Тереза Алексиева

Коли за избутване: какво представляват и как да изберем подходящ модел? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 1546
Active,blond,kid,boy,driving,tricycle,or,bicycle,in,domestic

Търсите играчка, която да гарантира безопасно забавление и правилно двигателно развитие за вашето дете? Имаме отлични новини – колите за избутване и яздене ще отговорят както на всичките ви родителски изисквания, така и на очакванията на пълните с енергия малчугани.

Какво точно представляват играчките за яздене, по какво се различават различните модели и как да изберете най-подходящата за своето дете? Научете в следващите редове.

Какво представляват колите за избутване?

Устройството на колите за избутване е просто и съвършено. Те представляват ниски и ергономични играчки, изработени от закалена пластмаса, дърво или метал. В централната им част има пространство за сядане, а придвижването се извършва с помощта на изтласкване с краката. 

Подобно на колелото за баланс, колите за избутване предполагат пълна безопасност – детето не може да се прекатури или падне, но за сметка на това се придвижва самостоятелно и се забавлява безумно много.

Най-общо казано, колите за избутване са подходящи за бебета от 10 месечна възраст до навършване на около 3 години. Това, разбира се, зависи от индивидуалния темп на развитие на детето, както и от характеристиките на избрания модел

По какво се различават колите за избутване?

Макар и да споделят една и съща конструкция и логика на експлоатация, колите за избутване могат да се различават по множество детайли, а именно:

Родителски контрол 

Някои коли за избутване притежават допълнителна приставка за помощ и навигация от родител, със или без опция за премахване. Наличието на родителски контрол е препоръчително както за по-малките бебета, така и за тези, които се уморяват и отказват от карането по-бързо. 

Материали за изработка 

По-голяма част от масово произвежданите играчки за яздене са пластмасови. Освен тях обаче, съществуват и модели с конструкция от метал и дърво – те са по-издръжливи, по-екологични и по-подходящи за каране на открито.

Размер и тегло 

Обичайното тегло на този вид играчки е между два и три килограма. На пазара обаче ще намерите както по-леки и компактни модели, така и по-обемни и масивни такива. Изборът Ви трябва да зависи както от физиката на детето, така и от терена, по който ще се използва играчката. 

Вид и размер на гумите 

Ако използвате играчката на закрито, малките пластмасови гуми ще ви свършат чудесна работа. Ако обаче предвиждате използване по по-проблемни терени, спрете се на модел с по-големи и по-стабилни колела, за да си спестите неприятните изненади. 

Препоръчителна възраст и тегло на детето 

Всеки производител е длъжен да фиксира както минималната възраст за използване на колата за избутване, така и максималното тегло, което тя може да понесе. Задължително се запознайте с тези препоръки, за да направите най-безопасния за детето си избор.

Марка

Както всички останали детски артикули, така и играчките за яздене могат да се срещнат във варианти от стотици производители. Колкото по-доказана и надеждна е марката, толкова е по-голяма гаранцията ви за качество, сигурност и дълъг период на експлоатация. 

Цена 

Цената на колите за избутване се определя от размера, използваните материали и марката-производител. В общия случай, трябва да предвидите бюджет около 50 лв., ако желаете да закупите сигурна и надеждна играчка. И все пак – съществуват модели както под, така и доста над тази цена. 

Как да изберете най-подходящата играчка за яздене и избутване?

Най-очевидният отговор е: като се съобразите с всички гореописани характеристики и изберете модела, който най-точно пасва на нуждите и предпочитанията ви.

Нещо повече: вие ще можете да избирате между множество алтернативи що се отнася до дизайн, цветово оформление и допълнителни екстри. Според вкуса и интересите на детето, можете да се спрете на тематична кола за яздене с любим герой, животно, или мотив.

Специалните допълнителни екстри на играчките за яздене могат да включват:

  • Обезопасителна облегалка и/или преграда против падане;
  • Степенки за крака при моделите с родителски контрол;
  • Подвижен сенник за каране на открито в слънчеви дни;
  • Вграден багажник за съхранение на играчки и аксесоари;
  • Интерактивен волан с мелодии и/или светлини;
  • Клаксон, скоростен лост или други декоративни елементи;
  • Тематични украси, стикери и т.н.

Играчки за яздене: ползи за здравето и развитието на детето

Изборът на безопасна и функционална играчка за яздене може да гарантира множество ползи за детето. Това са например:

  • Подобряване на баланса и ориентацията в пространството;
  • Стимулиране на двигателната активност;
  • Многократно повишаване на мускулния тонус;
  • Координация на връзката око-ръка;
  • Насърчаване на самостоятелността;
  • Насърчаване на правилното психо-емоционални развитие;
  • и др. 

В свое интервю за Huffington Post, детският терапевт Анджела Хенскъм твърди, че „Движението и активната свободна игра, особено на открито, подобряват всичко – от творчеството до академичния успех и емоционалната стабилност.

Като всеобщ фаворит сред най-малките, колите за избутване стимулират прекарването на време на открито и изграждането на добра двигателна култура – основата на… Е, очевидно “всичко”.

Съвети за безопасност

Колите за избутване са едни от най-безопасните играчки, които можете да подсигурите за своето дете. Все пак, желателно е да спазвате някои съвсем базови правила, така че да минимизирате риска от падане и нараняване.

  • Не прибързвайте. Повечето производители отбелязват минимална възраст за използване на колите за яздене от 10 месеца. Имайте предвид, че повечето бебета на 10 месеца нямат нужния баланс и координация, така че да бъдат в 100-процентова безопасност върху този вид играчки. Съобразете се с темпа на развитие на детето и осигурете допълнителна подкрепа в началото. 
  • Винаги спазвайте инструкциите на производителя. Това включва както препоръчителната възраст и тегло, така и препоръките за съхранение и поддръжка на играчката.
  • Редовно проверявайте играчката за повреди. Разкачено кормило, счупена гума или повредена дръжка за родителски контрол – дръжте детайлите под око и потърсете помощ, ако забележите проблем.
  • Пазарувайте от добри марки и надеждни търговци. Избягвайте да купувате коли за избутване втора употреба, тъй като не сте наясно с възрастта, амортизацията и скритите им дефекти, които могат да бъдат потенциално опасни.

Последно, не не и по значение – потърсете помощ и консултация, ако смятате, че имате нужда от такива. Екипът на Kidso.bg и Мамапедия винаги е насреща, за да предостави изчерпателна и напълно безплатна информация по всички въпроси, които ви вълнуват!

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар