Сурогатното майчинство е една от съвременните техники за асистирана репродукция, която става актуална в последните десетилетия.
Терминът сурогатно майчинство произлиза от латинската дума surrogātus, която означава заместител или заместник.
Това определение описва процеса, при който една жена служи като заместител за други лица, които не могат да носят и раждат собствени деца и използват услугите ѝ, за да станат родители. Основната цел на сурогатното майчинство е да помогне на двойки, страдащи от репродуктивни проблеми, да изживеят радостта да бъдат родители.
Какво е сурогатно майчинство?
Сурогатното майчинство е сложен и многостранен процес, при който бременна жена – заместващата майка – носи и ражда дете, което не е биологично свързано с нея.
Сурогатното майчинство може да бъде от полза за много бъдещи родители. Много жени прибягват до него, когато бременността от медицинска гледна точка е невъзможна или представлява сериозна опасност за здравето на биологичната майка.
Това се случва и когато човек е сам и желае да стане родител или когато еднополови двойки изразяват желание да имат дете. В някои от тези споразумения може да бъде предвидена и финансова компенсация.
Когато сурогатната майка получава допълнителни заплащане освен покриването на разходите, това се нарича комерсиално сурогатно майчинство. А когато тя получава само компенсация за разноските, това се определя като алтруистично сурогатно майчинство.
Всяка държава има свои закони и регулации за сурогатните майки, което прави практиката разнообразна и променлива.
Видове сурогатно майчинство
Сурогатното майчинство може да бъде класифицирано в няколко категории, които описваме в редовете по-долу.
Традиционно сурогатно майчинство
Сурогатното майчинство е процес, при който заместващата майка носи и ражда дете, което не е биологично свързано с нея. Този процес може да бъде частичен, генетичен, естествен или директен и включва естествено или изкуствено осеменяване на сурогатната майка.
В случаите, когато за зачеването се използват сперматозоидите на определен мъж (бащата), детето е генетично свързано с него. Ако се използва сперма на донор, детето не е генетично свързано с никого от определените родители, но остава генетично свързано със сурогатната майка.
Инсеминацията може да се извърши по различни начини – като
асистирана репродукция или по естествен път, без медицинска намеса. В някои държави получаването на родителски права върху дете, родено след използването на донорска сперма, става чрез процеса на осиновяване.
Гестационно сурогатно майчинство
Пълното сурогатно майчинство, познато още като гестационно сурогатно майчинство, първоначално е постигнато през април 1986 година. То представлява процес, при който ембрион, създаден чрез ин витро оплождане, се имплантира в сурогатна майка, често наричана гестационен носител.
Гестационното сурогатно майчинство има различни варианти, в зависимост от начина на получаване на ембриона, но общата характеристика е, че детето не е генетично свързано със сурогатната майка.
Ембрион, създаден със сперма от потенциалния баща и яйцеклетка на потенциалната майка
В този случай, ембрионът съдържа генетичния материал на биологичните родители – сперматозоидите на бащата и яйцеклетката на майката.
Това означава, че детето е генетично свързано с бъдещите родители.
Ембрион, създаден със сперма от потенциалния баща и
донорска яйцеклетка
В този вариант ембрионът се формира с помощта на сперматозоидите на бащата и донорска яйцеклетка, която не е от сурогатната майка.
Генетичната свързаност на бебето в този случай е само с бащата.
Ембрион, създаден с яйцеклетка на потенциалната майка и сперма от донор
В този случай ембрионът съдържа генетичния материал на майката и сперматозоидите на донор.
Или иначе казано – само майката и бебето имат генетична връзка.
Донорски ембрион, имплантиран директно в сурогатна майка
Този вариант включва имплантирането на донорски ембрион, който обикновено остава след ин витро процедури и се дарява. В този случай детето не е генетично свързано с бъдещите родители.
