Тереза Алексиева

Кога се слага бебето на столче за хранене? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 5162
столче хранене СТАТИЯ Тереза (custom)

Отговорът на въпроса “Кога се слага бебето на столче за хранене” е много прост: още в първия ден от началото на захранването. 

Колкото и елементарно да звучи обаче, този отговор поражда след себе си десетки други въпроси с не по-малко значение за родителите. Кога и как е редно да започне самото захранване? Какво столче за хранене да изберете, така че да го използвате дълго и безопасно? Кои са най-добрите марки в различните ценови категории и на какви изисквания отговарят?

По-долу ще се опитаме да систематизираме цялата информация, от която ще имате нужда, за да гарантирате комфорта, доброто здраве и безопасността на бебето по време на хранене.

Как да разберем, че бебето е готово да се храни на столче?

Ранното и неправилното захранване са две често срещани грешки, които, за жалост, са насърчавани от немалко педиатри с неосъвременени познания по въпроса. 

Преди всичко е важно да припомним на родителите едно: Световната Здравна Организация определя майчината кърма и млякото за кърмачета за единствената подходяща храна за бебета под шестмесечна възраст. Изключения могат да се допуснат при специфични медицински проблеми и/или здравословни противопоказания, консултирани със здравен експерт. 

В общия случай обаче, захранването трябва да започне между петия и шестия месец след раждането, когато вече са налице повече или всички от следните признаци:

  • Бебето е в състояние да остане в седнало положение самичко, без чужда помощ и подкрепа, в рамките на поне няколко минути.
  • То често поднася играчки и предмети към устата си, смуче ги и ги хапе.
  • Надраснало е вродения рефлекс за избутване с език на всичко, което е попаднало в устата му.
  • Проявява активен интерес към храната на възрастните, наблюдава как се хранят и се опитва да взима неща от тяхната трапеза.
  • Млечните хранения го засищат за все по-кратко време и се налага броят им за денонощието да се увеличи.

Когато повечето от гореизброените признаци са налице за период около една седмица, отговорът е пред очите ви: детето ви е готово да започне да се храни с твърда храна, в собствено бебешко столче за хранене. 

Ако ли пък признаците очевидно не са налице, а срещате натиск за форсирано захранване отвън, припомнете на себе си и на околните, че правилата определяте единствено и само вие. 

Ето ви и един отличен аргумент: по-малките бебета са неспособни да седят самостоятелно на стола си, което е единствения безопасен начин за хранене. Без значение дали сте избрали захранване с пюрета или с парчета храна, вашето дете трябва задължително да бъде в стабилно седнало положение през цялото време. 

“Полегналото” състояние на тялото е неприемливо и откровено опасно, затова логиката е проста: здраво бебе, което все още не може да седи, едва ли е готово да бъде захранено. В случай, че до шестмесечна възраст бебето все още не може да седи в стола си стабилно, желателно е да отнесете въпроса до личен лекар, педиатър и/или консултант по кърмене, който да препоръча безопасен подход към процеса на захранване.

Как да изберем първото столче за хранене на бебето?

Разумно е столчето за хранене да бъде избрано, закупено и налично известно време преди самия ден, в който захранването ще започне. Добра идея е например да сложите бебето в него няколко пъти предварително, за да свикне с новата ситуация и да не се притесни или стресира непосредствено преди поднасянето на първата хапка храна. 

И все пак – кои са основните критерии, които трябва да съблюдавате при избора на бебешко столче за хранене?

Безопасност 

Статистиката сочи, че всяка година близо 10 000 деца страдат от наранявания, причинени вследствие на неправилен избор или неправилно използване на бебешко столче за хранене. Повечето от тези инциденти са свързани с падане, а друга част от тях – с досег до опасни предмети, оставени в близост до стола, задавяне и т.н.

Ето защо, безопасността на бебето трябва да бъде вашият основен фокус както в избора, така и в експлоатацията на стола за хранене. 

Специализираната медия за детско здраве и съвети за родителството Mom Loves Best определя осем основни признака, по които да изберете безопасен бебешки стол за хранене, а именно:

  1. Регулируеми предпазни колани, в идеалния случай – три или пет-точкови;
  2. Здрави закопчалки и свързващи елементи, които бебето не може да разкопчае само;
  3. Регулируема височина с няколко фиксирани позиции;
  4. Разделителна преграда, позиционирана между двете крачета на бебето;
  5. Заоблени ръбове във всички части на стола;
  6. Липса на открити винтове, болтове или други потенциално опасни елементи;
  7. Широка, стабилна основа на седалката;
  8. Заключване на колелата (ако има колела).

Ние бихме добавили и един последен, девети признак за безопасност. Това е именно изборът на надеждна марка с добра репутация, която може да гарантира за безкомпромисното качеството на продуктите си.

Експертите по безопасност препоръчват винаги да се използват модели, преминали страничен, преден и заден тест за стабилност, с цел предпазване на детето от преобръщане по време на експлоатация. 

Размер и тегло

Изборът на бебешко столче за хранене, разбира се, е свързан също така със спецификите на дома ви и начина ви на живот. 

