Доц. д-р Дончо Етугов

Нежелана пигментация около бременността и раждането! от Доц. д-р Дончо Етугов

icon Преглеждания: 1798
Видео Текст
Young,pregnant,woman,applying,cream,onto,skin,in,bathroom

Пигментациите около раждане и бременност. Най-често това са мелазма и хлоазма гравидарум, които се получават на най-често изложените на ултравиолетова светлина участъци. Това са скулите, гърба на носа, челото, понякога брадичката, гърба на ръцете-по-рядко, но най-често това са засегнатите участъци.

Знаем при хормоналните стимули по време на бременността, лактация и т.н., се активира, най-просто казано, и меланоцито-стимулиращият хормон, който активира функцията на меланоцитите и при минимална ултравиолетова активация се получават тези пигментации.

Съветваме майките да използват плътни минерални екрани по време на бременността чисто превантивно, тъй като знаем, че кожата по време на бременността е доста реактивна, доста лесно се алергизира, много активно реагира на различни химични и физични дразнители. 

Затова по време на бременност аз лично предлагам на моите пациентки да ползват физичните екрани вместо химичните. И когато се появи нежелана пигментация, започваме лечението след края на лактацията, след края на кърменето. Защо? Защото лечението на пигментацията не е елементарен проблем и не изисква елементарен подход. 

Непрекъснато виждам уморени и затормозени от пигментациите си майки, тъй като често пъти първата стъпка – това е да унищожим и да излющим натоварените с меланин рогови клетки от повърхността на кожата, без обаче да сме потиснали активността на меланоцитите, клетките в нашата кожа, които синтезират меланин.

Затова аз създадох собствен алгоритъм с различни стъпки и винаги започвам с химични продукти, които на химичен, медикаментозен или локален принцип потискат синтезата на меланин.

Идеалното вещество, това е хидрохинонът. Той не може да бъде използван при бременни, както и при кърмачки. Затова, ако трябва да прибегнем до него, това е златното правило, използва се в периода след лактацията, като много отблизо трябва да контролираме терапията с хидрохинон. 

Наричам то „терапия”, защото той е единственото вещество, което има цитотоксичен ефект, т.е. влиза и унищожава меланоцита. Всички останали формули, които са в аптечните средства за потискане на пигментацията, обикновено въздействат върху ензима тирозиназа, който е ключов в белтъчния синтез на меланина.

Има много ефикасни продукти, които като ефектност и като ефективност се сравняват с хидрохинона. Но все така, трябва по подходящ начин и много адекватно да изберем химичния агент, който ще потисне синтеза на меланин.

Следващата стъпка, която аз правя, това е една мезотерапия, която е на базата на биологично-активни пептиди. Те са фрагменти от молекули, най-често хормонални, които се свързват с дадени рецептори. 

Съответно рецепторите са отговорни за функциите в някои от клетките. Именно такива пептиди в мезопродуктите, които аз използвам, се свързват с рецепторите на меланоцитите и потискат меланоцитната активност и синтеза на меланин.

И едва като трета стъпка преминавам към отстраняване на натоварените с пигмент рогови клетки. Можем да изберем химически пилинг, можем да изберем източници на светлина под формата на IP и т.н., които унищожават роговите клетки и тогава постигаме една трайна и ефективна изчистваща пигментацията терапия.

Задължително трябва да проследяваме тези пациенти. Общо взето, ако са с по-тъмен фенотип, трети, четвърти, пети – т.е. с тъмна кожа, тъмни коси, тъмни очи, лесно пигментиращи, трябва да дадем в светлия период, когато нямаме пигментация, агент, който да потиска по чисто физиологичен или химичен път синтеза на меланина.

Смятам, че като информация за начало това е достатъчно. Ако имате въпроси, винаги може да ги зададете на сайта или пък лично да се видим, за да дам адекватен съвет как да се справите с нежеланата пигментация или да се предпазите от нея.

Благодаря и до скоро!

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Evgenia_Gencheva
    Evgenia_Gencheva

    Имах подобна пигментация на лицето. След раждането до около 1,5 година грижите за детето изискват токова време и енергия, че дори и да исках да взема мерки беше физически невъзможно. Едва след като спрях кърменето и започнах да се връщам към по – нормален ритъм на живот имах възможност да си обърна внимание. Нямах научно обяснение как бременността е предизвикала това оцветяване. Тъй като беше минало доста време е вероятно това да е причината да не се наложи да използвам никакви медикаменти. Справих се с химически пилинг и няколко последващи възстановителни процедури.

Вашият коментар