Д-р Мариан Гарбър

Как да научим детето да закусва? По материали от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 1927
Видео Текст
детето да закусва статия

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Много хора пропускат закуската сутрин, но според повечето лекари и диетолози тя е най-важното хранене за деня. За да създадете правилен хранителен режим на детето си, който то да спазва и като порасне, опитайте се да го наложите още в най-ранна възраст. Но това не винаги се постига лесно. 

Събуждайки се сутрин някои хлапета са кисели и казват „Не!“ на всичко, включително на яденето. Други бързат да се впуснат в любима игра, а сядането на масата за закуска би попречило на заниманието и започва дълго пазарене хапването да остане за по-късно

В тийнейджърските години пък се появяват проблеми с килограмите и много момичета и момчета решават, че няма да закусват, за да отслабнат. Бързането за детска градина или училище също често е причина това първо хранене за деня да бъде пренебрегнато, особено, ако родителите също нямат такъв навик.  

Но децата се нуждаят от калории, както за развитието си, така и за енергията, която изразходват с непрекъснато движение. Диетолози и нутриционисти обясняват, че малчуганите трябва да започнат с хранителен прием от 1000 калории, към които с всяка следваща година да се добавят още 100. 

Апетитът на децата не е постоянна величина, той се променя от много различни фактори. Умората, нещо интересно или това, което се случва около малкото човече по време на закуската или обяда например, може да повлияят върху желанието му да се храни. 

Освен това всяко хлапе си има и своите предпочитания, харесва едни храни, други не иска изобщо да погледне. Мнозина пък категорично отказват да пробват нови неща. 

Изследване, свързано с хранителните навици на децата показва, че момиченцата и момченцата обикновено консумират 6 от общо 29 основни храни. И въпреки, че голяма част от родителите са сигурни, че децата им не ядат достатъчно, повечето хлапета, на които им се предлага правилен хранителен режим, със сигурност не остават гладни. 

Има много начини, за да постигнете баланс на хранителните вещества, необходими на детето ви. Ясно е, че няма конкретен продукт, който да осигури всички полезни вещества, необходими за растежа. Затова трябва да се грижите да има разнообразие.  

  • По-ранно ставане. Ако детето ви не изяжда закуската, защото не му остава време преди училище, събуждайте го няколко минути по-рано. Другият вариант е да му приготвяте кутия с предпочитана храна, която може да хапне по време на първото или второто междучасие. В случай, че хлапето ви ходи на детска градина и не сте сигурни, че там закусва добре, най-сигурно е да го нахраните вкъщи преди да излезете. 
  • Видът на храната е важен. В по-ранна възраст повечето малчугани харесват меки и влажни храни и избягват сухите и наситени с фибри. Децата произвеждат по-малко количество слюнка от възрастните и вероятно инстинктивно избират меки храни, които им е по-лесно да сдъвчат и преглътнат. Често подправките също се оказват проблем и вероятно сте чували реплики като: „Мразя чертички“ (за копър), „Тези водорасли са ужасни“ (за магданоз) или „Мирише толкова гадно“ (за босилек). 

Малко повече цвят в крема ще помогне, но в никакъв случай не прекалявайте с използването на ядивни цветя или нещо подобно, което ползвате за красота, избягвайте и прекаленно странните форми. И запомнете – децата са пряко зависими от навиците, които вие самите им създавате и са безкрайно предпазливи и придирчиви към всичко ново, което им предлагате. 

  • Старайте се да има разнообразие. Не се учудвайте, че хлапето ви отказва да закусва, ако всяка сутрин му предлагате сандвич или винаги му слагате мляко с корнфлейкс.

    Дори да разнообразявате и да слагате различни продукти върху филията хляб, тя пак си остава сандвич. И най-любимите храни в някакъв момент омръзват, затова се старайте да предлагате разнообразно меню сутрин. 

Направете му млечен шейк или смути от пресни плодове и йогурт. Прясно изпечени кроасани също биха отворили апетита. Тийнейджърите, които вече са започнали да се грижат за фигурите си, със сигурност ще хапнат с удоволствие мляко с овесени ядки или сушени плодове. Можете да им предложите и пъстра плодова салата или само една ябълка, която действа ободряващо.

  • Проявете въображение. Когато детето започне да отказва сандвич със сирене, защото му се вижда отвратителен, пробвайте да му го предложите като пълнозърнест тост със сирене във формата на сърце и ще видите, че няма да го откаже. Можете да използвате парченца маслини, кашкавал и сирене и да оформите личице, различният вид на закуската със сигурност ще привлече вниманието на злоядото мъниче.
  • Не прекалявайте с количеството. Някои хора обожават чиниите им да са препълнени. За други това изглежда отблъскващо. Същото е и при децата. Много хлапета, за които яденето е равносилно почти на наказание, виждайки препълнена купичка пред себе си, започват да преговарят колко малко ще изядат още преди да са опитали първата хапка. 

Сервирайте им по-малки порции, но с добра хранителна стойност. Консултирайте се с педиатъра или с нутриционист, които ще ви дадат идеи за продукти за сутрешната закуска. Пълнозърнести крекери, банан, добавен към бисквита, яйце с препечена филийка са все удачни избори за пълноценно хранене. 

  • Сервирайте по различен начин. Обикновено хлапетата държат да си имат свои собствени прибори, чинии, купички и чаши. Оставете детето си само да избере своя комплект за хранене, украсен с красиви рисунки на любими герои. Хранете ще бъде много по-приятно за него, когато използва своите собствени прибори.

    Може да си направи само и подложка, върху която всяка сутрин да слага чинията или купичката със закуска. Накарайте го да нарисува нещо върху по-дебел лист картон и го ламинирайте в близкия копирен център.

Не го оставяйте само. Да се храниш сам е не само скучно, но и много подтискащо. А за малките любопитковци, които на всичкото отгоре кипят и от енергия, да седят и да гледат в стената си е направо мъчение.

Колкото и да бързате сутрин опитвайте се да отделяте време, за да седнете с хлапето и да хапнете заедно. В краен случай му пуснете телевизора, но не го превръщайте в навик, защото вниманието се отвлича и храненето ще продължава с часове.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mother_stars
    Mother_stars

    У дома възрастните не закусват. Вреден навик и ние сме наясно с това. Синът ми тръгна по този път и то някак естествено. Прочетох материал за закусването и метабилизма и си дадох сметка, че е твърде лошо и безотговорно да оставям детето ни без да закусва.
    Започнаха опити и както можете да предположите те бяха напълно неуспешни. Наясно съм, че силово няма да постигна нищо и за това започнах да анализирам поведението му и промених някои неща, които доведоха до успех:
    Късната вечеря е не само вредна, но и обрича закуската. Когато си ял късно, ял си повече от нужното и после не си се движил няма как да ти се закусва. В тази ситуация си все още сит на сутринта;
    Не се закусва с пълно черво. Трябва достатъчно време детето да се разсъни, да се раздвижи, да мине през тоалетна по голяма нужда и тогава да закуси;
    Сънен човек не може да се храни – дайте време на детето да се събуди, организмът му да започне по-интензивен метаболизъм;
    След тези дребни неща вече нямаме този пропуск. Дори и сутрин да бърза да излезе, взема закуска за по-късни и никога не я връща непипната.

Вашият коментар