Според нуждите си, можете да изберете по-компактен или по-масивен модел. Това съответно ще ви позволи да бъдете или по-гъвкави и мобилни, или да фиксирате столчето на едно място, където то ще бъде използвано дългосрочно. 

Теглото и размерите на столчето в сгънато и разгънато положение можете да видите в описанието на всеки един продукт, предлаган в онлайн магазин Kidso.bg

Дизайн и функционалности

Детските столове за хранене могат да се различават и по редица дребни детайли, като например:

  • Допустимо тегло и препоръчителна възраст за използване;
  • Материи за изработка на конструкцията и седалката;
  • Наличие и брой на регулируеми позиции за гърба на бебето;
  • Наличие на специална степенка за крачетата на бебето;
  • Наличие, размер и заключване на вградени колелца за по-лесно преместване;
  • Наличие на премахваща се двойна табла за по-лесно почистване;
  • Наличие на вграден кош за съхранение на аксесоари;
  • Наличие на интерактивни елементи, арки с играчки и т.н.;
  • Цветово и дизайнерско оформление.

Дали ще изберете по-минималистичен или по-луксозен модел е въпрос както на предпочитание, така и на бюджет. Детайлите имат значение дотолкова, доколкото са надграждане към най-важното качество на стола за хранене – неговата издръжливост и безопасност.

Колко вида столчета за хранене има и в какъв диапазон варират цените им?

В продължение на гореизброените критерии за избор на стол, можем да добавим и още нещо много важно. Столовете за хранене на бебе се разделят на три основни модела според начина си на употреба, а именно:

Статични столчета за хранене

Това са отделни мебели за бебета и малки деца, които могат да се позиционират на удобно за родителя място и да останат там дългосрочно. Те са стабилни, масивни и обикновено изискват по-голяма финансова инвестиция. 

Според производителя, материалите за изработка и допълнителните екстри, този вид столчета за хранене могат да се закупят на цени от 40 лв. до над 400 лв. 

Подвижни столчета за хранене

Преносимите столчета са подходящи както за път, така и за употреба у дома. Те са създадени така, че да могат да се монтират върху обикновените столове за възрастни посредством здрави и сигурни закопчаващи се колани. Те могат да се монтират и демонтират неограничен брой пъти, според нуждите и ситуацията. 

Цените на този вид столчета също започват от около 40 лв. и могат да достигнат до над 100 лв. за определени модели. 

Сгъваеми столчета за хранене

Сгъваемите модели са перфектен хибрид между статичните и преносимите столчета. Макар, че са отделна мебел, те се прибират и транспортират изключително лесно, като не е изключено да се разгъват и единствено по време на храненето на бебето. 

Цените им обикновено са около 100 лв., макар че съществуват и доста по-скъпи модели, оборудвани с различни допълнителни екстри. 

Кои са най-надеждните марки столчета за хранене, предлагани на пазара?

Пазарът за детски стоки е особено богат и конкурентен, а изборът между марки и модели – силно объркващ, особено ако нямате никаква предварителна подготовка.

Ето защо, можем да ви улесним, като систематизираме някои от най-надеждните и популярни брандове, предлагащи качествени и безопасни модели.

Висок клас столчета за хранене

Артикулите от висок клас имат няколко отличителни признака. Първо, те са произведени от водещи световни марки с история и репутация. Второ, в почти 100% от случаите са преминали множество тестове за качество и безопасност, удостоверени със съответните сертификати. И трето – в изработката им са използвани луксозни материали с премиум качество и значително по-висока цена.

Според годишните класации на Baby Gear Lab и други експерти в областта, към 2020 някои от най-добрите столчета за хранене от висок клас са произведени от:

  • Peg Perego
  • Stokke
  • Boon 
  • Cybex
  • Fisher Price
  • Cam
  • Inter Baby
  • Bebe Confort
  • Chicco
  • и др.

Среден клас столчета за хранене

Средния клас столчета се отличава с възможно най-добър баланс между цена и качество. В изработката на този клас продукти са съчетани интелигентен дизайн и оптимална функционалност. Така се гарантират едновременно удобството, естетиката и разумната финансова инвестиция. Сред най-популярните марки в този особено широк кръг от производители, можем да отбележим:

  • KikkaBoo
  • Tuc Tuc
  • Chipolino
  • KinderKraft
  • Cosatto
  • и др.

Бюджетен клас столчета за хранене

Бюджетните столове за хранене на бебе са максимално опростени, като същевременно отговарят на абсолютно всички изисквания за безопасност. Любимите марки на родителите, предпочитащи да минимизират инвестицията без да компрометират сигурността, са както следва:

  • Cangaroo
  • Lorelli 
  • Moni
  • Baby Max
  • IKEA
  • и др.

Каталогът на Kidso.bg предлага оптимално разнообразие от продукти, подходящи за всички нужди, вкусове и бюджети. Ние предлагаме столчета за хранене, които покриват на 100% изискванията за качество и безопасност, определени в българското и общоевропейското законодалтество.

При допълнителни въпроси или нужда от индивидуална консултация, не се колебайте да се свържете с нас и да получите цялата помощ и подкрепа, от които се нуждаете!

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар