Тереза Алексиева

Какво столче за хранене да изберем и как да накараме бебето да се чувства комфортно в него от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 3490
Baby Chair

В настоящата статия ще се спрем по-подробно на въпроса за бебешкото столче за хранене – кога и как е редно то да започне да присъства в живота на бебето, как да подходим при избора на модел и как да успеем да го превърнем в едно приятно място за детето.

Столът за хранене сам по себе си е аксесоар от изключителна важност, но неговото използване е пряко свързано с редица етапи и процеси от развитието на бебето, които ни се иска да споменем. Ще започнем от малко по-далеч, за да обхванем в пълнота процеса – от захранването на бебето до неговото присъствие на масата на „възрастните“ като пълноправен член на семейството.

Кога бебето има нужда от стол за хранене?

Столът за хранене става неизбежно необходим в момента, в който бебето трябва да бъде захранено с храна, различна от кърмата или млякото за кърмачета. Световната здравна организация дефинира като най-подходящ момент това да се случи периода около шестия месец на бебето – тогава неговата храносмилателна система е готова да се срещне с нови храни, а тялото му започва да изпитва нарастваща нужда от вещества, които вече не може да си набави изцяло от кърмата или бебешкото мляко. 

В близкото минало (и за съжаление дори в настоящето) е много често разпространена практиката захранването да бъде форсирано и да се случи преди бебето да е проявило типичните признаци за готовност да бъде захранено. Без да навлизаме в излишни подробности, все пак държим да припомним на всички родители, че захранването трябва да бъде започне, когато:

 

  • Бебето вече може да седи само. Храненето в легнало или полу-легнало положение е изключително опасно и крие огромни рискове от задавяне. От друга страна, слагането на бебето в седнало положение, докато костната и мускулната му система още не са готови за това, също може да доведе до неприятни последствия за здравето му. Именно затова храненето може да започне, когато бебето може да седи само, макар и за кратко.
  • Бебето проявява особен интерес към вашата храна. Не бива да бъркате интереса на бебето към набутване на каквото и да е в устата му, с конкретния интерес към храната. Бебето не само ще посяга към чинията ви, а ще гледа съсредоточено процеса на хранене, ще имитира дъвченето ви, ще слюнкоотделя и ще отваря уста, както досега го е правило, за да суче.
  • Бебето вече умее да поднася играчки и предмети към устата си. Това е от особено значение за родителите, които са решили да захранват бебето си по метода на ЗВБ (захранване, водено от бебето). При този метод храната не се пюрира, а се поднася на детето на парчета, които то взима с ръчичка и опитва без намесата на възрастен.
  • Бебето суче все по-често и млякото го засища за все по-кратко време. Такива периоди изобилстват през първата половин година от живота на детето, тъй като тогава то периодично преживява т.нар. „скокове в растежа“. По време на тях бебето чисто и просто има нужда от повече храна, затова и се храни по-често. Не бива да бъркате това учестено сукане с готовност за захранване, особено когато бебето ви е на три или четири месеца. Проявете търпение и ако този период не премине в рамките на седмица или десетина дни, се консултирайте с вашия педиатър как да процедирате. 
  • Бебето вече няма рефлекс да избутва с език всичко, което попадне в устата му. Много често родителите избързват със захранването и когато поднесат заветната лъжица пюре в устата на три-четири месечното пеленаче, то започва яростно да плези език и да „плюе“ храната. Добрата новина е, че детето ви не е непременно злоядо – това е просто рефлекс, който говори за липса на готовност за захранване. Лошата новина е, че сте прибързали. Пийте една студена вода и опитайте пак след няколко седмици. 
  • Бебето вече тайно краде от вашата храна. Признаваме, това не е универсален признак за готовност, но все пак би ви припомнил деликатно, че освен, че не бива да се избързва, все пак не бива и да се отлага твърде дълго. По-изобретателните и подвижни бебета често се захранват с коричка хляб, зрънце ориз или бог знае какво, пред самия поглед на втрещените си родители. 

И така, когато започнете да усещате, ще повечето от горепосочените признаци са на лице и във вашата къща, значи е време да започнете да се оглеждате за столче за хранене, ако все още не притежавате такова. 

Ако пък поради някаква причина си мислите, че можете да започнете захранването без столче, помислете пак. Има много и твърде разнообразни доводи за ползата от него, и ние ще ви разкажем за няколко от тях.

