Д-р Захаринка Гочева

Лекар: Какво трябва да знае родителят при ОТИТ на детето му? от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 14675
Видео Текст
Otit (custom)

Отитът е също често срещано заболяване при малките деца и при юношите

Много често той се появява след инфекция на горните дихателни пътища. Една дълго продължила хрема или по-чести ангини много често водят до отит. Най-малките бебчета, които са между нулева и една годинка по-рядко боледуват от oтит, защото по-рядко са изложени на инфекции на горни дихателни пътища. Но вече между първата и петата – шестата годинка, това заболяване е често срещано при деца, които посещават детски градини и училища.

Както казах, то започва след инфекция на горните дихателни пътища. Болката е много силна. При малките дечица, които не могат да говорят, най-типично е след заспиване да има едно изплакване, събуждане с плач, направо с писък, без видима причина, защото те не могат да обяснят за какво иде реч. 

Но след успокояване на детенцето, майките могат да направят един прост опит – просто могат да натиснат трагуса на ушната мидатриъгълната част, която закрива ушния канал. Тогава ако бебето започне да се дърпа и да плаче, това е един от признаците за отит. 

Друго неприятно усещане освен болката при по-големите дечица, които могат да говорят, това е шум в ушите, намален слух, заглъхване и секреция от ухото. 

В повечето случаи тези симптоми са придружени от температура, която често е висока – до 39-40 градуса. След консултация с педиатър или УНГ лесно може да бъде установено възпаление на ухото

Възпалението на ухото може да бъде три вида – на външно ухо, на средно ухо и на вътрешно ухо

Най-разпространено е възпалението на средното ухо, за което сега ще си поговорим. След всички тези симптоми, които изредихме, и които са типични и за възпалението на средното ухо, може във втория стадии на заболяването да се получи перфорация или спукване на тъпанчето.

Това много лесно се забелязва и от родителите, защото от ухото на детенцето започва да изтича секрет, който е гноевиден и кръвенист, тоест жълто-червен. Обикновено секретът изтича от едното ухо, изключително рядко се случва да е и от двете уши едновременно. 

В такива случаи, мили родители, е много важно да не капете капки в ушите на детето. При перфорирано тъпанче вече няма преграда и капките попадат директно във вътрешното ухо, което е изключително опасно. Веднага трябва да се обърнете към лекар – педиатър или УНГ. Това секретиране продължава леко около 2-3 дни, след това може да се засили временно и след това бързо намалява от само себе си или след провеждане на лечение.

Третият стадии вече идва, когато започва самото тъпанче да се затваря и постепенно болката отзвучава. Заглъхването може да продължи с месеци, докато се възстанови тъпанчевата мембрана, възпалението на евстахиевата тръба и вътрешното ухо. 

За съжаление, много често има усложнение след перфорация на тъпанчето и след среден отит 

Най-често срещаното е възпалението на вътрешното ухо, което може да протече със силен световъртеж до невъзможност за движение на детенцето, тоест засяга се лабиринтът на вътрешното ухо. Може да се получи също мастоидит – възпаление на брадавицовидния израстък и за съжаление при малките деца отитите често могат да бъдат последвани от менингит.

Има, естествено, и хроничен отит, който е по-често срещан при възрастните. Тоест  това секретиране може да продължи много дълго време, придружено с болка, шум в ушите, дори загуба на слуха или пък намаление на слуха. 

Но за хроничен отит при децата по-рядко може да се говори и да се срещне въобще

Затова лечението трябва да започне бързо. Първоначално при болката трябва да се дават болкоуспокояващи препарати от рода на ибупрофените и парацетамолите. Освен това могат да се правят топли компреси с кърпа, пригладена с ютия например, с морска сол или с грейка, прилепена до ушенцето на детето. Необходима е и консултация с УНГ, който евентуално би могъл да предпише капки. 

Други необходими средства са антихистамините, които имат противовъзпалителен ефект и при по-сериозно възпаление и задължително антибиотичното лечение. 

В цял свят се препоръчва бързо антибиотично лечение, именно заради усложненията при децата от гледна точка на нервната система, тоест менингитите. След като се излекува вашето детенце, имайте едно наум, че отитите при някои дечица се повтарят често, поради простата причина, че имат по-широки и по-къси евстахиеви тръби, откъдето се предава инфекцията от гърлото и нослето към ухото. Така че ако детенцето е направило веднъж отит, то винаги имайте едно наум, че може да се повтори. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mary_Balabanova
    Mary_Balabanova

    Смятах, че проблемите с ушите са свързани с наследственост. Явно е свързано с наследствена анатомия – ширина и дължина на евстахиевите тръби.
    За децата е болезнено. Винаги се консултирайте със специалист УНГ и нека той назначи лечение. В повечето случаи специалистът ще предпише антибиотик. Това е стандартно лечени. Ако не се повлияете в посочения от лекарите срок, веднага потърсете втора консултация. Усложненията са болезнени и неприятни.

Вашият коментар