Кърмене след секцио – митове и реалност от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 5065
Кърмене след секцио - митове и реалност

Независимо дали е планирано или неочаквано, раждането с Цезарово сечение може да направи кърменето малко по-трудно в началото, поради нуждата от възстановяване след секцио на родилката. 

Въпреки това, кърменето след Цезарово сечение е препоръчително и полезно за майката и бебето. 

Както и да се е родило вашето бебе, то се нуждае от майчината кърма заедно с първите си глътки въздух. Неслучайно препоръката на Световната здравна организация е детето да бъде закърмено още с раждането си и да продължи да суче от гърдата на майка си задължително поне до 6-я месец. 

След тази възраст малкото човече започва постепенно да яде и друга храна, а майчиното мляко се превръща в допълващо хранене до към края на втората му годинка.

Кърмене след секцио - митове и реалност

Кърменето след секцио е възможно и успешно – стига да действате правилно

Успешно кърмене след секцио е не само възможно, но медицинските експерти го препоръчват като най-здравословния вариант за хранене на всички новородени. 

Майчината кърма е най-големият източник на бели кръвни клетки за бебето, затова е известна като „бялата кръв“. Левкоцитите са най-важната бариера пред инфекциите, които дебнат крехкия детски организъм веднага след раждането. Детето си ги набавя именно с кърмата.

Кърменето веднага след такава голяма операция като секциото е изпитание за всяка родилка. Но ако знаете как да действате и имате подкрепата на близките си хора, трудностите могат бързо да се преодолеят.

Кърмене след секцио - митове и реалност

Може да е по-трудно, но определено можете да кърмите след секцио

Тези съвети могат да помогнат да подходите правилно към ситуацията:

  1. Започнете да кърмите възможно най-скоро след раждането. След епидурална или спинална анестезия може да успеете веднага да направите своето първо кърмене след секцио. Общата упойка при раждане се прилага по-рядко, но ако ви се наложи, ще ви дадат да сложите бебето на гърдата си чак когато действието ѝ отмине напълно. Ако не можете да кърмите веднага, помолете да поставят бебето ви до гърдите, така че да го усетите кожа до кожа. 
  2. Потърсете помощ при позиционирането на вашето бебе.  Медицинските сестри и консултантът по кърмене в болницата могат да ви покажат удобни пози за кърмене след секцио, така че да изпитвате по-малко болка след операцията. 
  3. Кърмете често – най-добре на поискване и без да гледате часовника. Така ще постигнете желаното стимулиране на кърма.
  4. Останете с бебето си колкото е възможно повече. В някои български болници все още се практикува разделяне на бебето от майката през нощите на болничния престой. Тази практика е силно непрепоръчителна за майки, които имат желание да кърмят успешно.
  5. Използвайте помпа за кърма, ако по някаква причина трябва да се отделите от бебето си. Изпомпвайте гърдите си на всеки два до три часа, за да стимулирате производството на кърма.
  6. Вземайте обезболяващи лекарства. Ще ви бъде по-удобно да кърмите, ако силните болки след секцио са под контрол. Лекарствата са безвредни за бебето и  ще ви помогнат да се отпуснете, така че тялото ви да започне да произвежда кърма.
  7. Използвайте времето в болницата да научите колкото се може повече за бъдещата ви роля като майка. Задавайте въпроси за кърменето и научете всичко, което можете, за да се чувствате по-уверени, когато се приберете у дома.

Кърмене след секцио - митове и реалност

Колко време след секцио слиза кърмата

Преди да започнете кърмене на новородено след секцио, трябва да знаете, че в сравнение с естествено раждане, кърмата при него слиза по-бавно в гърдите на майката. Най-лесният начин как да увеличим кърмата е да даваме на бебето си по-често да суче.

Като общо ръководство тялото ви трябва да произвежда мляко на всеки 24 часа, както следва:

  • Първите 2 дни след раждането – по-малко от 100 ml;
  • На ден 4-5 – 500 мл;
  • На 7-ми ден – 850 мл;
  • След 2 седмици – 750-1000 мл.

