В случай, че вече сте подарили на детето си подходящ за възрастта и теглото му ховърборд, вие сте поставили отлично начало. Наивно е обаче да смятате, че детето ще се научи самò да го кара безопасно. Ваша отговорност и родителско задължение е да преведете през процеса бавно, систематично, и с максимално внимание.
Сигурно досега не ви се е налагало да правите това, така че имайте търпение и отделете необходимото време. Не само, че трябва да се запознаете с инструкциите на продукта, но има още важни моменти в поредицата от уроци, на които трябва да обърнете специално внимание.
От голямо значение е и предварителната подготовка – както вашата , така и на детето. Така че, да започваме.
Предварителна подготовка за управление на ховърборд
Преди да започнете да обучавате детето си в управлението на ховърборд, направете следното:
- Снабдете детето с необходимите предпазни средства – каска, наколенки и налакътници с подходящ за възрастта му размер. Така ще предотвратите риска от сериозни наранявания при падане.
- Потърсете равно и безопасно място, което е подходящо за уроците. Това може да бъде вашият двор, алея без голям човекопоток, празна училищна площадка и др.
- Започнете обучението си с кратки разяснения за това какво представлява ховърбордът и какъв е начинът му на работа. Важно е детето да разбере най-вече принципа на баланса и промяната на тежестта, необходими за навигация на устройството.
След като поставите подобаващите основи, можете да преминете напред в обучението. Как точно? Разказваме в редовете по-долу.
Последователни стъпки при обучението по каране на ховърборд
Преди всичко, бъдете подготвени за факта, че колкото по-малко е детето, толкова повече време ще му отнеме да се пригоди към начина на работа на ховърборда. Бъдете търпеливи и преминавайте към следващата стъпка само след отлично усвояване на предходната.
Не проявявайте нетърпение и не пришпорвайте процеса, за да сте сигурни, че нещата се случват плавно и с минимални рискове от инцидент.
Качване и баланс върху ховърборда
Важно е да обясните на детето си, че за безопасно стъпване върху ховърборда първо се слага единият крак, а после – другият. Разположението на краката трябва да бъде колкото се може по-близо до колелата на устройството. Краката са раздалечени, а тялото – максимално изправено.
Помагайте на детето да се качва върху ховърборда, като всеки път го хващате леко за ръката и не го пускате. В противен случай рискувате детето да падне, ако стъпи неправилно и вследствие на това мобилният ховърборд се задвижи.
Слизане от борда
След като детето се е научило правилно да се качва на ховърборда, сега трябва да го научите и как да слиза. Това никак не е лека задача. То трябва да усвои умението да натиска леко назад с пети ховърборда.
Трябва наистина да го прави леко, защото иначе той може да тръгне напред и детето да падне. Когато слиза, винаги трябва да стъпва назад, и то с водещия крак, а не напред.
Задвижване напред
Когато вече сте напълно убедени, че детето е усвоило правилното качване и слизане от ховърборда, както и доброто балансиране, идва ред на най-забавната за него част – самото задвижване.
Управлението на ховърборда става най-вече чрез смяна на центъра на тежестта на тялото.
Обяснете на детето, че за да кара право напред, трябва да се наклони леко напред. Друга техника за придвижване напред е лекото свиване на коленете и оказване на натиск с пръстите на краката върху ховърборда. Нека детето си избере един от двата начина – този, който е по-удобен и по-интуитивен за него.
Напомняйте му да не накланя твърде много тялото си, както и да оказва по-лек натиск с краката. По-голямото накланяне напред и по-силният натиск върху ховърборда ще ускорят движението му, а това не е безопасно, поне в началото.
Правене на завои
Когато усъвършенства карането напред, детето трябва да се научи и да завива. Ако иска да завие например наляво, тялото му трябва да бъде наклонено надясно, като натисне с десния крак.
Обратно – за десен завой тялото му трябва да бъде наклонено наляво. В началото това може да изглежда абсолютно контра-интуитивно, затова отделете нужното време за упражнения, докато малкият шофьор свикне с логиката на новото си превозно средство.
След като усвои перфектно тези четири основни стъпки, тогава е почти сигурно, че детето може да кара ховърборда безопасно. Защо почти? Защото знаем отлично, че децата рядко се задоволяват с очевидните неща и често задават въпроси като “А защо да не мога да карам назад???”.
А вие – вие, като родител, следва да имате отговори на всички въпроси, нали така?
Трикове с ховърборд за по-напреднали
При карането на ховърборд важи същото правило, което важи и за много други ключови моменти от родителството. А именно: по-добре е да обясните на детето тънкостите, били те и рискови, отколкото да го оставите да експериментира самò и да се нарани. Ето защо ви даваме малко жокери.
