Това е инфекциозно заболяване, което се предава от кърлежи на човека. В общи линии кърлежите, които са най-разпространени в Европа са от рода на борелия бургдорфери.
Те се пренасят от полевките, обикновените и полски мишки, катерици, таралежи и други горски животни. Необходимо е кърлежът да бъде забит в човешкото тяло около 24 часа, за да причини заболяване, но понякога това се случва и много по-бързо.
За съжаление, все по-често срещани явления са ухапванията от кърлеж, дори и в големи градове като София, Пловдив, Бургас. Най-добре е всяка вечер майката да разглежда детенцето внимателно – преди къпане или по време на къпане – защото понякога кърлежите са с микроскопични размери и трудно се забелязват. Намират ги родителите чак когато те се напият с достатъчно кръв, за да могат да се уголемят и да се видят.
Какви са болестните промени след ухапване от кърлеж?
Обикновено борелиите проникват най-напред в кожата, лимфните пътища, мастните и потните жлези.
Следващият етап е да стигнат до опорно-двигателния апарат, нервната система и сърдечно-съдовата система. Тоест, лаймската болест е едно много сериозно заболяване, засягащо много органи.
За съжаление симптомите на лаймската болест могат да не започнат да се проявяват веднага. Тоест, не е задължително до десетия ден или пo-рано да започне обрив, след това да се вдигне температура, да започнат ставно-мускулни болки. Всички симптоми могат да започнат в рамките на две до десет години. Самото заболяване може да започне като изява директно с усложненията, а не с първоначалните симптоми. Това изключително затруднява както диагностицирането, така и лечението.
При стандартното протичане на заболяването най-напред около мястото на ухапването се получава еритема – обрив от тип „биволско око“, който можете да видите в учебниците, както и на различни снимки. Изразява се в централно зачервяване, след това има бяла част на кожата и след това лентовидно зачервяване на кожата. Може да има различни размери – от 1-2см. до 4-5см. в диаметър.
Другият обрив, който често се получава при лаймска болест, това е еритема мигранс – това са макулопапулозни обриви в областта на бедрата, мишниците и седалищната част. Той също не е задължителен, мести се и може да се задържи между три и четири седмици.
Следващият етап е засягането на костно-мускулния апарат – на кожа, мускули и стави.
В общи линии там протича в много силна болка, зачервяване и затопляне на големи стави – колене, лакти, тазобедрени стави – до невъзможност за придвижване на пациента. За съжаление, много често те могат да бъдат объркани с реактивни артрити, с ревматизъм и с всякакви други бурсити и заболявания на ставите, особено когато тези симптоми започнат след дълъг период от време, без да има дори анамнеза за ухапване от кърлеж.
Проявите при засягане на нервната система са от периферната нервна система. Обикновено се засяга нерва фациалис, като се получава двустранна пареза на нерва, не може да се затвори очната цепка. Неврологичните нарушения могат да се задържат за различен период от време. Може да е краткотрайно, в рамките на ден – два, а могат да се задържат и години. За съжаление може да се стигне и до много по-сериозни нарушения като енцефалит и менингит.
От страна на сърдечно-съдовата система най-честото нарушение е атрио-вентрикуларния блок (A-V блок) и сърдечни аритмии. За съжаление може да се стигне чак до кардиомиопатия и сърдечна недостатъчност. Така че не трябва да се подценява лаймската болест.
След месеци и години в общи линии стигаме до инвалидизиране на пациента. Тоест от страна на сърдечно-съдовата система и усложненията, които изредих; от страна на нервната система, както и костно-мускулния апарат. Така че самото заболяване хронифицира и може да доведе до трайно инвалидизиране и до увреждания за цял живот.
Как се поставя диагнозата?
При стандартен преглед обикновено е трудно да се прецени дали се касае за лаймска болест или за друго заболяване, така че е задължително изследването на кръв. Поне месец след ухапването от кърлеж при възрастен пациент или детенце се търсят антитела. Тоест организмът изработва антитела срещу причинителят на лаймската болест и ние с изследването трябва да ги уловим – затова не необходимо толкова дълго изчакване от един месец. Но то е абсолютно задължително при анамнеза за ухапване от кърлеж.
Другият вариант е да се намери самия причинител
Но тъй като причинителят – борелията – е безкрайно капризен, трудно се улавя при изследвания. Търси се с ELISA метод или с имунофлуоресцентен метод, който не е абсолютно сигурен. Необходимо е при възрастните да се започне лечение веднага след ухапването с лекарства, които са тетрациклинова група.
Ако пациентът откаже, може да се изчака изследването след един месец и тогава да се започне лечение. При дечицата обикновено предприемаме друга тактика – изчакваме и ако детето започне да вдига високи температури до 38-39-40 градуса в рамките на този един месец, ако има зачервяване на мястото на ухапването или увеличени лимфни възли, лечението се започва веднага.
Но тъй като при децата тетрациклиновата група не е подходяща, започва се с пеницилинова група или цефалоспорини. След лечението наново се изследват антитела.
Така че, родители, когато вашето дете е ухапано от кърлеж, първо не бързайте да го вадите сами, обърнете се към лекар да го извади, за да няма останали частици от кърлежа в тялото на детенцето. Освен това, допитайте се до вашия педиатър или до педиатър-инфекционист, за да получите инструкции за по-нататъшното поведение и лечение на детето.
Кърлежите се откриват обикновено в тревните площи където пасат крави, но също и където има мишки и гризачи; където има таралеж, катерица, каквито има и в нашите паркове. Така че, мили родители, внимавайте, когато разхождате децата си в големите паркове на градовете – там най-често се улавят кърлежи. Освен това в планините до градовете. Разглеждайте детето си задължително вечер след разходки.
Пръскането предотвратява развъждането на кърлежи, но то все пак е относително, защото ако след пръскането завали дъжд, ефектът е почти нулев. Ниското подстригване на тревата също не гарантира нищо, защото кърлежът не се разхожда сам, него го разхождат гризачите.
Така че, не е задължително да е висока тревата, за да има кърлежи. Изключително важно е когато отивате в планината децата ви да бъдат с дълги панталони, с дълги ръкави, с подходящи обувки. Да бъдат напръскани с репеленти, които са подходящи за възрастта им, за да можем да предотвратим самото ухапване.
Да обобщим как да се опитаме да се предпазим от ухапване от кърлеж: носете високи чорапи, дълги панталони, при престой в ендемични райони (където е разпространено заболяването и има кърлежи) – използвайте подходящи репеленти. В случай на ухапване от кърлеж , по преценка на лекар може да се проведе антибиотична профилактика.
На пръв поглед болест от миналото. Оказва се обаче, че точно заради тази квалификация и често изключвана от вероятните болести това да се окаже подмината диагноза.
Иначе по това, което пише е меко казано неприятна болест. Не пожелавам никому да се сблъсква с това.
По отношение на диагностицирането – никога не махайте кърлеж в домашни условия. Идете на лекар, за да бъде отстранен правилно. Ако лекар отстрани кърлежа и след това отстранения материал е добре запазен (отново може да го направи лекар), той може да се занесе до Центровете по хигиена и там да се провери дали кърлежът е преносител на лаймска болест. Преди година или две приятелка мина по този път след лекарски съвет.
По отношение на превенцията – не ходете там където ходят животни. Децата през пролетните и ранните летни месеци да играят само по асфалтирани и гумирани площадки. Не ги пускайте из тревните площи. И се надявайте общините да се погрижат за третиране против кърлежи.