Д-р Даниела Савова

Какво не знаете за процеса на хормонална стимулация? от Д-р Даниела Савова

icon Преглеждания: 15865
Видео Текст
Hormone Stimul (custom)

При репродуктивните технологии ние използваме хормонална стимулация – това са хормони, които от миналия век са започнали да се използват за стимулация както на овулацията, така и за контролирана овариална хиперстимулация за целите на инвитро, за получаване на по-голям брой яйцеклетки

Най-леснa е стимулацията на овулация 

Има таблетни форми, има и инжекции. Таблетните форми са антиестрогени, те са си от 50 години – те са се доказали – това е може би първата мярка за стимулация на овулацията. Антиестрогени, нестероидни ароматазни инхибитори, като стимулацията става за 5 дни, 3-7, 4-8, 5-9 ден, те първо потискат и после стимулират овулацията, която ние можем да използваме при инсеминация – т.нар.  стимулирана овулация. Тя се използва за контролиран коитус, ако жената въобще няма овулация. 

Има и инжекционна форма – това са уринарни продукти, произведени от урина на бременни жени в менопауза, тъй като там се съдържа FSH хормона, но са много високо пречистени. 

През 2015 г. имах възможността да посетя една такава фабрика за производство на уринарни FSH материали в Китай, където се спазва много голяма точност, има много голяма отговорност – жените там го приемат като награда, като гордост. Събират урина, тя се пречиства, изсушава се, сухото вещество се отделя от белтъците, има различни методи, и тези FSH препарати се използват за стимулиране на овулацията. 

Другите FSH препарати, които се използват, са рекомбинантни 

Там вече имаме рекомбинантна технология, знаете – миши яйцеклетки, които са най-близки до човешките, много бързо се развиват – това са рекумбинантни FSH препарати. И двете имат своите ползи, използват се, това са препарати, които ние започваме да използваме, за да стимулираме – за инсеминация, стимулация на овулацията или пък за инвитро – от втория или третия ден на цикъла, като всеки ден се правят по един или два пъти. Пак проследяваме растежа и броя на фоликулите, следим хормоналните LH и естрадиол, за да знаем горе долу кога да таймираме овулацията, 

Пункцията при инвитрото се прави с краткотрайна временна пълна упойка. 

Никаква болка няма. Аспирира се с вагиналния трансдюсер с игличка, и ембриолозите от аспиратите, които ние изтегляме, под микроскоп наблюдават и отделят яйцеклетките от фоликулярната течност. То не е в епруветка, то е повече в „петри“. Защото инвитрото е бебе в епруветка. Но това не е епруветка – това са едни чинийки, петри, в които отделят яйцеклетката и я слагат в едни хранителни среди. 

После вече – в зависимост от това каква спермограма имаме като качество – или се оставят сперматозоидите сами да оплодят яйцеклетката, или пък инжектират по един сперматозоид в яйцеклетката. Обикновено ние предпочитаме, когато има гранични стойности, да направим и двата метода. Тогава има най-голяма успеваемост. А не всичките да ги оставим за инвитро, а когато видим, че няма нито едно оплодено – да сме загубили цикъла. 

След като се оплодят яйцеклетките на следващия ден, се вижда как те се делят на еднакви клетки, които имат еднакъв генетичен материал, и в зависимост от това какво им е качеството, ембриолозите с лекуващия лекар, който познава пациентката, преценяват на кой ден и на кой етап да върнем тези ембриони в нея. Най-високият етап на развитие на бластоцист това е на петия ден от оплождането. 

Ако имаме малко ембриони, можем да ги върнем на трети, на четвърти, на пети ден. След това има таблетна форма за лутеална поддръжка или поддръжка на маточната лигавица, прогестеронови препарати, естрогенови, като протектор на бременността. Най-рано може да се установи на 10-ия ден с кръвен тест дали имаме бременност. Най-точно – на 14-ия ден след трансфера. 

Хормонална стимулация се прави на маточната лигавица и когато ще правим трансфер на замразени ембриони. 

Това е една опция, която позволява да съкратим тази сложна, продължителна, болезнена процедура инвитрото. Тогава ние с таблетки – естрогени – стимулираме растежа на маточната лигавица и правим такава ехографска характеристика – да бъде както е по време на нормалния цикъл. Хормонална стимулация се прави и при жените, които решават да замразяват свои яйцеклетки

Стимулацията е както при инвитро – по същия начин. Има различни стимулационни протоколи, където можем да комбинираме таблетна форма с инжекции. 

Хормонална стимулация се прави и при мъжете. Когато трябва да повишим процента активно подвижни сперматозоиди и броя на сперматозоидите, така че и при тях има хормонална стимулация. 

Важно е да се каже още, понеже пациентите се притесняват – не искат хормони: ефектът на хормоналната стимулация е относително безвреден, той е кратковременен и не води до последствия. По време на бременност същите тези хормони, с които ние сме стимулирали 7-10 дни, се качват стотици пъти, така че пациентите да не се притесняват от тази хормонална стимулация. 

Много често ние стимулираме, правим пункция, правим трансфер – но жената не забременява в този цикъл, тя забременява в следващия, защото тази хормонална стимулация действа и в следващия цикъл. Набождаме яйчниците, (и това има значение, ако обвивката на яйчника е по-дебела), а в следващия цикъл се получава овулация, а и жената се успокоява, защото не е под напрежение. Тя тайно си плаче и си страда, че няма бременност, но после се успокоява и процесът се активира. И става така – когато жената се успокои след инвитрото – тогава  забременява. Има всякакви случаи. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. LoveTheBaby
    LoveTheBaby

    Тези процедури не са елементарни, изборът на терапиите, начина на прилагане и целия подход изисква високо ниво специалисти. Моята препоръка е да избирате клиники с по-големи екипи, където има специалисти за цялата гама проблеми, както и достатъчно лекари, които могат да се заместват един с друг. Тъй като всичко е свързано с точни времеви прозорци, цял екип работи много по-пълноценно.
    И най-важното – трябва да имате пълно доверие на лекарите около Вас. Ако не се чувствате комфортно около тях, по-добре търсете друг екип. Доверието между лекар и пациент е поне 1/3 от рецептата за успеха.

Вашият коментар