Да не забравяме, като става въпрос за чести хреми, сребърната вода, която аз също много обичам. Среброто е универсален антисептик, унищожава също много вируси и бактерии и можем съвсем спокойно да правим промивки на носленцето със сребърна вода. Има на пазара уреди, които можем да си купим, които правят сребърна вода.
Можем да пуснем сребърен пръстен или сребърна монета във водата и да оставим да постои няколко часа. Също ще има добър ефект. Можем да си купим и готова сребърна вода от аптеката, разбира се.
Също така, да не забравяме клеевата тинктура и различни продукти на базата на прополис. Има на нашия пазар прополисов мехлем, който много обичам също за втриване в ноздрите, когато има съответно детето или възрастния хрема. Можем да го използваме и него профилактично, прополисовия мехлем за хрема.
Прополис може да се дава и вътрешно, профилактично. Казвал съм вече на други места, но и тук да спомена, че обикновено се дава по една капка на една година възраст. Ако става въпрос за едно 5 годишно дете, профилактично се дават 5 капки прополис, разредени в малко мляко, сок, пюре или нещо, което детето приема. Като при разболяване това количество може да се удвои, дори може да се утрои.
Разбира се, да не забравяме хранителни добавки и чайове, които стимулират имунната защита и имат и директно противовъзпалително действие. Най-често за нашите географски ширини ние използваме лайка, мащерка, градински чай, липа, смрадлика, куп други още билки.
А иначе от растенията, които не виреят в България, но имат много силно имуностимулиращо действие аз препоръчвам под формата на чай или на хранителни добавки Ехинацея, Саменто – Котешкия нокът, Жен Шен, Елиотерокок и други.
От витамините и микроелементите, най-полезни са витамин С, витамин D, цинк и селен. Така че ако става въпрос за често боледуващо дете, препоръчвам хранителни добавки, които ги съдържат. Преди доста време, с идеята наистина да помогна при чести боледувания, поръчах и се прави във Франция по моя формула Имуно Фитолек.
Вътре има витамин С, витамин Д, цинк, селен и екстракти от Ехинацея и Саменто – двете билки с най-мощното имуностимулиращо действие. Разбира се, не е задължително да е това. Може да е всякаква друга хранителна добавка, но да сме сигурни, че е качествена, че е произведена на подходящото място и съдържа подходящите съставки.
Витамин D много е важно да оставим детето и само да си го изработва. За целта, когато е подходящо времето навън, да го оставяме по малко, слънчеви бани, да не го навличаме, да не го покриване веднага с кремове с високи слънцезащитни фактори, защото те пречат и на изработването на витамин D под кожата.
Така, че когато слънцето не е много силно – по-рано сутринта или пък в късния следобед, нека да оставим детето за 20-30 минутки без тези кремове, за да има то възможност да си изработи витамин D. Много родители съм имал, които водят при мен често боледуващи деца.
Казвам – хубаво е слънчеви бани, за да се изработва витамин D и те ми казват: “Ами ние сме по цял ден навънка“. Даже имам родители, които карат Юни, Юли, Август на море, на каравана, и въпреки това детето не спира да боледува. И аз питам: “А слънцезащитен крем ползвате ли?“ Казват: “Как да не ползваме, ние го слагаме още преди да го пуснем навън.“ Няма как да изработи витамин D, когато още в затвореното помещение е сложен крема и през целия ден детето е с него. Така, че това също е важно.
Да не забравяме, разбира се, правилното хранене, плодовете, зеленчуците – по възможност в прясно състояние, достатъчния прием на течности също е изключително важен. В една определена възраст, обикновено над 4-5 годинки, можем да включим и пчелен мед, стига да няма алергия към него, а иначе има Манов мед, който не съдържа полени и бихме могли да го даваме и в по-ранна детска възраст, да подслаждаме примерно чайчетата с него.
Много още други методи и средства могат да се прилагат при хрема, но смятам, че това ще е полезно за вас, които имате такива проблеми. Ако пък е нещо по-сериозно, задължително трябва да се потърси лекарски съвет.
Пчелните продукти са богатство. Те са много силен имуностимулатор.
Билките също са много благотворни на чайове. За съжаление са слаби и искат дълга употреба. У дома медът винаги е за предпочитане пред захарта. Но в същото време не прекаляваме, за да не предизвикаме алергия.
Имаме и специален сок с мед и лимон, който действа много добре на имунитета и в допълнение има пробиотичен ефект.
С прополиса в тинктура имаме проблем – просто не е вкусен и децата „бягат“ от него.