Темата днес е запекът при бебета и деца. Факторите, които водят до запек при бебета и малки деца са:
- предадени от родителите патогени
- вагиналната флора на майката
- поставянето на упойки
- раждане секцио
- качеството и количеството на кърмата
- емоциите на майката
- прием на вода
- въглехидратите
Нека започнем още от зачеването
При този акт има предаване не само на генетичен материал от родителите, но и се унаследяват патогени – гъбички, паразити, вируси и бактерии.
Затова зачеването, ако е осъзнато, е добре да бъде предшествано от изчистване на телата и на двамата родители. Това може да стане с промяна на храненето, засилване на физическата активност, чрез която задвижваме лимфата, прием на много вода, анти-паразитни препарати – особено при наличие на домашен любимец.
По време на бременността се появяват много често рефлукс, киселини и гадене, заради притискането от плода. Те обаче са индикация за задържана дълго и непреработена храна в стомаха, вследствие на което се активират гнилостни процеси и дисбактериози.
Защо това е важно?
Защото след кожата, лигавицата на влагалището е най-големият орган за изчистване на тялото при жените от токсини и патогени. Тялото предпочита лигавицата, защото няма защитните слоеве на кожата. При поява на вагинални секрети, първо насочете вниманието към храната. Качеството ѝ, количество ѝ и колко пъти се храните, дъвчете ли бавно.
Вагинитите са свързани с проблеми в червата. Не бързайте да стопирате секрета, а променете храната, която да е предимно течна, топла, по-малко, но често. Лишете се от въглехидратите, глутена, млечните.
Ако се храните със суха храна, добавете и ензими, които да помогнат смилането ѝ. Тогава тя няма да се задържа и гние, което е предпоставка за появата на дисбактериози и гъбички.
Бебето, преминавайки през влагалището, поема от флората му, която слага началото на неговата храносмилателна флора. Важно е да се установи липсата на патогени във влагалището, както и дали сме поставяли вагинални таблетки и какви?
При децата, родени секцио, им е отнето това преминаване през влагалището и на тях тепърва им предстои да изграждат собствена флора на храносмилателната система. Затова е важно при тях даването на пробиотици и ензими. Това ще ви спаси и от коликите.
Друг фактор, водещ до запек, е поставянето на упойки при раждането. Тогава бебетата трудно засукват, защото са в унес от анестезията, а майката, чистейки упойката от собственото си тяло, им дава постоянно още от нея при всяко кърмене. Анестезията намалява чревната перисталтика.
За изхожданията има значение и качеството на кърмата. Майката трябва да е осъзната, да внимава с какво се храни, дали самата тя няма запек. Тогава тя чрез кърмата дава от токсините, които се трупат в собственото й тяло от задържаната фекална маса. Значение има и количеството на вода, което поема майката.
Кърмата е източник на полезни вещества за бебето, но тя му предава мислите и емоциите на майката. Хигиената на емоциите при кърмене е много важна. Ако бебето ви има запек, дали често не ви минават мисли за недостиг на пари? Вина, че вие вече не давате своята част към семейния бюджет?
При малките деца е важно да лишим менюто им от:
- предимно суха храна
- захар и въглехидрати
- да следим колко вода пият
- глутен
- млечни, те са слузообразуващи
Благодаря за вниманието и пожелавам много поводи за усмивки!
Лошите мисли за пари са впечатляваща теория за запек. Добре е, че не и отделихте повече от един абзац – така давате по-малко поводи да Ви иронизират.
Вън от хапливите забележки – аз цял живот със страдала от запек и бебето ми има сходни проблеми. Не мисля, че е от каквито и да е други фактори освен наследствен. Аз следя, както за себе си, така и за нея за това да пием повече вода, да има движение (когато не ходеше повече гимнастика и масажи) и в допълнение да се храним с неща, които подобряват пересталтиката. Докато беше много малка и не можеше да приема обща храна помагаха отвари от билки или сварени плодове. Пиеше „чай“ от сварени сливи без костилките, или от круша или грозде. Това беше в определени периоди заместител на водата. Като цяло е преодолим проблем.