Д-р Захаринка Гочева

Важно – Ако детето ви проявява симптоми на МЕНИНГИТ! от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 14669
Видео Текст
Meningit (custom)

Менингитът представлява възпаление на меките мозъчни обвивки на главния мозък и на гръбначния мозък. Той може да започне директно с възпаление на мозъчните обвивки или да бъде вследствие на други заболявания като отити, тонзилити, след работа върху зъби, синузит или мастоидит, инфекции на горни дихателни пътища, както може да започне и по кръвен път от инфекции в друга област на тялото.

Симптоми на менингита

Самата симптоматика е много тежка, но менингитът може да бъде причинен също и от гъбични инфекции, вирусни инфекции, бактериални инфекции и паразити. Симптомите могат да започнат много постепенно или просто да се слеят със симптомите, предизвикващи менингита. 

Обикновено са свързани с много висока температура от рода на 39-40 градуса, която не се повлиява от антипиретици. Има много силно главоболие, обща отпадналост и вратна ригидност, която е много типична за менингита. Тази вратна ригидност се установява обикновено от вашия педиатър, но и вие в домашни условия можете да направите този тест. При опит да се изправи сгънатото краче на детето, то оказва силна съпротива. 

Освен това ако опитате механично с ръце да доближите брадичката на детето към торса, детето не може да свие врата и изпитва силна болка. Освен това все пак ако има свиване, едновременно с него се свиват и крачетата. Ако тези признаци са на лице, тогава можем да говорим за вратна ригидност

Синдромът на повишеното вътречерепно налягане е свързан с изключително силно главоболие, което не се повлиява от никакво лечение, както и с многократно повръщане на фонтан, което не облекчава детето и неговото главоболие.  Това е типично за обикновените вирусни инфекции – там след повръщане човекът или детето чувства облекчение.

Освен това има огнища и неврологични симптоми

Засягат се обикновено черепно-мозъчните нерви и най-вече нерва фациалис и нервите, отговорни за моториката на очите. Може да се проявят симптоми като двойно виждане, кривогледство и различна големина на зениците. Общомозъчните и психичните нарушения са проявени с обща възбуда, психомоторна възбуда, до степен на невъзможност за контакт с пациента. 

Диагнозата се поставя задължително след консултация с лекар

Най-сигурно се поставя диагнозата след лумбална пункция. Лумбалната пункция задължително се извършва в болнично заведение. При нея могат да бъдат открити нарастване на броя на клетките, увеличение на протеините, намаляване на глюкозата и на хлорното съдържание в ликвора. Но това вие няма как да го установите. 

За съжаление лечението е бавно, трудно и изключително често дава усложнения

След лумбалната пункция се установява причинителя – дали ще е бактериална инфекция, вирусна инфекция, гъбичкова или паразитна. Лечението зависи точно от причинителя. За съжаление много често, както споменах, има усложнения от рода на парези и парализи. Периферната нервна система страда, много често е засегнат интелектът. Така че след лечението, което задължително се провежда в болница, е необходима много дълга физиотерапия.

Но, мили родители, не всяко повръщане, свързано с висока температура и главоболие, е менингит. Така че, когато вашето детенце има такива симптоми, задължително се обръщайте към вашия педиатър. 

От години наред в България е въведена имунизация за най-често срещания менингит в Европа – за менингита, причинен от хемофилус инфлуенце. Той се съдържа във ваксините, които се поставят още на втория, четвъртия и шестия месец на детенцето и след това между първата и втората годинка. 

Друг вид причинител на менингита е стептококус пневмоние, за който също има въведена ваксина – пневмококовата ваксина, която се поставя паралелно с ваксината за хемофилус инфлуенце, дифтерия, тетанус и коклюш. Така че можем да предпазим нашите деца поне от два вида менингит. На запад е въведена още една ваксина, която е срещу менингит Ц. За съжаление в България тя не е задължителна и не се поставя.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар