и практикуване.
Други изискват участие в състезания. Трети пък могат да се практикуват без да е необходимо да ги развивате на професионално ниво. Има спортове, които могат да се упражняват само с екипировка и на специално място. За кънките на лед трябва всеки път да водите детето до пързалката, за конната езда трябва да стигате до конната база.
Ако запишете детето на плуване, изберете басейн, който е близо до дома ви и се поинтересувайте как се поддържа и каква е хигиената там.
За да се учи хлапето да свири на някакъв музикален инструмент, ще се наложи да му купите такъв, за да може да се упражнява вкъщи. Каквото и да изберете, всяко занимание изисква да му бъдат посвететни време и усилия. Каква част от тях сте готови вие да дадете?
Бихте ли искали да запишете детето си на занимание, за което вие самите не искате да влагате твърде много време, енергия и пари, дори то да обича този спорт или музикален инструмент? Имайте предвид, че както на малчуганите някои неща им омръзват твърде бързо, така могат и да се запалят.
Ако се окаже, че нямате възможност да плащате или да ги водите на тренировки, например, за тях ще бъде изключително трудно да се разделят с любимия спорт и могат да го преживеят наистина тежко.
Съберете информация, свързана със стартирането на конкретно занимание
Малките деца са готови да започнат с много от предложените им занимания. Ваша задача е да намерите най-подходящото време да запишете детето си на спорт или музикален инструмент, който му е интересен. 4-годишната ви дъщеричка вероятно трудно ще се справя с голямото виолончело.
Някои спортове не са подходящи за съвсем малки деца, въпреки че треньорите ще ви кажат друго. Направете консултация и с ортопед, дали даденото занимание няма да увреди все още твърде крехката физика.
Проучете предварително каква сръчност и физическа подготовка изисква заниманието, което сте избрали, както и най-подходящия момент и метод за въвеждане на детето в него. Упражненията групови ли са или индивидуални? Веднъж седмично достатъчно ли е детето да посещава класовете или е необходимо да ходи 2-3 пъти?
Направете пробно занимание или тренировка
Дъщеричката ви може и да си мисли, че много харесва балета, но няма как да знаете дали наистина е така, докато не опита. Синът ви вероятно мечтае да е като Бербатов, но може да се откаже от този спорт още след първата тренировка и да предпочете волейбол, да речем. Колкото и да ви се иска малкото човече да пее като ангел, първо отидете на прослушване, ако няма абсолютно никакъв талант, всичките ви усилия, време и пари ще са отишли на вятъра.
Намерете подходящ учител
Има учители, които се справят по-добре с преподаването на възрастни, за други пък е по-лесно да мотивират децата. След като веднъж вече сте уточнили по кое занимание детето ви се увлича, захванете се да търсите подходящ учител. Ровенето по обяви е рисково.
Съберете мнения от други родители и се свържете с учителите, които са ви препоръчали, за да поговорите и с тях. Ако става дума за музикален инструмент, отидете на годишния рецитал на групата, която учителят, към когото сте се насочили, ръководи.
Също така, ако ви се удаде възможност, наблюдавайте как избрания от вас учител преподава на други деца и как се държи с тях. Не всеки има адекватен подход към децата и лошото отношение може да накара хлапето да намрази за цял живот съответното занимание.
Обърнете внимание дали уроците са съобразени с възрастта на децата, дали те се забавляват в процеса на обучение и как се справят в час. Много е важно човекът, който се занимава със сина или дъщеря ви, да влага сърце в работата си. Претупването на часовете няма да даде добри резултати. Ако сте доволни от това, което сте видели, запишете детето си на пробен урок при същия учител.
Не малка част от тези занимания изискват и известни дарби или генетична предразположеност. Ако Вие сте „музикален инвалид“ много малко вероятно е детето да излезе музикален виртуоз. Примери подобни на този има и в спорта. При родители с височина около 170 см, малко трудно ще се получи звезда от NBA.
Накратко – дайте си сметка какви са Вашите заложби и реалистично избирайте занимания за детето си. Болните родителски амбиции никога не са водили до нещо съзидателно. Говорете с детето си – дайте му шанс да сподели какво му е интересно, какви неща го вълнуват и увличат.