Тереза Алексиева

Кога бебетата започват да хващат играчки? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 3022
closeup,of,a,baby,holding,man's,finger,against,black,background

Етапите в развитието на бебето и превръщането му в малко дете са свързани с едни от най-интересните и вълнуващи за родителите моменти. С течение на времето, новороденото започва да прекарва повече време будно и да опознава света около себе си с първите игри, включително с предмети и играчки.

Първият “предмет”, който детето ви хваща, всъщност е вашият пръст. Като всеки родител, вземайки в прегръдките първата си рожба, сигурно сте били удивени от способността на новороденото да държи толкова силно пръста ви.

Истината е, че бебетата имат вроден рефлекс да стискат определени предмети. Това им действие става далеч по-координирано след първата годинка. Обкръжаващите го предмети – обикновено разноцветни играчки, които дрънчат или пеят – откриват съвсем нов свят пред детето. Хващането е и първата стъпка на бебето към самостоятелност в извършваните дейности.

Ето защо, по-долу разказваме по-подробно за етапите на развитие, през които бебето преминава, за да се научи да държи предмети и играчки и да се забавлява с тях.

Как се развива способността на бебето да хваща различни играчки?

Важно е да направим уточнението, че всяко бебе се развива индивидуално. Следващите периоди за развитие на способностите на детето да хваща различни предмети са ориентировъчни и не бива да се притеснявате, ако при вас това се случва по-рано или пък по-късно.

Рефлексът за захващане отшумява през първите 3 месеца, постепенно отстъпвайки пред координираните действия

До около третия месец от развитието на бебето, ръцете му ще продължават да са свити в юмруци, а силата на захващане и стискане ще остане все така осезаема. След третия месец, обаче, мъничето ви ще започне да опознава с поглед тази “чудна” част от тялото си и ще започне постепенно да отпуска ръчичките си.

Между третия и четвъртия месец започват да се наблюдават координирани действия между очите и ръцете на бебето. То забелязва играчките около себе си и започва да посяга, за да ги хване.

2021 11 12 15h21 48

Много от опитите му в този период ще бъдат неуспешни, но това е съвсем нормално, предвид това, че детето все още не е опознало напълно функциите на ръчичките си. Ако поставите предмет в ръката на бебето, то ще го задържи за няколко секунди.

Между 5-ия и 8-ия месец, бебето е способно да хване и задържи строително блокче, както и да прехвърля предмети между двете си ръце

След като започне да координира много по-прецизно действията на ръцете и зрението си, 5-месечното бебе вече може да хване и задържи по-големи играчки, като строително блокче или дрънкалка например. 

Около шест месеца след раждането, при децата се наблюдава подобрена координация между двете ръце и очите. Малкото човече започва да прехвърля предмети между едната и другата си ръка.

Между 9-ия и 12-ия месец, уменията за хващане на бебето се подобряват значително

Освен големи и ясно видими предмети като кубчета за игра, в този период на развитието си, детето значително усъвършенства своите умения за хващане на предмети. То е способно да види обекти с размерите на стафида, както и да се опита да играе с тях. 

Светът за него става много по-достъпен и все така интересен, а уменията му за координация и фина моторика се развиват с всеки изминал ден. 

След хващането, идва ред на хвърлянето

След като детето се научи да хваща и държи стабилно играчките, които са му под ръка, то ще започне да ги хвърля. 

Ако сте били родител и сте минали през този път, вероятно сте забелязали, че на бебето му е много интересно да хвърля играчките си, а вие да ги вдигате и да му ги давате отново.

Това е една от първите своеобразно игрови дейности, с които децата започват да се забавляват и да опознават отблизо обкръжаващия ги непознат свят. Не бива да забравяме гукането и възпроизвеждането на различни звуци и некоординирани движения между ръцете, краката и очичките на бебето, през които преминава до първата си година.

Кои играчки са полезни за бебето, когато се учи да хваща?

Както всичко останало в грижата на новороденото, така и играчките му следва да бъдат подбрани особено внимателно. Индустрията за производство на играчки, позовавайки се на науката, успява да произведе наистина полезен асортимент от бебешки играчки и аксесоари, подходящи за развитието на фината моторика и координация в първата година.

Има играчки, които са подходящи за малкото човече, а има и такива, които могат да бъдат опасни. Тук водеща е ролята на родителя, а не по-малка отговорна е и тази на производителя. Няколко са основните категории играчки, на които можете да се доверите.

Многоцветни плюшени дрънкалки и висящи играчки 

Те са напълно достатъчни, за да спечелят интереса на детето, което прекарва по-голямата част от денонощието в сън между раждането и 3-ия си месец.

2021 11 12 15h21 52

Гумени и силиконови играчки 

Разнообразието от патета и ред други животински представители, изработени от висококачествена гума или силикон, са идеални за развиващото координационните си умения и обичащо да “пробва всичко с устата си” бебе.

2021 11 12 15h22 00

Бебешки плюшени играчки 

Неслучайно внасяме уточнението за бебета, защото на пазара има много плюшени играчки, но не всички са подходящи за тях. При бебешките липсват разнообразни елелменти като панделки, пришити очички, пластмасови лапички, копчета и други, които могат да бъдат скъсани и погълнати от детето.

