Кръвотечението от носа е често явление. Защо е така? По принцип, лигавицата на носа е много фина, много нежна, кръвоносните съдове са повърхностни разположени, а при децата кръвоносните съдове често са и с много слаба съдова стена. Освен това, за често кръвотечение от носа допринасят и упорити хреми, било то поради чести инфекции или склонност към алергични състояния.
Упоритата и честа употреба на капки за нос знаем, че води до по-голяма или по-малко изразена атрофия на носната лигавица, което също предразполага към чести кръвоизливи. Не на последно място – травмите, които са по-чести при деца, особено в областта на носленцето.
Така че – можем да помогнем до известна степен като посъветваме детенцето да притиска кървящата ноздра и да отведе главичката назад или настрани; като използваме кърпа, напоена със студена вода или кубче лед; или пък като сложим памучно тампонче. Но тази помощ е до следващия път.
А ако нашето дете се окаже, че е от тези деца, на които периодично им тече кръв от нослето – а аз съм имал много такива деца в моята практика – тогава е добре да помислим какво хомеопатично лекарство или комбинация от лекарства да използваме, защото хомеопатията е изключително ефикасна по отношение на профилактиката на честите кръвоизливи – не само от носа, а където и да било.
Медикамент номер едно, който използваме при склонност към чести кръвоизливи е Арника. Тя си има изключително добро въздействие върху малките кръвоносни съдове и изписана в разреждане да речем 5 СН или 9 СН по 5 гранулки 2-3 пъти дневно или през ден, постепенно с нейното прилагане постигаме разреждане на пристъпите на кървене или напълното им спиране.
Ако имаме нужда, можем да комбинираме Арника с Фосфорус – той е един също много добър медикамент при склонност към чести кръвоизливи. Него обикновено го използваме в 9 СН или в 9 СН разреждане, а също така разполагаме и с медикаменти, с които увеличаваме здравината и еластичността на съдовата стена и основните от тях са Калкареа Флуорика и Флуорикум Ацидум. В разреждане 9 СН или 15 СН, веднъж дневно или през ден по 5 гранули или дори веднъж седмично по 15 гранули, това са два медикамента, които имат много добър ефект по отношение на заздравяването на съдовата стена.
Когато става въпрос за склонност към чести кръвоизливи в контекста на чести боледувания, един от основните медикаменти е Ферум Фосфорикум в 9 СН или 15 СН, веднъж дневно или през ден по 5 гранули или също веднъж веднъж седмично по 10 гранули.
Също бихме могли да използваме и други медикаменти в подобни ситуации, разбира се, като Лахезис Мутус, Хамамелис, но Арника, Калкареа Флуорика и Фосфор като че ли са най-често използваните, поне при мен и в моята практика, при такива ситуации.
Много е добре да комбинираме хомеопатията при чести кръвоизливи от носа с хранителни добавки, съдържащи витамин Ц, витамин Б5 и биофлавоноиди, тъй като с тяхна помощ също се увеличава здравината и еластичността на съдовите стени. Всъщност, в по-големи количества тях ги има в плодовете и зеленчуците, така че силно препоръчително за деца с подобен проблем е да наблягат повече на плодове и зеленчуци.
Не на последно място, разбира се, има и етерични масла, с които също да подобрява кръвообращението и такива са основно тези от цитрусови плодове, например от лимон и портокал. Така че – ако разполагаме с етерично масло от висок терапевтичен клас, което ще рече, че то може да се приема и вътрешно, можем да препоръчаме на детенцето по една капка 1-2 пъти дневно за вътрешен прием. Това може да стане чрез чай, пюре, прясно мляко или с така наречената „хлебна капсула“ – тоест, капваме капката в малко средичка хляб и детето я изяжда; може и по други начини.
Но изводът е, че ако комбинираме няколко природосъобразни метода и средства за лечение, постигаме продължителен и сигурен ефект, и спестяваме много от психо-емоционалния дискомфорт, който иначе детето изпитва в очакване на всеки следващ кръвоизлив.
Не мога да хвана някаква зависимост кога тече кръв от нослето, но наистина се случва. Нашия човек дори понякога не ни и казва. Взема салфетки, притиска докато спре и се оправя. Не сме го водили на лекар, не смятах, че е голям проблем и се надявах да го израсте.
Имам добра позната хомеопат и Вашата статия ме провокира да се консултирам с нея. Не че нямам доверие, но смятам, че лечение и лекарства не бива да се предписват по форуми. Всеки случай е специфичен и индивидуален и трябва спрямо състоянието да се прецени кое е най – доброто лечения. Наясно съм, че хомеопатия няма как да навреди, но все пак е лекарство, а не бонбони.
Благодаря Ви, че засягате темата!