Тези различни вариации на гестационното сурогатно майчинство предоставят разнообразни възможности на родителите, в зависимост от тяхната ситуация и предпочитания.
Клиники за сурогатно майчинство и локации
Заместващото майчинство се извършва в професионални клиники, които специализират в репродуктивната медицина.
Русия и Украйна са познати със своите напреднали клиники за сурогатно майчинство, където мнозина идват от различни страни, за да се възползват от тези услуги. Тук сурогатните майки често са обучавани и медицински наблюдавани през целия процес.
Донорски яйцеклетки и сурогатното майчинство
Донорските яйцеклетки често се използват в ситуации на сурогатно майчинство, особено когато бъдещата майка има репродуктивни проблеми и не може да произведе собствени яйцеклетки.
Тези донорски материали могат да бъдат съчетани със сперматозоиди от бащата или друг донор, за да се оплоди заместващата майка и да бъде поставен ембрион в нейната матка.
Въпреки че сурогатното майчинство може да предостави възможност за биологични родители да имат деца, този процес поражда и някои морални и етични въпроси, свързани с това как детето ще се чувства, когато научи за своя произход.
Важно е законната майка и баща да бъдат отворени и честни с децата си, като им обясняват начина, по който са били родени, и да ги подкрепят в приемането на този факт.
Какъв е статутът на сурогатното майчинство в България?
Сурогатното майчинство е етичен и юридически комплексен въпрос, който привлича внимание по цял свят. То е забранено в страни като Германия, Австрия, Франция и др.
В този контекст България не е изключение и в последните години се заформи значителна дискусия относно статута на сурогатното майчинство в страната. Правени са и предложения за промени в Семейния кодекс в това отношение, но все още тези правни въпроси са без резултат.
Сурогатно майчинство в България се счита за незаконно действие. Сурогатна майка в България, която сключи договор с родителите на детето преди раждането му, при който се съгласи да предостави детето си в страната или зад граница, се излага на преследване като престъпническо деяние. Това се наказва с лишаване от свобода за период от 1 до 6 години и глоба в размер от 5000 лева до 15 000 лева.
Посредничеството в сферата на сурогатството също се счита за незаконно дейност и е подложено на наказание. Според българското законодателство наказанието включва лишаване от свобода до 2 години и глоба от 3000 лева, а при повторно извършване на това престъпление наказанието може да бъде лишаване от свобода до 3 години и глоба в размер от 4000 лева.
От друга страна, сурогатно майчинство в Гърция е по-леко регулирано, като сурогатната майка може да бъде неблизък родственик и да получи възнаграждение за услугата си. Затова много български граждани търсят решение на проблема си в южната ни съседка.
Страни, в които сурогатното майчинство е разрешено
През последните две десетилетия това явление се превърна в глобален феномен. Въпреки че точни статистически данни относно броя на децата, родени чрез сурогатни майки липсват, през 2012 година процесът, свързан със сурогатното майчинство, беше оценен на около 6 милиарда долара годишно.
Сурогатството е с различен статут в различните страни:
- Процесът е забранен в Германия, Австрия, Франция, Швейцария, Италия, Испания, Португалия, Норвегия, Швеция, Унгария и Турция.
- Сурогатното майчинство без заплащане за услугата е разрешено във Великобритания, Дания, Ирландия, Белгия, Гърция и Израел.
- Сурогатното майчинство е позволено в държави като Тайланд, Индия, Грузия, Беларус, Полша, Южна Африка, Казахстан, Русия, Украйна и др. Там сурогатните майки имат възможност да предлагат своите услуги онлайн, чрез агенции или чрез различни видове реклама и да получават заплащане за своите услуги.
В САЩ не съществува общ федерален закон за сурогатното майчинство, поради което различните щати имат различни подходи към него. Някои щати го разрешават, докато други го забраняват, като например Мичиган, Аризона и Ню Джърси.
Сурогатно майчинство в Украйна може да се поръча на доста високи цени.
