Все още не знаем много за новата коронавирусна инфекция Covid19, но на базата на много изследвания, които се провеждат в цял свят, можем спокойно да кажем, че за щастие децата са по-защитени от тази инфекция. Все още не знаем причините за това – имаме само предположения.
Едната е, че те имат може би по-малък брой рецептори, чрез които вирусите проникват в клетките, другата е, че повечето от децата нямат сериозни хронични заболявания, както е при възрастните, което знаем, че е определено утежняващ фактор.
За част от децата, особено за тези в България знаем, че те са ваксинирани с БЦЖ ваксина, също една ваксина, която ние много добре знаем, че пази човека не само от туберкулозните причинители, а е ваксина, която увеличава общия имунитет на организма. Не случайно тази ваксина се препоръчва при някои видове ракови заболявания с оглед на това, че стимулира собствената имунна защита и така помага на организма да се справи със съответните ракови клетки.
Така че не знаем точно причината, но факт е, че над 90% от децата, които са боледували от Covid19 са го изкарали на крак или безсимптомно, или с много леки оплаквания.
А иначе какви са основните оплаквания, които развиват децата, когато са болни – можем да ги групираме в две основни групи:
- Едната е: оплаквания от страна на Уши, нос, гърло (УНГ) и дихателни пътища. Болки в гърлото, кашлица, различна по степен възпаление на дихателните пътища, различна по степен температура и нарушено общо състояние на детето. Т.е. нищо характерно, бих казал.
- Другата група оплаквания са от страна на стомашно-чревната система. При една не малка част от децата Covid19 инфекцията протича със стомашно-чревни оплаквания основно – болки в коремчето, разстройство, гадене и повръщане. При една относително не голяма част от децата, но все пак струва си това да се спомене, беше наблюдаван т.нар. Синдром на Кавазаки.
Това е възпаление на малките кръвоносни съдове, протичащо с един специфичен обрив и с микро-кръвоизливчета, със зачервяване също така на дланите и ходилата, със зачервяване на очите, в основата, пак казвам се дължи на едно микровъзпаление на малките кръвоносни съдове.
И хубавото е, от гледна точка на хомеопатичното третиране, че лекарите хомеопати разполагаме с различни хомеопатични медикаменти, с които можем да покрием както оплакванията от страна на горни дихателни пътища и на стомашно-чревна система, така имаме и хомеопатични медикаменти, с които можем да повлияем и на това възпаление на малките кръвоносни съдове.
Може би е добре да започнем с това, че в период от опасност от инфекция е препоръчително приемането веднъж седмично, да речем – фиксираме ден неделя и си го помним този ден – даваме на детето по едно флаконче Осцилококцинум.
Осцилококцинум е лидерът сред хомеопатичните медикаменти по отношение на стимулация на противовирусната защита на организма. Съществуват и редица медикаменти, като Силицея, Ехинацея, Фитолака, които също прилагаме за стимулиране на имунната защита в определени разреждания и по определена схема.
А вече в зависимост от конкретните оплаквания, в зависимост от температурната крива, в зависимост от това, дали преобладават болките в гърлото, или кашлицата, или стомашно-чревните прояви имаме десетки хомеопатични медикаменти, които се назначават с оглед на конкретната ситуация.
Специално при засягане на малките кръвоносни съдове и тяхното възпаляване много добър ефект се постига с хомеопатични лекарства с Арника, Фосфор, Арсеникъм Албум. Между другото Арсеникум Албум е едно от най-добрите медикаменти, които използваме при засягане от инфекция на дихателните пътища.
Така че в зависимост от конкретната изява при съответното дете на коронавирусната инфекция лекарите-хомеопати препоръчваме обикновено комбинация от 2 или 3 хомеопатични медикамента, с които много бързо стимулираме детския организъм да се справи със съответния проблем.
Хубаво е да се каже, че не е добре да се стимулира имунната защита, колкото е по-добре да се смекчава възпалителния процес. Това е много характерно при млади, здрави, силни хора, които нямат някакви сериозни хронични заболявания, преживяват и прекарват тежко Covid инфекцията в следствие на една свръх силна имунна защита. Така че в хомеопатията разполагаме и с медикаменти, с които да повлияваме и на това ниво.
Често чета научни публикации от САЩ. Една държава с голямо население и съответно през обща здравна система вадят поголеми статистически извадки за определени здравни проблеми. Дори и там казват, че за децата НЯМАТ валидна статистика, защото те го карат много по-леко и не влизат в обхвата на техните наблюдения свързани с Covid – 19. От това, което пишеше там е извадено, че около 15% от децата го карат безсимптомно. От тези, които го карат със симптоми 1 от всеки 3 болни деца има нужда от лекарска помощ. По тежко го гарат чернокожите и латино расите. Усложненията са по-рядко отколкото при възрастните, иначе са същите. Там обръщат особено внимание на деца с придружаващи болести и твърдят, че при тях това е по-сложно за лечение и изисква специално внимание.
В заключение пишат, че по-големия проблем при децата е социалната изолация и липсата на нормален образователен процес.