Каране назад
Карането назад не е трудно и става само с леко накланяне на тялото назад. Обяснете пак на детето, че е задължително накланянето да е леко, за да не пострада.
Завъртане
Завъртането изисква голямо майсторство, защото техниката „завъртане” на ховърборда не е лесна. Преценете дали детето се е научило да кара отлично ховърборда, преди да го учите как да се завърта.
Ако сте убедени, че ще го направи безопасно, накарайте го да натисне дъската едновременно с пръстите на единия и с петата на другия крак. По този начин ховърбордът ще може да се завърти.
Ясно се, че карането на ховърборд е забавно, но не и съвсем безопасно. При невнимателно каране или поддръжка на играчката, първият пострадал ще бъде детето.
Потенциални опасности при каране на ховърборд
Знанието относно потенциалните опасности не бива да ви плаши. Напротив – то е начин да сте подготвени за това, което може да се случи, да осъзнавате потенциалния риск, и да сте готови да реагирате на всяка ситуация по възможно най-бързия и адекватен начин.
Както всяка електрическа и механична джаджа, и особено като специфично превозно средство, ховърбордът несъмнено крие своите рискове. По-долу ще откриете списък, който може да се окаже полезен както за предотвратяване на злополуката, така и за правилна реакция при вече възникнал проблем.
Самовъзпламеняване
Макар и рядко, съществува опасност от спонтанно възпламеняване на ховърборда. През 2015г. в САЩ има няколко случая на самовъзпламенили се при зареждане ховърборди. Проблемът идва от литиево-йонните батерии, в които течността е запалима. При некачествени ховърборди без спазени стандарти за безопасност, съществува такава опасност.
Специалистите съветват да не зареждате ховърборда за по-дълго от посоченото в инструкциите време. Обикновено това отнема около 4 ч. Не оставяйте без надзор зареждащата се играчка, а преди да я използва детето, я оставете да се охлади за 1 ч. Дръжте ховърборда далеч от запалими предмети.
Мозъчни сътресения
Сред множеството възможни наранявания на главата след падане от ховърборд, сътресението на мозъка е едно от най-опасните. Затова носенето на каска е задължително, както и посещението при лекар след потенциално възникнал инцидент.
Гръбначни травми
Едно падане от ховърборда, особено назад, може да причини различни по тежест травми на гръбнака. Пораби тази причина, трябва да кара много добре първо на равен терен и с по-ниска скорост, докато овладее техниката до съвършенство.
Костни фрактури
При падане, обичайно ховърбордистите предпазват главата си с ръка. Така се получават и най-честите наранявания при каране на ховърборд – фрактури на китката. За да се избегне подобна ситуация, можете да използвате специални протектори за китки, които се продават отделно от стандартните налакътници.
Наранявания, ожулвания, натъртвания
Това са неизбежните опасности, които съпътстват карането както на ховърборд, така и на всяко друго превозно средство за деца, особено в началото. Дори и да изглеждат „ по-безобидни” от предходните, също са болезнени. И въпреки това, голяма част от тях могат да бъдат напълно предотвратени при правилно поставени предпазни средства.
Добре е да кажете на детето за всички възможни наранявания и травми, които може да се получат при каране на ховърборд. Това не е с цел да го стресирате, а за да бъде информирано за рисковете и да не бъде самонадеяно.
Ако след поредното каране на ховърборда, детето е получило леки наранявания и натъртвания, сложете кърпа с бучки лед на удареното място за поне 15 мин. Ледът ще спре кръвта и ще предотврати подуването. След това 1-2 дни поставяйте компреси с хладка вода за около 20 мин., без да натискате.
При по-сериозни наранявания или съмнение за счупване, разбира се, следва задължително да потърсите медицинска помощ.
Как да защитите детето при каране на ховърборд?
Със самия избор на подходящ ховърборд, вие ще осигурите на детето си базовата безопасност на сертифицирания и лицензиран продукт. Ако ховърбордът е съобразен с теглото и възрастта, единствената опасност остава неправилната експлоатация.
Как да приучите малчуганите да използват правилно своята нова играчка?
Осъществявайте постоянен надзор
Разбира се, това е напълно логично в началото. Впоследствие, обаче, дори и да сте убедени, че детето ви вече кара добре, постарайте се да бъдете винаги наблизо, когато то излезе с ховърборда.
Създайте му навик да носи предпазни средства
Научете детето да излиза да кара, екипирано с каска, наколенки и налакътници. Не само в началото, докато се учи да кара, но и след това, липсата на защита може да стане причина за сериозни наранявания при падане.
Контролирайте скоростта
Докато в началото децата са по-предпазливи, овладеят ли напълно ховърборда, те започват да опитват да карат по-бързо. Обяснете на детето какви рискове крие високата скорост и какви последици може да има за него.
Ако смятате, че е по-безразсъдно, най-добре купете ховърборд, който има ограничител на скоростта. Не позволявайте на детето да кара на оживени места, както и в близост до платната, по които се движат автомобилите.
Бъдете внимателни с карането по наклон
Когато в един момент детето стане по-опитен „водач”, то ще поиска да управлява своя ховърборд и по наклон. Проверете дали при закупения от вас модел е предвидено движението по наклон и при всички случаи подхождайте към ситуацията с повишено внимание.
Проверявайте изправността на батерията
Преди всяко качване на детето на ховърборда, проверявайте дали батерията е изправна и дали е заредена. Не трябва да я презареждате, а дали има сертификат за безопасност, трябва да сте проверили още при закупуването на ховърборда.
За правилната работа на ховърборда е важно е той да се калибрира. Добре е да научите детето да го прави, но ако мислите, че няма да се справи, калибрирайте го вие.
Как се калибрира ховърборд?
Понякога по-тежък удар може да наруши фабричните настройки на ховърборда. Тогава е нужно той да се калибрира наново. Добре е това да става и профилактично, след всеки 3 карания.
За да калибрирате ховърборда, направете следното:
- Поставете го на равно място.
- Включете ховърборда, задръжте бутона натиснат за около 30 сек. Индикаторните светлини ще започнат да мигат.
- Ръчно настройте ховърборда така, че двете му части да застанат водоравно.
- Натиснете бутона за изключване.
Ховърбордът би трябвало да е запаметил калибрацията. За да проверите, го пуснете. Изправи ли се, това е знак, че калибрирането е успешно. Тествайте го, като пак го включите и се задвижите с него напред и назад за проверка на баланса.
При съмнение, че нещо не е наред, повторете калибрирането. Неуспешното калибриране може да се дължи на повреден жироскопичен чип и трябва да се ремонтира.
Не забравяйте, че преди калибриране ховърбордът трябва да се изключи от бутона, ако е с дистанционно, а не само с дистанционното, с което то преминава в режим Sleep, но не се изключва.
Ако производителят е приложил други инструкции за калибрация на съответния модел, следвайте ги стриктно, без да се отклонявате от тях.
Заключение
Ако научите детето си как да управлява ховърборд възможно най-безопасно, той ще му служи не само за забавление. Ховърбордът действа ефективно за укрепване на мускулатурата, помага за концентрацията и не на последно място – с него детето ще прекарва повече време на открито, а не пред поредното дигитално устройство.
Ето защо, цялото ви търпение ще се отплати, а повечето от вашите притеснения вероятно ще се окажат безпочвени. Достатъчно е само да отделите нужното време и да преминете през всички фази на “обучението” точно, както ги описахме по-горе.
Екипът на Kidso.bg и Мамапедия ви желае безпрепятствено пътуване и безопасна наслада от всички приключения, които лятото има да предложи!
Ховърбордът е голямо забавление. Като всяка играчка на колела тя има своите специфики и изисквания за безопасност. На първо място е задължително използването на лични предпазни средства – каска, наколенки, налакътници. Избирайте точните и правилни обувки – иначе е възможно да се подхлъзне детето и от това да последва нараняване или по – тежък инцидент. В допълнение ховърбордът е транспортна играчка, която изисква добър баланс. Тези двигателни умения се овладяват от децата заедно с тяхното развитие и усъвършенстване на тяхната обща двигателна култура. Няма точно предписана възраст кога детето е готово за ховърборд. Частични индикации, че е силно вероятно да се справя добре са умението да кара велосипед на две колела, овладени умения да кара ролери, кънки или скейтборд. Най – често карането се получава интуитивно и лесно. Възможно е в началото да има необходимост да го подкрепяте леко. Научете го и да скача бързо и пъргаво при загуба на равновесие или при препятствие, което може да причини инцидент. Не на последно място научете детето да избира правилно местата, които да кара. За да няма риск от падане и наранявания, трябва да се избират гладки и твърди повърхности. Места, където има насипани или зацапани алеи с пясък или камъчета е възможно ховърбордът да се подхлъзне и да се падне.
На последно място, но не и по важност подбирайте места за каране, където няма автомобилен трафик, където други велосипедисти, скейтбордисти и подобни няма да се сблъскат и това да доведе до падания.