В началото, през първите 2 до 5 дни след раждането, ще произвеждате малко количество коластра за бебета. Това е ранното, плътно, богато мляко с високо съдържание на хранителни вещества. Първата коластра е всичко, от което се нуждае едно здраво доносено бебе. Около 3 до 5 дни след раждането, вашето мляко ще потече. 

Необходими са поне 2 седмици, докато производството на мляко се установи и стане постоянно. Освен това количеството на кърмата може да варира през деня. Снабдяването с мляко обикновено е най-голямо сутрин и постепенно намалява с напредването на деня.

Заради здравословното състояние на майката понякога кърмата ѝ може да не слезе след обичайните 3 до 5 дни. Забавянето може да продължи и след 7 до 14 дни след раждането. Ако това ви се случи, не се отказвайте да стимулирате гърдите си през цялото време.

Докато се чудите как да тръгне кърмата ви в рамките на нормалното време, трябва да отчетете следните фактори, които могат да й попречат:

  • Силен стрес;
  • Кървене след раждане;
  • Затлъстяване на майката;
  • Инфекция или заболяване с температура;
  • Диабет;
  • Състояния на щитовидната жлеза и др.

Ако имате съмнения доколко здравословното ви състояние е съвместимо с идеята за естествено хранене на бебето, не се колебайте да се свържете с компетентен консултант по кърмене

Кърмене след секцио - митове и реалност

Как да стимулирате лактацията след секцио

Колкото и странно да звучи, и производството на майчиното мляко е процес на търсене и предлагане. Докато кърмата се отделя от гърдите ви, тялото ви получава сигнал да произвежда повече. 

Колкото по-често бебето суче млякото, толкова по-бързо млечните жлези ще се напълнят с ново.  

Ако по медицински причини не можете да получите бебето си веднага след раждането, непременно започнете да стимулирате гърдите си и да цедите млякото. 

Такава причина може да бъде раждането със секцио. Можете да се цедите ръчно или с помпа за кърма. В първите два дни след раждането обаче е препоръчително да цедите гърдите си на ръка и чак на третия ден можете да използвате на помпа, съветват някои консултанти по кърмене. 

Най-добрият начин да имате обилна и добра кърма, разбира се, е да  давате на бебето си да суче толкова често, колкото то дава сигнали за глад

За известно време може да имате проблеми със забавено или намалено производство на мляко. Ако случаят е такъв, първо засечете колко и с каква продължителност се храни бебето ви. След това се уверете, че то успява да обхване с уста зърното ви и да засуче. Също така се уверете, че от гърдата ви потича мляко.

Как да процедирате, ако сте разделени с бебето за по-дълго време

Има моменти, когато майките са принудени да се отделят от бебето си за по-дълго време след раждането. Важно е да знаете, че все още можете да давате мляко на детето си, като изцеждате гърдите си и запазвате кърмата

В идеалния случай бихте изцеждали толкова често, колкото бебето ви суче. Ако графикът ви не позволява да осъществите правилно кърмене, ще се съобразите с възможностите си.

Например, ако една майка работи на 8-часов работен ден, тя ще кърми детето си, преди да отиде на работа, а след това ще изпомпва кърма няколко пъти – сутринта, на обяд и след това в средата на следобеда.  Използването на помпа, която може да изцежда мляко от двете гърди едновременно, ще ви спести най-много време. 

Изцеждането на двете гърди може да отнеме около 15 минути вместо 30 минути или повече, за да изцедите всяка гърда поотделно. Двойното изцеждане също осигурява много силна стимулация за поддържане на
голямо количество мляко. Пролактинът, който е важен хормон за производството на мляко, се повишава много, когато майките изпомпват двойно.

Някои бебета развиват навик, известен като „сукане с обратен цикъл“. Това означава, че вашето бебе ще спи повече, докато ви няма, и ще суче повече, когато сте заедно. Дръжте бебето си близо до себе си през нощта, за да може то да суче лесно и да спите и двамата колкото е възможно повече.

Кърмене след секцио - митове и реалност

Как да премахнете адаптираното мляко, ако се е наложило смесено хранене

Кърменето има много ползи за бебетата и кърмещите майки. Но понякога кърменето е трудно или бебето не може да суче директно от гърдите ви. В тези ситуации обикновено можете да дадете на бебето си изцедена кърма.