Някои сурогатни майки в тази държава само от едно раждане заработват до 20 000 долара, което е в осем пъти повече от средната годишна заплата в Украйна.
Само във Великобритания за седем години броят на официалните договори за сурогатно майчинство се е увеличил трикратно – от 121 през 2011 година до 368 през 2018 година. Там този процес се разглежда като акт на дарителство от една жена към друга и се позволява само при безвъзмездност.
Всъщност реалният брой на споразуменията за сурогатно майчинство може да бъде значително по-голям, тъй като няма законово задължение за издаване на официални документи в този контекст.
В някои държави като Германия и Франция, сурогатното майчинство се счита за нарушение на достойнството на жената, тъй като някой използва тялото ѝ за свои цели. Затова в тези страни сурогатното майчинство е забранено.
Тези разногласия в правилата правят сурогатното майчинство популярна разновидност на медицинския туризъм. Ако в една страна сурогатното майчинство е забранено или се налагат сериозни ограничения, желаещите да станат родители могат да отидат в други страни, където законите са по-гъвкави или където този процес не е регулиран.
В настояще време, страни като Индия, Тайланд, Камбоджа и Непал се радват на голяма популярност във връзка със сурогатното майчинство. Властите обаче са предприели мерки за затваряне на такива клиники поради опасения от експлоатация на своите граждани, но често след затварянето на една такава клиника се появява нова на нейно място.
Морална, етична, правна и медицинска дискусия: аргументите за и против сурогатното майчинство
Въпросите около сурогатното майчинство се коренят дълбоко в моралните, етични, правни и медицински аспекти, които засягат обществото като цяло. Аргументите за и против сурогатното майчинство продължават да провокират обсъждания и размисли по света.
Съществуват аргументи както в подкрепа, така и срещу сурогатното майчинство.
Някои подкрепящи гласове твърдят, че регулирането на сурогатното майчинство би предоставило възможност за много жени, които не могат да забременеят, да станат майки. Това би било особено полезно за жените, които са преминали през множество неуспешни опити за забременяване.
Сурогатната майка би имала възможност да помогне на други семейства да сбъднат мечтата си за дете. За мнозина сурогатното майчинство представлява свобода на избора на жената да решава какво да прави със своето тяло и да помага на други семейства.
Сурогатните майки могат да се ползват с икономическа подкрепа, която може да подобри техния стандарт на живот и на техните семейства. Сурогатното майчинство предоставя на гей двойки възможността да осъществят своя мечта да създадат семейство.
От друга страна, критиците на сурогатното майчинство изразяват загриженост относно възможните етични и социални проблеми, които могат да възникнат при регулирането на практиката.
Те се притесняват, че със сурогатното майчинство би могло да се злоупотреби и това да доведе до търговия с деца или експлоатация на жените, които решат да станат сурогатни майки.
Например, ако сурогатната майка след раждането на детето не даде съгласие за пълно осиновяване, то другата жена не може да се счита за негова законна майка.
Критиците твърдят, че сурогатното майчинство може да използва жените като обекти за семейни цели и ги изложи на риск от физическо и психологическо нараняване.
Сурогатното майчинство поражда и сериозни етични въпроси относно потенциалната изолация на децата от техните сурогатни майки. Обсъжда се дори възможността за избор на определени характеристики на детето, като цвят на кожата или генетични качества.
Липсата на ясни правни рамки и различните закони в различните държави могат да предизвикат юридически проблеми, включително спорове за попечителство и гражданство на детето.
Сурогатното майчинство остава сложен въпрос, който изисква балансирано разглеждане на морални, етични, правни и медицински аспекти.
Регулирането на сурогатството и създаването на ясни правила и процедури са ключови за гарантирането на безопасност и защита на всички включени страни – сурогатните майки, биологичните родители на децата, както и самите деца, чието бъдеще е заложено в този процес.
Снимки: Pixabay
Коментари на читатели