Доц. д-р Дончо Етугов

Как ефикасно да предпазим детето от слънцето? от Доц. д-р Дончо Етугов

icon Преглеждания: 1680
Видео Текст
Adorable,little,baby,at,tropical,beach,on,vacation

Здравейте! Днешната тема ще бъде: „Нежеланата пигментация и адекватната слънцезащита за майката и новороденото,  както и на подрастващото дете”.

Доста на пръв поглед банална тема, но винаги има нещо неясно, което е добре човек да уточни. И може би е разумно, когато имате едно лятно бебе, да направите добра консултация било то с гинеколог, било то с дерматолог, за да ви препоръча защита, но според фенотипа. 

Това означава – каква е кожата като цвят, какво е окосмяването като цвят, какви са очите, каква е реактивността на кожата и на майката, и на детето, за да се подбере правилната козметика. Знаем, че слънцезащитните фактори делим на химични и физични.

Химичните слънцезащитни фактори са едни молекули, които абсорбират енергията от видимата светлина и я трансформират в химично съединение. Тя е доста ефективна и добре тествана козметика, така че нямаме притеснение за това дали е вредна или не. 

Но понякога метаболитите, които се образуват след тази фотохимична реакция, могат да бъдат дразнещи. Затова при децата използваме другата група слънцезащитни продукти, това е физичната.

Тя се базира на един много простичък пример. Обикновено са минерални кристали. Дали ще е алуминиев окис, или други кристали, повърхността на кристала играе ролята на огледало и когато слънчевите лъчи стигнат до кристалната повърхност, тя се отразява и не достига до кожата.

Единственият недостатък при тази физична защита е, че тя белее. Повечето минерални вещества, които се прилагат в слънцезащитните продукти, имат белезникав цвят и имат една малко по-неприятна лепливост, и леко охлузивно чувство, когато ги нанесем върху кожата. Но пък те нямат именно тези химически деривати след слънцезащитната си функция.

Общо взето при децата не трябва да се избират много мазни продукти, т.е да са лепофилни умерено, но да не са много мазни, тежки, тъй като могат да предизвикат пустулозен обрив, т.е. малки гнойни пъпчици.

Докато при родителите слънцезащитата задължително трябва да се съобрази с типа кожа. Ако кожата е суха, продуктът трябва да бъде по-плътен, по-богат на мастни молекули, на липидни компоненти.

Също е важно дали ще се къпем, или само ще стоим на плажа. Ако влизаме във водата и не ни се маже наново, желателно е да използваме олиа, които не се измиват, остават да присъстват върху кожата и могат да осъществят своята слънцезащитна функция.

Тъй като споменах израза „слънцезащитна функция”, SPF факторът от английски се превежда „сънбърн протекшън фактор” или фактор, който ни пази да изгорим от слънцето. Много често ние изпадаме в заблуда, смятайки, че имаме пълна защита, тотален екран. 

Това не е вярно, т.е. нанасяйки продукта по указание и по правилата, обикновено имаме различни норми, които трябва да спазваме. 

На флакона, ако е под формата на спрей, пише как при еди-какъв ръст на тялото трябва да направим толкова пръскания, за да покрием тялото. Или какъв участък от пръста да нанесем върху лицето, на единия или другия крайник.

Но също така трябва да знаем, че колкото е по-малък факторът, толкова по-често той трябва да бъде нанасян, защото иначе изтича неговият ефект и можем да изгорим. Много от заболяванията, както и нежеланите пигментации не изискват само слънцезащита, а изискват и механична защита. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mold_mother
    Mold_mother

    Освен химията за слънцезащита има още няколко полезни трика – никога не оставяйте детето между 12 и 15 часа на директна слънчева светлина и ако детето Ви е близко до воден басейн му облечете тениска с дълъг ръкав. Аз избирам от тези тениски за сърфисти – съхнат бързо, пазят от слънце, не държат топло. Помнете, че водата отразява слънцето и ефектът на лъчите са двойно повече.
    В най – силните часове на слънцегреене не излизаме – твърде горещо е, слънцето е агресивно и опасно. Просто в това тежко време си стоим на закрито.
    Научила съм децата да носят шапки, купувам им модерни такива, за да е привлекателен навика. Очите и лицето им са защитени.
    Когато купувам слънцезащитни кремове се доверявам на световни марки, които произвеждат медицинска козметика – по – качествени са, а и се купува един път в годината. От това не бива да се пести.

Вашият коментар