Вече при настъпила инфекция също има какво да се направи с хомеопатия. Тук вече зависи от това със какво се проявява тази инфекция.
Проучванията показват, че най-често бременните, когато са болни от коронавирус, реагират по два начина: единият е с прояви от страна на дихателни пътища и носоглътка – кашлица, чувство за дразнене зад гръдната кост, повишена температура, болки в гърлото. В тези случаи, разбира се, имаме редица хомеопатични медикаменти, с които да повлияем на всичките тези параметри.
А пък не са малко и случаите, в които бременната реагира с прояви от страна на стомашно-чревната система, тоест има гадене, повръщане и разстройство. Тука много основен медикамент за т.нар. чревен грип, но също и за коронавирусна инфекция, протичаща с разстройство и болки в корема, това е Баптисия Тинктория 9 СН, няколко пъти дневно по 5 гранулки.
И в зависимост от това дали има повръщане, и дали има и гадене, и дали гаденето се облекчава от повръщането, разполагаме с други хомеопатични медикаменти като Ипека. Ипека е много основен медикамент в случаи, когато имаме гадене и повръщане, и повръщането не води до облекчаване на гаденето. В такива ситуации бихме могли, ако имаме и разстройство, и болки в корема, да комбинираме Баптисия Тинктория с Ипека – 9 СН, редуване по 5 гранули през час-два.
Също така пък, ако повръщането води до облекчаване на гаденето, може би по-подходящ от Ипека е Нукс Вомика, 9 СН разреждане. И тогава бихме могли да редуваме Нукс Вомика с Баптисия Тинктория.
Хубавото е, че хомеопатичните лекарства са абсолютно безвредни, нямат никакви странични действия и са абсолютно безопасни както за организма на бременната, така и на плода. Така че – ако имаме някакво, каквото и да било оплакване, дължащо се на инфекция с коронавирус, изключително подходящо е прилагането на хомеопатично лечение.
Друг плюс на хомеопатичното лечение е, че то, разбира се, може да бъде прилагано паралелно със стандартните медикаменти, които специалистът е препоръчал и прилага. Т.е. това, че се лекуваме с хомеопатия не означава, че не могат да се прилагат други средства и методи за лечение. Хомеопатията е съвместима с всички тях, ако това се налага.
Разбира се, имаме и други природосъобразни методи и средства като ароматерапия, нутритерапия, фитотерапия, които също биха могли да подпомогнат организма на бременната. Да кажа, че етеричните масла, които са безопасни по време на бременност не са малко.
Основните от тях са лавандула, тамян, иланг-иланг, портокал и някои други. Всичките тези етерични масла имат мощно антисептично действие и до голяма степен унищожават много от вирусите и бактериите, с които ние се срещаме.
Могат да бъдат използвани по най-различен начин: под формата на инхалация, под формата на масаж – втриване на няколко капки етерично масло в стъпалата да речем – или пък приготвяне на капки за нос със зехтин и капване по няколко капки в ноздрите. Или пък миене на зъбите с по една капка от съответното етерично масло, което дезинфекцира устната кухина.
Ако носим маска, която да предпазва носа и устата, препоръчвам някое от тези етерични масла – една, две, до три капки – няма нужда повече, върху маската. Това до голяма степен не само ще предпазва хората около нас, ако ние сме болни, но ще предпазва и нас, ако влезем в контакт с болен, защото тези етерични масла ще унищожат много от вирусите и бактериите, с които влизаме в контакт.
Разбира се, ако има нужда, можем да прибегнем до приемане на имуностимулатори като витамин Ц, витамин Д, Цинк, Селен и определени растителни екстракти. Но това, с което искам да завърша е, че в определени случаи, прекалено силната имунна защита пък може да ни изиграе лоша шега.
Защото в определени случаи, вярно – не са много, но се случва – имунната защита реагира свръхбурно на болестотворния причинител и това е причина за сериозни усложнения. Тогава се развива т.нар. цитокинова буря, която се дължи на излив на прекалено много субстанции на възпалението, които затрудняват дейността на организма като цяло. Така че трябва да внимаваме с имуностимулаторите.
Лоша работа е с COVID. Лекарите не са 100% наясно как протича и как точно да го лекуват. Представете си колко по-малка име е практиката с бременни, които са заразени с COVID. Реалността е стряскаща. Аз се надявам защитните механизми в майчиния организъм да сработят достатъчно адекватно към този нов вирус. Просто организмът да се пребори адекватно сам с този нов и коварен вирус.
Друг много интересен въпрос за мен е може ли бременна да се ваксинира? Има ли изследвания как ще се отрази това?