В някои случаи наблюдаващият ви специалист от детската консултация може да реши, че вашето бебе се нуждае от допълнително хранене с малки количества адаптирано мляко, като го редувате с кърмене. Това се нарича смесено хранене или дохранване на бебето.

Смесеното хранене обикновено е необходимо само за кратък период от време. Например недоносените или с жълтеница бебета понякога се нуждаят за кратко от адаптирано мляко. През това време продължавайте да стимулирате гърдите си, за да върнете безболезнено към кърменето, когато проблемът отмине.

Ако се притеснявате, че на бебето ви не му достига вашата кърма и то гладува, има много лесен начин да разберете това така ли е. Можете да сте сигурни, че бебето е добре нахранено и се чувства отлично, ако:

  • Има поне 6-8 мокри или 5 много мокри пелени за еднократна употреба за 24 часа;
  • Има меки изпражнения 3-4 пъти на ден, ако е под 6-8 седмична възраст;
  • Чувства се бодро и жизнено след и между храненията.

Ако нещо ви смущава в поведението му, потърсете съвет от вашата акушерка или педиатъра на детето.

Има няколко неща, за които трябва да помислите, преди да опитате смесено хранене.

Редовното смесено хранене може да затрудни продължаването на кърменето, защото кърмата ви може да намалее. Посъветвайте се със сестрите в детската консултация или с вашия консултант по кърмене.

Кърмене след секцио - митове и реалност

Когато детето ви се храни смесено, не може да не забележите някои промени:

  • Бебето започва да предпочита шишето пред гърдата, след което започва направо да я отказва. Освен това цветът, миризмата и консистенцията на изпражненията му се променят.
  • Гърдите ви се препълват, което може да бъде болезнено и да накара тялото ви да спре да произвежда мляко. Ако сте започнали смесено хранене, защото сте се притеснявали, че млякото ви е недостатъчно, това може да е знак да увеличите отново кърменето и да намалите смесеното хранене.

За да намалите смесеното хранене , можете да опитате следните стратегии:

  • Постепенно увеличите кърмата си, като се изцеждате след кърмене;
  • Увеличете кърменията;
  • Постепенно намалете количеството адаптирано мляко в бутилката, с която храните бебето;
  • Премахнете някои от храненията с адаптирано мляко.

Кога и към кого да се обърнете за подкрепа за кърменето

В първите седмици и месеци след раждането на бебето, майката и цялото семейство определено имат нужда от специализирана помощ и съвети.

В много страни по света подкрепата за родителите започва още преди раждането. Те могат да посещават безплатни курсове и лекции, свързани с темата за раждането. В родилния дом майката и бебето са поставени в центъра на вниманието на медицинските екипи, а присъствието на бащата в родилната зала се подразбира от само себе си. 

След раждането се помага на майката задължително да осъществи първи контакт кожа до кожа с бебето си и да и го сложи на гърдата си. В тези страни ражданията със секцио са  между 15 и 20% (срещу 40 процента у нас). Смята се, че  всички операции над този процент се извършват без реално медицинско показание. Секциото, вместо нормално раждане, е във вреда както на бебето, така и на майката, и то във времето напред. 

В България големият процент раждания със секцио принуждава майката и бебето да бъдат разделени  в първите най-важни за детето часове и дори дни. Това от своя страна е пречка кърменето да започне веднага, когато майката е в състояние да го направи. 

В тази ситуация собено нужна и отговорна е подкрепата на доброволните консултанти по кърмене. Всички те са обучени и притежават сертификати да отговарят професионарно на всички  въпроси на майките, свързани с кърменето на малкото човече. 

Можете да откриете координатите им на сайта на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене” (НАПК), която функционира вече 13 години под шапката на НК по кърмене към МЗ. 

Другата неправителствена организация в помощ на кърмещите майки е Ла Лече Лига. Нейните доброволци действат на местно ниво, като са в подкрепа на майките, които имат желание да кърмят своите новородени рожби, главно с литература, информационни материали и провеждане на събития.фкърмене

Снимки:  Pixabay

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар