Д-р Захаринка Гочева

Кариес при децата от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 2612
Видео Текст
Karies Gocheva Statia (custom)

Какво е кариесът?

Според мен няма човек на планетата, достатъчно интелигентен, който да не знае какво е кариесът. Много теории определят кариеса като патологичен процес или като инфекциозно заболяване

Това е всъщност заболяване на зъбите на човека. Естествено и на животните, но в случая говорим за човешките и най-вече за детските зъби.

Друго определение описва кариеса като инфекциозно заболяване, причинено от мутирали стрептококи. Те се появяват в повечето случаи при недобра орална хигиена. 

Миналите векове кариесът е бил по-рядко явление. Но сега става все по-често. В скандинавските страни например обаче са овладели, успели са със сериозна профилактика да овладеят процеса на кариеса и да го предотвратяват.

Тоест при една добра орална хигиена, при едно правилно хранене, при ранно водене на детето при стоматолог, можем да избягваме ранно кариеса.

Той има различни стадии на развитие. Още когато е в стадия на бяло петно, могат да бъдат взети мерки. Когато вече имаме разрушаване на емайла; когато имаме извличане на неорганичната материя на емайла на зъба, тоест калциевите йони, вече имаме и повърхностно нараняване на целостта на зъбчето. Тогава вече веднага могат да бъдат взети мерки.

Но когато вече имаме деструкция на дентина и на неговата органична и неорганична материя, лечението става все по-трудно.

Има ли различни видове кариес?

Има, в зависимост от това къде се намира кариесът. Може да бъде на горната дъвкателна повърхност на зъбите. Може да бъде на страничните повърхности – латерални, медиални. Може да бъде шиен кариес.

Освен това има значение дълбочината на кариеса. Може да бъде повърхностен, среден, може да бъде дълбок. Според засегнатите тъкани кариесът бива на емайла, на дентина, може да бъде и кариес на цимента. Това е все пак по-теоретична част на въпроса.

Каква е симптоматиката на кариеса?

Общите задължителни симптоми са промяната по цвят, когато говорим за първия стадий, за бялото петно. Тогава още може да бъде заведено вашето детенце или самите вие да посетите вашия стоматолог и да бъде обработено с лекарства, които да не допуснат допълнително разрушаване на емайла.

Когато вече имаме субективни симптоми, тоест болка, дразнене, дискомфорт при приемане на топла или студена течност, при приемане на сладко или солено, тогава нещата са напреднали. Може да имаме и кървене от венците. Тогава задължително трябва да се посети стоматолог и евентуално да се постави пломба. Пломбата задължително се поставя от специалист, не можете да си я поставите в домашни условия.

За съжаление понякога след кариеса се стига и до други усложнения. Пулпитът е следващото усложнение и пулпната гангрена, които са вече много по-сериозни заболявания. Много често се стига до прием на антибиотици и за съжаление и до загуба на зъб.

Някои майки казват: „Моето дете е много малко, няма нужда, има 1-2 зъбчета, няма нужда от лична хигиена”. Не е така, не е точно така. Необходимо е започването на миенето на зъбките още от много ранна детска възраст. Има специални наконечници, които отгоре имат четчица, може да ги сложите на вашия пръст. 

Може и само с четчицата да има почистване на 2, 3, 5 броя зъбчета. А може и с детски пастички, които могат да бъдат изяждани, защото естествено вашето бебе не може да изплюе пастичката. Така че рано може да се започне оралната хигиена. След това вече си има специални четки за деца, има електрически четки. За това се посъветвайте все пак с вашия стоматолог.

Нещо, което е изключително важно обаче е начинът на хранене на вашето бебе и на вашето дете. Сладките неща, рязката смяна между топли и студени храни могат да увредят трайно емайла. 

Много често има наследствена обремененост. Ако вие имате лоши зъби, естествено, че е твърде възможно и вашето дете да има такива проблеми.

Много спорна в последно време е и профилактиката с флуор. Преди години се даваха задължително препарати с флуор още от двуседмична възраст на бебето, за да не се получават кариеси. Но за съжаление не се знае точно колко флуор има във водата, която получава вашето бебе. 

Дали ще давате изворна, чешмяна или минерална и понякога се получава предозиране с флуор. При тези ситуации вместо да се получава кариес, директно се получава чупене на зъби, което е още по-лошо и неприятно. Затова за съжаление в България в момента не се въвежда сериозна профилактика с флуор.

Но все пак, повтарям, консултирайте се с вашия стоматолог. Той може да прецени какво е състоянието на вашите зъби и да ви даде съвети за състоянието на зъбките и на вашите деца.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. MamaSofi
    MamaSofi

    Кариесът не е опасен. По – неприятно е посещението при стоматолога. В ранна детска възраст колкото и да са предразполагащи модерните детски кабинети, това си е стрес за децата. Той може да се превърне в траен отказ да се ходи на зъболекар, а това със сигурност води до лоши последствия.
    При нас положението е решено така – след всяко ядене на шоколад, торти и други сладкиши се мият зъбите. Ако сме били на улицата се пие вода и е жабурим. Ходи се на преглед при зъболекар 1 път в годината. Ако той поиска по – често, го посещаваме отново. Наши стоматолог третира зъбите с някаква химия, която изгражда защитен филм и намалява вероятността от кариес дори и при млечни зъби.
    Докато растяха зъбите купувахме и специална паста за зъби от Германия – Elmex. Тогава я нямаше в БГ. Като цяло с малко повече внимание минахме безпроблемно от млечни към постоянни зъби. След това вече си беше голям човек с изградени навици за устна хигиена. Няма нужда от следене и напомняне, вече всичко е „програмирано“.

Вашият коментар