2021 11 12 15h22 04

Играчки за активна гимнастика 

Това е една от най-полезните играчки, в която бихте могли да инвестирате за най-малкия член на семейството. Активната гимнастика ще стимулира всички сетива на бебето и главно неговата двигателна активност. Ориентация и координация в хващането на различни висящи предмети са не по-малко важни.

2021 11 12 15h22 09

Тихите книжки 

Те са в състояние да стимулират детето да разгръща и докосва различни повърхности с ръчичките си, което предполага усъвършенстване на тактилните умения, зрението и цветоусещането.

2021 11 12 15h22 14

Кои играчки са противопоказни за този период от развитието на бебето?

Играчките през първите години на развитието на малкия човек трябва да са меки, подходящи за дъвчене, да са гладки и без остри ръбове, без наличие на малки елементи и т.н. 

Изделия, които са твърди, тежки и с неравни повърхности могат да наранят детето. Наличието на малки елементи е недопустимо, тъй като съществува риск от поглъщането им.

Играчките се произвеждат по стандарт, като всеки производител, а впоследствие онлайн или физически магазин, ги категоризира според възрастта на детето.

Особено в този период от развитието на вашето дете е важно е да инвестирате в качествени играчки и да купувате такива само на утвърдени производители. За да се сигурни, че купувате най-доброто за вашето дете, запознайте се подробно с етикета на продукта или се консултирайте с търговеца.

Какви стандарти за безопасност се прилагат за материалите и изработката на играчките?

Преди десетилетия, играчките се предлагаха свобдоно на пазара, без да има някаква сертификация и контрол на производството, вносът и търговията им. Днес всеки артикул, предназначен за бебета и деца, предлаган на територията на ЕС, преминава редица тестове и отговоря на редица стандарти за безопасност и качество.

Един от най-често срещаните маркировки, видима върху детските играчки и аксесоари, е CE. Европейският комитет по стандартизация (CEN) разработва поредица от и правила и за сертифициране, сред които и набора от европейски сертификати EN 71, на който трябва да отговарят всички произвеждани детски и бебешки играчки.

EN 71 сертифицирането е свързано с изпълнението на европейска директива, която определя редица критерии за безопасност, на които играчките трябва да отговарят, преди да бъдат пуснати за продажба на европейския пазар. Сред тях се включват: механични и физични свойства, шум, химичен състав, електрическа безопасност и други.

2021 11 12 15h22 19

Всички изисквания за качество на детските играчки са със задължителен характер, а за неспазването им следва да бъде сигнализирано както към производителя, така и към Браншова асоциация „Детски играчки”. 

Как да осигурите нужната безопасност за бебето?

Основна отговорност за сигурността и безопасността на бебето носят родителите. 

За да сте сигурни, че сте направили всичко необходимо за безопасно забавление и правилно развитие на бебето в този период, уверете се, че:

  • Купувате на бебето си играчки и аксесоари, които отговарят на всички изисквания за безопасност и са съобразени с възрастта му.
  • Осигуряване безопасна среда за игра на малкия малчуган – децата и бебетата далеч не могат да оценят правилно риска от опасни предмети, които могат да наранят тях самите или колоните.
  • Поддържате играчките на бебето чисти – бебешките играчки и аксесоари е важно да бъдат стерилизирани, за да се минимизира рискът от разболяване на детето след лапане на играчката. Почистването на плюшените играчки е не по-малко важно.
  • Семействата с две деца, едното от които е значително по-голямо от другото, трябва да бъдат много внимателни да не бъдат смесвани играчките им – много от играчките на вече порасналите кака или батко могат да бъдат опасни за най-малкия член на семейството.
  •  Никога и по никакъв повод не бива да оставяте бебето без надзор, особено по време на игра – освен чисто надзорната си функция, родителят мотивира детето да играе и да комуникира. 

Не на последно място – забавлявайте се заедно и се наслаждавайте на споделените моменти. Периодът между хващането на първата дрънкалка и хващането на първия Буквар може да ви се струват безкрайни сега, но всъщност са много по-кратки, отколкото вероятно би ви се искало.

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mary_Balabanova
    Mary_Balabanova

    При нас обичното ни бебе започна да хваща предмети около 4 месец. Не бяха много координирани действия и явно щеше да е опасно с остри предмети или нещо, което може да го одраска. Внимателно избирах тези играчки – да са безопасни, да са ярки на цвят, за да привличат вниманието му и по размер да са с дебелина, която може да бъде обхваната от бебешката ръка.
    Заради недобре развитите детски рефлекси и координация тези играчки често попадат в устата, падат на пода и като резултат са голям източник, който транзитира бактерии. По тази причина тези играчки трябва да могат да се перат. По принцип всичко може да се пере, въпросът е играчката да бъде годна за употреба след прането. Опитът показва, че реномираните брандове се представят значително по – добре при по – дълготрайна употреба и пране. Не пестете пари – платете малко повече за сертифицирани и проверени продукти.

Вашият коментар