Д-р Захаринка Гочева

Нощно напикаване при децата – част 1 от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 2965
Видео Текст
нощно напикаване 2 статия (custom)

Много често явление при децата е нощното напикаване или – казано на латински – „енурезис ноктурна”. То може да се дели на 2 вида. Едното е първично, другото е вторично.

Първичното нощно напикаване е тогава, когато вашето детенце още от раждането до 5-годишна възраст не е спряло да се напишква нощем, а много често и през деня, по време на обеден сън.

Вторичното нощно напикаване е когато имаме прекъсване, тоест след годинка до към 2-3 години, например, вашето дете не е имало този проблем и след това внезапно отново започва нощното напикаване.

Така че трябва да се прави разлика. То се отдава на много, много причини. Но всъщност това, което със сигурност се установява при всички деца е нарушена цикличност в отделяне на един хормон, който се нарича вазопресин или антидиуретичен хормон.

Този хормон по принцип се отделя в човешкото тяло. Но какво представлява? Той всъщност връща урината обратно, връща течностите или намалява отделянето на урина. Дефакто, когато този хормон се отделя нормално от организма през деня (в малко количество), човек ходи по-често по малка нужда, т.е. уринира по-често, а през нощта този хормон е в по-малко количество и потиска отделянето на урина, и човек спи по-спокойно.

Но когато при отделянето на вазопресина е нарушена цикличността му, тогава през деня се отделя голямо количество и човек не отделя урина, а вечер се отделя по-голямото количество урина. Тогава, колкото и да се стараем да ставаме, често, ако не спим дълбоко, пак има риск от нощно напикаване. Така че това е установено при повечето хора с този проблем.

Естествено причините могат да бъдат и много различни от тази. Могат да бъдат свързани и с органично заболяване, т.е. може да има стеноза на уретрата. 

Може да има прегъване на уретерите. Може да има неврогенен пикочен мехур, който примерно да отделя периодично, т.е. да събира периодично голямо количество урина, а след това да не може да задържи голямото количество урина, а да предизвиква често уриниране. Това е неврогенният пикочен мехур, т.е. когато инервацията на пикочния мехур е несъвършена. 

Това е вродено състояние. Може да има аномалии на бъбреците, Може човек да е с един бъбрек, с 3 бъбрека и т.н. Тоест при вродени аномалии също може да се появи нощно напикаване. 

Затова от няколко години на 6-месечна възраст се правят изследванияехография се прави на коремните органи, в което влиза всъщност и ехографско изследване на бъбреците. С това изследване могат да се установят някои от вродените аномалии.

Други причини, водещи от медицинска гледна точка до нощно напикаване, това са инфекциите на пикочните пътища, като започнем от:

  • пиелонефрит
  • може да се получи и при отделяне на малки песъчинки или на големи камъни.

Така че каква е причината трябва да бъде доказано с изследвания. Най-малкото се пуска изследване на обикновена урина, тоест – общо химично изследване на урината. Пуска се стерилна урина, която пък може да ни докаже бактериалната инфекция

Естествено, ако се наложи, се прави ехография на коремни органи, скенер, цветна снимка и т.н. Това вече може да ви го каже или може да ви насочи какви изследвания да бъдат направени уролог или детски нефролог.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар