Д-р Захаринка Гочева

Бременност и коронавирус от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 3417
Видео Текст
бременност и ковид гочева статия (custom)

Днес ще си поговорим за коронавирусната инфекция. Поради факта, че вътрематочното предаване на инфекция от майката на плода, или така нареченото „вертикално предаване“ е едно от най-сериозните усложнения на вирусни заболявания по време на бременност, много бременни се притесняват от условията на сегашната пандемия, предизвикана от коронавируса

Най-често предаваните инфекции от майката през плацентата към плода са други, които са добре известни. Прави се едно изследване, съкратено „torch“ токсоплазмоза, рубеола, цитомегаловирус, херпес вирус и други вирусни инфекции, които всъщност всички се предават през плацентата към плода. Това са добре известни инфекции и при доказване на такива, обикновено се стига до аборт при медицински показания

За съжаление, предишните коронавирусни инфекции, които са били SARS и MERS ковирус, са предизвиквали 25% по-висока смъртност при бременните. За това е и създалото се напрежение, както при колегите акушер-гинеколози, така и в жените, които тепърва имат желание да забременяват, така и в бременните, на които им предстои раждане. 

Засега, слава Богу, не са доказали в Китай, а и колегите в западна Европа, предаване по вертикална линия. Тоест, пак повтарям – майка – плацента – бебе, на коронавирусната инфекция. Но, за съжаление, след раждането е имало заразяване от майката към новороденото бебе. 

По принцип тези усложнения, които биха могли да се появят, са:

  • повишената смъртност на родилката
  • вътре-акушерски усложнения
  • спонтанните аборти
  • интраутеринна ретардация, тоест обратно развитие на плода още преди раждането
  • преждевременно раждане
  • постнатални усложнения, тоест усложнения и заболявания при бебето след раждането. 

Естествено, направени са все още много малко изследвания на бременни жени в последния триместър преди раждането. В Китай са направени такива изследвания на 38 жени. Как започва инфекцията при тях? Като една обикновена вирусна инфекция с болки в мускулите и гърлото, хрема, дискомфорт, главоболие. 

При една част от тях има и диспептичен синдром. Тоест, могат да имат повръщане и разстройство. При постъпване в болницата на някои, при които е напреднало заболяването, се появява и задух. 

При една много малка част от заболелите от коронавирус бременни се появява и пневмония. Но от всички тези заболели 38 жени, които са изследвани, няма нито един смъртен случай, което е много обнадеждаващо. 

Какви лабораторни изследвания се правят в такива случаи на постъпване на бременни? 

  • Стандартната кръвна картина с диференциално броене
  • утайка
  • С-реактивен протеин е показателен – при коронавирус е завишен. Интересно е, че е завишен фертинът, освен това са завишени чернодробните проби.
  • Асат и алат алкална фосфатаза – правят впечатление повишените левкоцити и лимфоцити в кръвната картина.
  • Лактат дехидрогеназата по-рядко е завишена. 

При такива бременни, на които позволява възрастта, тоест развитието на плода, много често се прави план за цезарово сечение, за да може самата бременна да оцелее. Тъй като при бременност самите жени са с по-слаба имунна система, натоварен бял дроб, ускорен пулс и повишен обем кръв, която циркулира – е необходимо по-бързо родоразрешение. 

Тоест, дали ще е инфекция, причинена от коронавируса, дали ще е от друга вирусна инфекция, грип А, Б или друг риновирус, самата бременна по принцип е изложена на по-голям риск. Нещо, което е изключително важно е, че в крайна сметка при коронавирус няма повишена смъртност, за разлика от повишената смъртност при преминалите вече други SARS и MERS коронавирусни инфекции

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Super_Mama
    Super_Mama

    В Китай с население около 1,4 милиарда души се разказва за 38 бременни жени. Хора, това е под всякаква стойност на статистическата грешка. По-добре е да се напише НЕ СЕ ЗНАЕ. Очевидно има планове и начини на действие при бременност в съчетание с други грипове. Очевидно има предписан план на действие и при усложнения в следствие на грип. Поради липса на по-конкретно знание същите протоколи ще се прилагат адаптивно и при бременни с Covid. То и по-логично предложение или решение на проблема няма. Няма и да има скоро.

Вашият коментар