Иван Карагьозов

Съвети: плюсове и минуси на раждането ВКЪЩИ, във ВОДА, в БОЛНИЦА от Иван Карагьозов

icon Преглеждания: 3813
Видео Текст
раждане във вода снимка статия (custom)

Вашата бременност е напреднала и скоро ще се появи мечтаното бебе. Неминуемо ви занимава въпроса кое раждане е най-безопасно за вашето бебе. Медицинските технологии в последните години се развиха стремглаво и този факт осигурява в много висока степен безопасно раждане, както за майката така и за бебето. 

Въпреки всичко най-вероятно ще има съмнения – не е ли по-добре за бебето да се появи в домашна обстановка или сред природата, или във вода? От друга страна притесненията ви ще са свързани с начина на раждане.

Нормално раждане или с цезарово сечение? 

Нормално раждане

Очевидно е, че раждането като процес трябва да се случи просто, без притеснения или усложнения. Като цяло природата се е погрижила раждането да е добре и естествено организирано, поради особеностите на женския организъм. 

Женската конструкция има своеобразна естествена еластичност (нараства и се смалява), като възникването на някои психологически особености, особено в последния стадий на бременност, са повлияни най-вече от бебето. Много жени се притесняват от болките, но те са важен елемент от раждането. 

Както се подчерта, природата се е погрижила и затова в такива моменти, когато има болки (ритмично свиване на матката), нивото на окситоцин се увеличава, като се освобождава в мозъка се освобождават бета-ендорфини, които са естествен наркотик и помагат болката да бъде преодоляна. Когато бебето е готово да излезе, в случай че окситоцинът и ендорфинът са във високи количества, естественото освобождаване на катехоламин дава своеобразна сила на жената за напъните за изваждане на детето навън. 

Трудно е да се определи точния момент, когато жената трябва да роди, но обикновено това се случва около 38-41 седмица на бременността. Женският организъм е създаден за тази дейност и съответно е най-добре то да се случи по естествен път. Някои от предимствата на естественото раждане са: 

  • по-краткия престой в болницата
  • по-малките рискове за бебето от инфекции и респираторни проблеми
  • по-бързото възстановяване на майката

По време на естественото (вагинално) раждане е възможно, по усмотрение на лекаря и в зависимост от ситуацията да се приложи така наречения вакуумен метод за допълнително насочване на бебето за посоката му на излизане. 

Форцепсът е друга техника, която се употребява при естественото раждане, като отново целта е да се подпомогне бебето в насочването му в правилната посока по правилен начин.

Цезарово сечение

Понякога настъпват усложнения и тогава е необходимо да се използват други методи на раждане, като цезарово сечение (секцио). Някои от причините за такъв род ситуации са по-голям плод, предишно цезарово сечение, бебето да е обърнато и т.н. 

Тъй като медицината вече е напреднала, възможността да се случи естествено раждане след цезарово сечение е с много висок процент на успеваемост. Не на последно място –  този тип раждане обикновено се планира, което значително намалява някои рискове. Най-ефективното цезарово сечение е планираното цезарово сечение.

В повечето случай е по-добре бъдещата майка да посещава специализирани курсове, които да я подготвят за раждането и да дадат отговор на нейните въпроси с цел максимално добро взимане на решение за нея и бебето.

Едно изследване, проведено през 2008 г., на Сакала и Кори, посочва като извод, че „често, това което е най-добро за болницата и акушерите, не е най-доброто за майката и бебетата.”  В тази връзка те посочват някои здравословни практики, свързани с раждането. Раждането трябва да започне спонтанно и естествено, като е допустимо да ходите или да сменяте позициите. 

Любимите ви хора е добре да са до вас в този сакрален момент, като и те са част от процеса. Хубаво е да се избягват интервенциите в случай, че не е настъпила необходимост и най-важното – бебето и майката трябва да се заедно, като е най-добре тя да го кърми.

Водно раждане

Възникват въпроси около така нареченото водно раждане (раждане във вода). Някои болнични заведения предлагат такова раждане. То има своите преимущества, като осигурява възможност майката да се движи и в известна степен подпомага тялото на майката в производството на ендорфини. 

Ползи има и за бебето, например – средата е много подобна на средата където е било, което намалява стреса от бебето. Разбира се, има и отрицателни обстоятелства около този вид раждане, за което изследванията са твърде малко. Един теоретичен риск е възможността бебето да придобие водна емболия.

Казусът дали бебето да се появи в болница или у дома също има както положителни, така и отрицателни страни, както за бебето, така и за майката. Най-малко раждането в болницата предполага готовност от страна на вашия екип за реакция при всяко усложнение, но пък за сметка на това спокойствието ви не е гарантирано.

Раждането в къщи с асистент не е непознато и най-доброто при него е защитената, комфортна и сигурна среда за майката, както и подкрепата от членовете на семейството ѝ. От друга страна, ако настъпят усложнения, е възможно да сте неподготвени, като това ще доведе до невъзможност за бърза и ефективна реакция.

В крайна сметка имайте предвид, че раждането е естествен процес и природата е организирала добре женския организъм за тази специална мисия.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Ivanna-Yordanova
    Ivanna-Yordanova

    Част от съвременните цивилизационни постижения е медицината. Няма причина да се връщаме назад във времето и да отказваме лекарска подкрепа. Самият факт, че има „Бабин ден“ посветен на жените, които в миналото са помагали при раждане, казва че още тогава е имало нужда от помощ, специални умения и по-специфични знания на хора, които да асистират при раждането. Защо в наши дни да ги пренебрегваме и отказваме тези специални грижи? Това ни връща в естествения подбор, където само най-силните оцеляват. Това ни лишава от хуманност, човечност и толерантност и грижа към по-слабите.
    Виждам още едно противоречие – не познавам бременна, която не е посещавала лекар, който да наблюдава бременността и – по-често или по-рядко, всяка бременна е ходила при лекар. Защо тогава „на финала“ ще откажем лекарска помощ?

Вашият коментар