Защо детето има нужда от собствено столче още от началото на захранването?

Първите опити за хранене на бебето ще бъдат променливо успешни, обикновено доста краткотрайни, но за сметка на това доволно мърляви. Поради тази им специфика някои родители, особено тези, които захранват децата си с пюрета, решават че захранването може да се случва и на други, различни от стола територии – в шезлонга или люлката, в количката, че дори и в бънджи или проходилка. Не е невъзможно, но не е и правилно. Нека обясним защо.

  • По време на храненето бебето трябва да е седнало. Рядко шезлонгът, бебешката люлка или друго подобно приспособление имат опция за напълно седнало положение. Запомнете – „леко поизправено“ не върши работа. Скачащо – също. Бебето трябва да бъде седнало и това е закон, от който пряко зависи неговата безопасност. Не го пренебрегвайте. 
  • Това е периодът, в който бебето ви ще придобие първите си хранителни навици. Много родители срещат затруднения с храненето на детето на по-късен етап. Истина е, че някои бебета просто имат собствено мнение за това как и кога трябва да се случват нещата, но вие все пак трябва да поставите правилната основа, за да сте сигурни, че проблемът не произтича от вашите действия. Редно е още от тази крехка възраст детето да придобие представата, че храненето се случва по определен начин – на стол, в близост до масата, без никакви придружаващи „екстри“ като играчки, телевизор, телефон или таблет, песнички и специално организирана циркова програма. 
  • Бебетата се учат чрез имитиране на възрастните. Това е научно доказано чрез серия от експерименти, които сочат, че в мозъка на бебето се активират зоните, отговорни за съответните действия, които то наблюдава около себе си. Това означава, че шансовете ви за успешно захранване и създаване на правилни хранителни навици нарастват значително, ако начинът на хранене на бебето се доближава максимално много го вашия. А именно – на стол, в близост до масата за хранене, а дори по възможност и в момента, в който се храни останалата част от семейството. 
  • Използването на стол за хранене ще улесни значително вашия собствен живот. Столчетата за хранене обикновено разполагат с подвижна табла, която се измива лесно под течаща вода, а тапицерията им е специално разработена, за да посрещне успешно кашата, която вашето бебе ще забърка. От опит искаме да вметнем, че почистването на стола за хранене е значително по-лесна, бърза и евтина задача от прането на килим или количка, пребоядисването на стени и чистенето на пода три пъти дневно. 

Какво столче за хранене да изберете и какви са разликите между моделите?

Също както количките, шезлонгите, люлките, столчетата за кола и на практика всички по-значими бебешки мебели и аксесоари, столчетата за хранене също могат да се срещнат във всякакви разновидности и ценови диапазони. Изборът на столче за хранене до голяма степен ще бъде свързан със собствените ви предпочитания за размер, цвят и дизайн, но все пак съществуват някои разлики между различните модели, които е хубаво да проучите и да вземете предвид.

В най-общи линии съществуват два основни вида бебешки столчета за хранене, които съответно включват различни вариации и модели. Това са самостоятелното столче и преносимото столче за монтиране върху обикновен кухненски стол. Ще разгледаме подробно двете опции, за да изтъкнем техните предимства и недостатъци.

Самостоятелното столче за хранене

Обикновено самостоятелното столче за хранене на бебето е първото, класическо нещо, което изниква в нашите представи. То представлява отделна мебел с регулируема височина и различни видове екстри, което ще представлява собственото „царство“ за хранене на вашето бебе. 

Моделите се различават предимно по дизайн и външен вид, макар че има няколко по-съществени разлики, като например:

  • Колелцата, които ще ви бъдат от полза, ако планирате да местите столчето често в рамките на самия ви дом. Моделите столчета с колелца са подходящо решение, ако искате да позиционирате стола до масата само докато детето се храни, а след това да го отстранявате в другата стая или пък просто по-встрани.
  • Позициите за гърба и крачетата, които могат да бъдат както твърде много, така и изобщо никакви. Изключително важно е да повторим за пореден път, че не е редно да храните бебето си в поза, различна от седналото положение. В този ред на мисли, столчетата с много позиции за гърба, които позволяват бебето да бъде в почти легнало положение са страхотен вариант, ако смятате да ги използвате не само като стол за хранене. Доста родители оставят бебето да престои в столчето докато приготвят храната, докато измият съдовете или просто докато свършат нещо произволно из дома. Ако в този случай бебето прекара повече време в стола без да се храни, то полу-легналото положение му подсигурява допълнителен комфорт и благоприятни условия за по-правилно натоварване на костната система.
  • Размерите и теглото, които са особено важни за семейства, които планират често преместване на стола както в границите на дома, така и извън него. Тези две характеристики зависят от вида на конструкцията, както и от начина на сгъване. Според приоритетите си трябва да прецените дали ще предпочетете стол с по-стабилна и масивна конструкция, който тежи над 10кг., или по-олекотен вариант, който ще е относително по-опростен, но двойно по-лек. Тук отново би изиграло роля вашето отношение към самия стол като място на пребиваване на детето. По-простият стол е абсолютно идеален за целта си, но ако искате бебето да го ползва и като шезлонг, то вероятно ще се спрете на нещо по-комфортно за игра.

Като имаме предвид тези малко на брой, но важни разлики между моделите, всичко останало е въпрос на вкус. Можете да се спрете както на нещо съвсем класическо, едноцветно и изчистено, така и на някои от изключително атрактивните модели с 3D тапицерии на животни. 

Преносимото столче за хранене

Преносимото столче за хранене е друга опция, с която разполагате при избора на стол. То разполага с колани, посредством които би могло да се прикрепи безопасно към всеки един вид обикновен стол, както и върху всякакви алтернативни повърхности – пейки, беседки и т.н. По-разчупените от вас биха могли дори да го поставят на земята. 

Това е идеалното бебешко столче не само за път и за пикник, а и за употреба вкъщи. То е изключително бюджетно, леко, функционално и удобно. По-ниската му цена по никакъв начин не отнема от качествата му, а дори напротив. Това столче може да бъде перманентно монтирано за някои от столовете ви у дома, като по този начин ще ви спести пространство и грижата за още една отделна и обемиста мебел. 

Друго предимство на този стол е свързано с идеята, че детето може да се храни на масата, заедно с родителите си. Както вече споменахме, имитацията е основен способ за овладяване на нови умения при бебетата и малките деца. Споделянето на семейната трапеза ще даде на вашето бебе усещане за принадлежност и ще му помогне да гледа на храненето като на един приятен процес, в който то участва заедно с мама и татко. 

Преносимите столчета предполагат значително по-малко разнообразие на вариациите, но въпреки това има два основни вида, между които можете да изберете, а именно:

  • Пластмасово преносимо столче за хранене, което е най-класическия и лек вариант, подходящ за ежедневна употреба. Неговото основно предимство е наличието на собствена табличка, което позволява детето да е с вас на масата, на все пак да разполага със собствено „меню“, разположено пред него.
  • Мекото премосимо столче за хранене, което е значително по-комфортно, защото мекотата му наподобява удобна тапицерия. Въпреки, че не е пластмасово, неговото покритие е специално разработено така, че да се почиства лесно и безпроблемно, без да има нужда от изпиране. Ако изберете този вариант, то детето няма да разполага със своя собствена табла за хранене, а ще използва вашата маса за целта. 

Преносимият стол за хранене, разбира се, е и съвършеното решение за семейства, които често пътуват заедно с детето си. Той е страшно лек, заема минимално пространство в сгънато положение и може да се инсталира навсякъде, където решите да отидете заедно със своето бебе.

Как да накараме бебето да се чувства комфортно в столчето за хранене?

Много бебета и малки деца приемат радушно престоя в стола за хранене, както и самото хранене. Но също толкова много от тях имат и известни затруднения да се примирят с него. Без значение дали първопричината за драмата е в стола или в храненето, факт е, че бебетата понякога обявяват бунт. 

Този проблем е твърде комплексен, за да можем да предложим окончателно решение в няколко реда. Всеки родител познава най-добре своето дете и съответно начините, по които би могъл да потуши надигащата се истерия, провокирана от стола или храната. Има обаче някои много прости и базови насоки, които бихме искали да вметнем мимоходом, за да ви дадем храна за размисъл.

Не създавайте на бебето вредни навици, които след това ще се опитвате да изкорените. Както е досещате, говорим именно за гледането на телевизия, телефон, таблет или какъвто и да било екран по време на хранене. Да, това вероятно ще облекчи и ще тушира проблема временно, но на каква цена? Обещаваме ви, че отказването от детските и песничките ще бъде много по-болезнено и продължително като процес, отколкото създаването на първоначални навици и рутина, свързани с храненето. Все пак, нека не забравяме, че в идеалния вариант телевизията не съществува в живота на бебето в такава крехка възраст. 

  • Не насилвайте бебето да продължава да се храни, когато то отказва. Това ще създаде в него чувство на гняв и безпомощност и е възможно дълготрайно да го скара както със стола, така и с храненето. Трудно е, но се примирете. Според доклади на Световната здравна организация и различни педиатрични асоциации е съвсем нормално до навършване на годинката бебето по-скоро да се запознава с различните храни, отколкото да се наяжда с тях. Когато то предпочита мляко – дайте му мляко. Ако и след навършването на годинката бебето ви все още изяжда микроскопични количества храна – вероятно това ще се отрази по-зле на вашите нерви, отколкото на неговото здраве.
  • Не превръщайте стола за хранене в детска площадка. Когато сяда да се храни, детето не бива да очаква специално изготвена шоу програма. Всички видове играчки, дрънкалки, влакчета, моливи и конструктори оставете за след хранене. Много проучвания сочат, че съзнателното хранене и съсредоточаването на вниманието към храната, вместо към нещо друго, подобрява храносмилането и стомашния комфорт. Това е особено важно за бебетата. Когато бебето се съсредоточи върху храненето, то развива по-добре вкусовите си рецептори, по-лесно се научава да дъвче и да не се задавя, отделя повече слюнка и разгражда веществата в храната по-добре.

Хранете се заедно с детето си. В тежки случаи на злоядство или бунт към стола, върнете се към добрия стар принцип на имитацията и личния пример. Когато бебето вижда, че вие се храните, шансовете да получи вдъхновение да направи същото се покачват значително. Опитайте се да направите така, че поне едно от храненията ви дневно да съвпада с това на бебето. Ако имате и други деца – също ги хранете заедно. Ще бъдете учудени от резултата.

  • Говорете за процеса на хранене не само, когато е време за него. Ако сте установили, че имате проблем, поработете върху него, вместо да го игнорирате. Говорете на детето си. Обяснявайте му защо храната е важна и полезна. Можете да проявите творчество и да му закупите книжки или карти с картинки на различни плодове и зеленчуци, да му показвате как храните плюшените му играчки в неговото столче, да намерите някакви подходящи играчки, свързани с готвене и с хранителни продукти. Правете всичко това спокойно и търпеливо, защото малко повече усилия в тази насока биха могли да ви спестят много повече главоболия за в бъдеще.
  • Позволете на детето да опита да се храни само. Това е решаваща крачка в поведението на стола за хранене при много бебета, включително и при най-малките. Вероятно да дадете парче храна или лъжица в ръката на седем месечно бебе ви се струва абсурдно, но всъщност не е точно така. Темата е много обширна и не бихме започнали да я разнищваме тук и сега, но направете своето малко проучване за методът „захранване, водено от бебето“, за да се информирате и да добиете увереност за тази крачка.

Не изпадайте в душевни кризи. Дори и бебето ви да не се храни колкото и както на вас би ви се искало, не се терзайте и още по-важно – не избухвайте. Когато детето има дискомфорт, свързан със стола и храненето, последното нещо, с което бихте му помогнали е да засилите този дискомфорт с поведението си. Една мъдра сентенция казва, че дете, което се чувства зле, не може да се държи добре. Проявете търпение и преглътнете фрустрацията си. Рано или късно и това ще отмине.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Balashova
    Balashova

    Мислете, че столчето за хранене е мястото, където детето се учи как да се храни. Съответно то цапа и то толкова много и толкова неконтролируемо, че е нужно Вие почиствате лесно и без никакви усложнения. За това Ви е нужен подвижен (свалящ се плот). Колани които да могат да се перат и омекотяване на седалката от ПВЦ или подобна материя, която да се забърсва лесно.
    Аз избрах столче, което да може да се сгъва с идеята, когато детето не се храни, столчето да не ни пречи и да стои сгънато. Истината е, че не го сгъвах – или беше мокро след почистване, или вече беше ред за следващо хранене.

Вашият коментар