Д-р Мариан Гарбър

Как да научим бебето да спи през нощта? от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 9968
Видео Текст
Cute,baby,yawning,before,sleep

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

По време на бременността повечето жени започват да страдат от липсата на пълноценен нощен сън. Започват да се будят непрекъснато заради ритането на бебето в корема и честото ходене до тоалетна

Не могат да наваксат и през деня с по-дълга следобедна дрямка, защото и тя е прекъсвана по същите причини. С наближаване на раждането бъдещата майка очаква с нетърпение момента, в който ще може спокойно да спи през цялата нощ. Уви, действителността, която я очаква е доста по-различна. 

Моментът с щастливото наспиване идва много месеци по-късно след появата на бебето. Понятието „сън“ в живота на родителите сериозно се променя, като границите могат да се стеснят от полунощ до 3 часа сутринта

Нещо, за което със сигурност не сте мечтали. Когато детето започне да спи по-дълго и вие доволно потривате ръце, че вече е дошло вашето време, следват нови изненади.  

Слагате мъничето да спи по-рано вечерта, но това е моментът, който обикновено се използва, за да се свършат някакви неща на спокойствие – домакинска работа, грижи за себе си или дори дълъг разговор с приятелка. Естествено, така вашият час за лягане става доста късен, а на другия ден нямате никакъв шанс да се излежавате до късно, защото още в ранни зори вашият наследник е буден, пълен с енергия и готов за подвизи, които ще трябва да надзиравате

След това идва ред на яслата, детската градина, училището, заради които все ще ви се налага да ставате още по тъмно. 

В общи линии ви чака едно почти хронично недоспиване, с изключение на уикендите и ваканциите, но когато детето вече е достатъчно голямо и може само да си приготви закуската, пък и да сте спокойни, че няма да направи някоя сериозна беля, докато вие си доспивате. Има време, докато стигнете до тези периоди, на този етап, в бебешката фаза е важно да научите малкото човече да спи през нощта. 

Съобразявайте се с теглото му

Щом детето ви достигне над 4,5-5 кг, продължава постепенно да наддава и имате съгласието на педиатъра, можете да опитате да го научите да спи през цялата нощ. Това обаче не е задължително, а и често е доста трудна задача. Ако за вас не е проблем да ставате през нощта и бебето ви има нужда да се храни през няколко часа през цялото денонощие, можете да запазите режима, с който сте свикнали вкъщи. 

Не будете бебето през нощта

Освен ако педиатърът не настоява за друго, не будете бебето за хранене през нощта. Дайте му кърма или адаптирано мляко непосредствено преди вечерното лягане и след това само, ако се събуди през нощта, му дайте отново. 

Не се заблуждавайте, че наследникът ви ще остане недохранен, ако пропуска това хранене. Ще си го навакса през деня, пък и така намалявате шанса педиатърът да сложи мъничето на диета

Бебетата също не бива да превишават твърде много общоприетите норми за тегло. В противен случай стават по-трудно подвижни и се създават предпоставки за проблеми с килограмите в бъдеще.

Нужно е търпение

Започнете с промяна на режима или въвеждане на нов час за хранене и вечерно лягане като разполагате с повече време и сте добре отпочинали. В случая най-добрият съвет е съпругът/съпругата ви да се включи с малко помощ

Когато решите да внесете промяна в режима на бебето, дълъг уикенд е подходящ вариант за целта. Трябва да проявите търпение, защото със сигурност ще срещнете отпор от страна на хлапето. Когато сте преуморени много лесно ще поддадете, само и само да не увеличавате напрежението си заради пронизителните писъци.

Удължете времето между храненията

Махането на нощното мляко е една от най-трудните задачи в много семейства. Превръща се в истинско изпитание на нервите и с увеличаването на възрастта става все по-трудно. Затова е добре да се справите с този проблем колкото се може по-рано. 

Когато бебето се събуди след полунощ, сменете памперса му, гушкайте го, попейте му тихо и нежно, полюлейте го и го върнете в креватчето му. Ако имате късмет, то ще заспи без да иска да бъде хранено. Ако не заспи, гушнете го отново, полюлейте го, за да отклоните вниманието му от храненето, предложете му вода и ако видите, че нищо от това не помага, тогава го нахранете и след това отново го сложете да спи.

Упорствайте с опитите нощ след нощ

Най-вероятно през първите нощи желанието ви да удължите вашия и съня на бебето ви няма да се увенчае с успех. Опитвайте се да отлагате храненето колкото е възможно повече и отново предлагайте вода

След време упорството ви ще бъде възнаградено и синът ви ще реши, че не е нужно да се буди само заради нея. При следващото събуждане вече със сигурност ще трябва да го нахраните, но по-голямата част от нощта ще е преминала в сън за всички. 

Понякога е нужно отлагане на промяната на режима

Ако описаният по-горе подход не работи и бебето продължава всяка нощ да пищи с цяло гърло, вероятно се налага да продължите с това хранене още известно време. Прекратете опитите да го махнете и след няколко седмици отново опитайте. 

Някои деца продължават да се будят така дори стигайки до 3-4 годишна възраст. Много от тях остават лакомници вече като по-големи и често имат проблеми с килограмите.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Her_Majesty_the_Mom
    Her_Majesty_the_Mom

    Както има бебета, които са злояди, така има бебета, които се наспиват с по – малко часове. Твърдя го, от личен опит, от споделен опис с приятели и познати. И положението с някои мъници не е да будуват нощем, а през деня да наваксват. Просто си спят по – малко часове. При мен положението беше драматично – толкова не се спеше, че направо полудявах. Опитахме какво ли не. Първо допускане беше, че спи твърде много през деня. Започнахме да контролираме часовете сън през деня. Само се раздразваше още повече и ревеше много.
    Второ допускане – недохранено бебе или преяло бебе. Последваха контролни кърмения, опити с промени в количествата храна и нищо със съня не се промени.
    Започнахме трикове за изморяване преди сън – дълги разходки на чист въздух през деня имаха частичен успех.
    Втори опит с трикове – дълга баня, за да се измори. Всъщност губим повече време, детето се превъзбужда и по-бавно заспива. Иначе продължителността на съня е същия.
    На финала през нощта въртяхме кръгчета с кола през града, бебето се унася и заспива в колата. Бързо и внимателно го прехвърляме в леглото и се надяваме да не се събуди.
    Как свърши всичко това? Просто пораснахме и влязохме в режима на големите хора.

Вашият коментар