Тереза Алексиева

Как е правилно да се съхранява кърмата след изцеждане? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 22151
2022 03 08 16h12 53

Да храните бебето си с естествена майчина кърма е най-доброто нещо, което можете да направите, за да му осигурите необходимите хранителни вещества още от първите дни на неговия живот. 

Кърмата е богата на витамини и антиоксиданти, които подсилват имунната система на бебето. Така то ще се разболява много по-рядко и ще расте здраво и силно. 

Динамиката на ежедневието обаче не винаги създава условия, при които да можете спокойно да кърмите бебето. Понякога майките избират да се върнат на работа рано, а понякога физиологичното кърмене на гърда се оказва трудно или невъзможно поради различни здравословни проблеми. 

Добрата новина е, че можете да се подготвите предварително за тези моменти. Така няма да се наложи да давате на бебето адаптирано мляко, докато имате ангажименти навън и ще можете да храните бебето си естествено дори и при проблеми със засукването. 

Единственото, което трябва да направите, е да се информирате как се съхранява кърмата, за да е годна за консумация и да запази в максимална степен полезните си свойства. 

В какви контейнери се съхранява кърмата?

Най-важното, което трябва да знаете:

  • Не използвайте пластмасови контейнери, в които се съдържа химикалът бисфенол А (ВРА). Винаги проверявайте опаковката преди да закупите контейнери или шишета за вашето бебе. 
  • Най-често за съхранение на кърма се използват стерилизирани контейнери с хубаво уплътнение, в които можете да съхранявате и друга храна на бебето. 
  • Освен контейнери и шишета, можете да използвате пликове за кърма. Те могат да се слагат в хладилника или фризера, не заемат много място и са удобни за използване.
  • Добра практика е да залепвате етикетче с датата на деня, за да проследите по-лесно коя кърма трябва да дадете по-напред. 
  • Задължително си измивайте старателно ръцете с вода и сапун преди всяко изцеждане на кърма.
  • Винаги измивайте и стерилизирайте и помпата за изцеждане. В противен случай има по-голяма вероятност бактерии да попадат в кърмата на детето.

Относно честотата на изцеждане на гърдите, нещата са строго индивидуални и следва да се консултират с лицензиран консултант по кърмене.

Начини и указания за съхранение на кърмата

Кърмата може да се съхрани по няколко различни начина. За да прецените кой метод ще бъде най-удачен за вас, трябва да знаете кога планирате да давате кърмата от шише. Редица фактори влияят на това колко дълго може да се съхранява изцедената кърма.

В таблицата по-долу са написани общите насоки за съхранение на кърмата при различни температури. Данните са публикувани от националния институт за обществено здравеопазване на Съединените щати.

2022 03 08 16h12 58

Съхранение на кърма при стайна температура

Ако температурата във вашия дом е под 27°C, кърмата при стайна температура може да се съхранява за около 6 часа. Винаги измивайте ръцете си с топла вода и сапун и стерилизирайте – това увеличава трайността на кърмата. 

Ако във вашия дом температурата варира между 27°C и 32°C, тогава кърмата не трябва да се държи за повече от 4 часа при стайна температура.

Важно: Ако вашето бебче е недоносено, не съхранявайте кърмата му на стайна температура.

Съхранение на кърма в хладилник

За да съхраните кърмата за по-дълго време, слагайте в хладилник. 

За целта използвайте контейнери за съхранение на изцедена кърма. Поставете ги в задната част на хладилника, тъй като там е най-хладната част – така млякото ще издържи по-дълго време. Не слагайте изцеденото мляко на вратата на хладилника – там температурата се променя при всяко отваряне на хладилника, а това ще съкрати годността на кърмата.

Задължително надписвайте контейнерите, за да се гарантира, че няма да забравите кое мляко кога е подготвено. Така ще имате по-добра проследяемост и няма да се притеснявате дали кърмата е годна за пиене.

Най-оптималният вариант е един контейнер да съдържа толкова мляко, колкото е нужно на бебето за едно хранене. Обикновено, в началото това са от 60 до 120 милилитра. Разбира се, винаги може да коригирате спрямо индивидуалните нужди на вашето бебче.

Хубаво е винаги да разполагате и с резервно количество мляко – около 30-60 милилитра – което да използвате по спешност или при някакви непредвидени ситуации. 

Може да смесвате кърма от различни изцеждания през деня, но преди това оставете новата порция мляко да се охлади в хладилник. След това може да я добавите към другата кърма.

Не прибавяйте кърма към вече замразено мляко. Смесвайте ги само когато са охладени до една и съща температура.

Важно: Ако вашето бебче е недоносено, не смесвайте кърма от различни изцеждания. Изцедената кърма се замразява веднага.

2022 03 08 16h13 07

Безопасно замразяване на кърмата във фризер

Друг вариант за съхранение на кърма е да я замразите веднага след изцеждане. При замразяване срокът се удължава още повече заради фризера, където температурата е между -4 и -20 градуса.

Ако разполагате с отделен фризер, който не е комбиниран с хладилник, замразената кърма може да седи до 6 месеца. Повечето домакинства използват стандартен хладилник с фризер. Неговият фризер също може да се използва за замразяване на млякото, но е препоръчително да е за по-кратко от 6 месеца.

Преди да замразите млякото в шишета или контейнери за кърма, проверете дали те могат да се поставят във фризер. Ако използвате стъклени шишета, има вероятност те да се спукат от ниската температура във фризера. 

Пликовете за съхранение на кърма са по-предпочитаният вариант при замразяване на кърма. Те са много по-устойчиви и удобни заизползване във фризер – лесно се надписват и кърмата се размразява максимално бързо при нужда.

Разпределете млякото на малки порции – например по около 60 милилитра – и напълнете пликчетата или контейнерите за съхранение на кърма. Така при нужда, можете да размразите една или две порции – зависи от колко има нужда бебето – без да ви остава недопито мляко, което да се чудите как да оползотворите. 

Не на последно място, никога не пълнете пликчетата и контейнерите докрай – оставяйте малко празно място, тъй като при замразяване кърмата ще се разшири. 

Размразяване на кърмата

При размразяването на замразена кърма е важно да запазите максимално полезните витамини и хранителни вещества. Затова не се препоръчва да размразявате кърма в микровълнова фурна, нито пък във вряща вода. Така ще унищожите ценните свойства на кърмата.

Също така, имайте предвид че : 

  • Най-щадящият и правилен метод за размразяване на кърмата е да извадите една порция от фризера и да я оставите за 12 часа в хладилник да се размразява бавно още от предната вечер. 
  • При спешност, можете да потопите замразената кърма в топла вода или да я държите под топла течаща вода от чешмата. Но в никакъв случай не използвайте гореща вода. 
  • След като сте размразили кърмата, трябва да я оставите на стайна температура. Гледайте да нахраните бебето в рамките на 2 часа след като сте веднъж сте размразили кърмата. В противен случай ще трябва да я изхърлите, тъй като тя няма да е годна.
  • Не се препоръчва размразена кърма да се замразява повторно.

Когато става въпрос за съхранение на кърма – винаги се съобразете с динамиката на вашето ежедневие като избирате по кой метод да съхраните кърмата. Фактори могат да бъдат също и кой ще нахрани бебето, кога и къде. 

Опитайте се да поддържате някаква комбинирана стратегия – замразете си малки порции кърма, но също така имайте под ръка охладени в хладилника.

2022 03 08 16h13 15


Ресурси:

  1. Изцеждане и съхранение на кърма – https://www.nhs.uk/conditions/baby/breastfeeding-and-bottle-feeding/breastfeeding/expressing-breast-milk/
  2. Правилно съхранение и приготвяне на кърма – https://www.cdc.gov/breastfeeding/recommendations/handling_breastmilk.htm
  3. Съхранение на кърмата: какво трябва и не трябва да правите – https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/breast-milk-storage/art-20046350
  4. Как да съхранявате, замразявате и размразявате кърмата – https://www.medela.com/breastfeeding/mums-journey/storing-and-thawing-breast-milk 

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар