Тереза Алексиева

Мистериозният хепатит – заплашва ли децата? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 1278
hepatit

dВ последната си публикация по темата от 27 май 2022 г., Световната здравна организация съобщава за над 650 докладвани случая на остър хепатит с неизвестен причинител в периода между 5 април и 26 май 2022 г.

Три четвърти (75,4%) от случаите са деца на възраст до 5 години, което прави тази група статистически най-рискова, въпреки ограниченото количество данни.

Здравните власти твърдят, че първите регистрирани случаи на заболяването датират от октомври 2021, като пациентите са били девет деца в Алабама, САЩ, диагностицирани с хепатит или възпаление на черния дроб и аденовирусна инфекция.

Въпреки растящият брой случаи в различни държави по света, здравните специалисти все още не са категорични относно причините за развитие на този нов вид хепатит. СЗО оценява риска на глобално ниво като умерен, а в следващите редове ще откриете цялата налична информация, известна до момента.

Какво представлява новият мистериозен хепатит сред децата?

По дефиниция, хепатитът представлява възпаление на черния дроб, вследствие на което той губи способността си да изчиства определени вещества от кръвта. Когато черният дроб спре да работи правилно, тялото започва да натрупва вещества, които обикновено би следвало да изхвърли.

Причините за развитие на хепатит могат да се разделят на три големи групи: вирусна инфекция, неправилен прием на лекарства или излагане на определени химикали. Известните до момента хепатити A, B, C, D и E имат вирусен причинител. Те не могат да обяснят появата на новия хепатит, тъй като при пациентите не е изолиран нито един от тези вирусни причинители.

Що се касае до причинителя на новия остър хепатит сред децата – учените все още нямат достатъчно данни, за да изложат единно становище. Наблюдението на пациентите обаче показва ясно, че случаите са клинично по-тежки и по-голям процент развиват остра чернодробна недостатъчност в сравнение с предишни съобщения за остър хепатит с неизвестна етиология при деца.

Какви са възможните причинители на новия хепатит според учените?

Към 26 май 2022 г. са докладвани 650 вероятни случая на новия хепатит в световен мащаб. Докладите идват от 33 държави в пет региона на СЗО, като 99 допълнителни случая чакат класификация.

58% от съобщените случаи са от Европейския регион на СЗО, обхващащ 22 държави, като 34% от тях са само от Обединеното кралство.

Първият случай в България е регистриран през месец март в Бургас, като засегнатото дете е преминало през болнично лечение и е било изписано в стабилизирано общо състояние с препоръки за домашно лечение.

Предвид сравнително ниската заболеваемост и противоречивите клинични данни, причината за развитие на новия хепатит е неизвестна. Съществуват обаче систематизирани данни за установеното до момента, и те изглеждат по следния начин:

hepatit table

Източник на изображението: Доклад на СЗО от 27 май 2022

Обобщено накратко, таблицата показва следната информация:

  • Лабораторните изследвания са изключили вирусите на хепатит A-E.
  • От 181 случая тествани за аденовирус, 110 (60,8%) са с положителна проба.
  • От 188 случая с PCR тест за SARS-CoV-2, 23 (12,2%) са дали положителен резултат.
  • Серологични резултати за SARS-CoV-2 са налични само за 26 случая, от които 19 (73,1%) са с положителна находка.
  • От 63 случая с данни за ваксинация срещу COVID-19, 53 (84,1%) са неваксинирани.

Находките от SARS-CoV-2 и/или аденовирус са възможно, макар и непълно обяснение за възникването на новия остър хепатит. Обикновено, аденовирусна инфекция причинява леки и самоограничаващи се стомашно-чревни или респираторни инфекции при малки деца, което обаче не обяснява напълно по-тежката клинична картина, наблюдавана при тези случаи.

Различни хипотези включват повишена чувствителност сред малките деца след по-ниско ниво на циркулация на аденовирус по време на пандемията COVID-19, потенциална поява на нов аденовирус, коинфекция на SARS-CoV-2 или усложнение от предишна инфекция със SARS-CoV-2.

На този фон, здравните власти на Обединеното кралство съобщават за повишаване на аденовирусната активност, която циркулира съвместно със SARS-CoV-2. Въпреки високия процент положителни проби, ролята на тези вируси в патогенезата на хепатита все още не е ясна и не бива да се приема за абсолютно сигурна.

За момента хепатитът не се разглежда като страничен ефект от ваксините срещу COVID-19, тъй като повечето от засегнатите деца не са имали поставена такава ваксина.

Какви са симптомите на новия хепатит?

Симптомите на новия хепатит са почти идентични с тези на другите остри хепатити и включват:

  • Пожълтяване на кожата и бялата част на очите;
  • Потъмняване на урината;
  • Силно изсветляване на изпражненията;
  • Висока температура;
  • Умора и загуба на апетит;
  • Гадене, повръщане и болки в корема;
  • Болки в ставите.

Появата на който и да е от тези симптоми и комбинация от тях трябва да бъде сигнал, че е време да се свържете с лекуващия лекар на детето в най-кратки срокове. Влошаването на общото състояние обикновено е внезапна, а бързата реакция е от ключово значение.

За съжаление, не е известен по-надежден метод на превенция встрани от високата лична хигиена и избягването на контакт с видимо болни възрастни и деца.

Какво е лечението и има ли сериозен риск?

При съмнения за заразяване с новия остър хепатит, детето преминава през редица изследвания. Те включват кръвна проба, гърлен или носен секрет, проба от урина и фецес, като при по-тежки клинични показания може да се изиска изследване на чернодробни ензими и чернодробна биопсия.

В зависимост от резултатите, здравните специалисти ще определят стъпките в лечението на детето. Болничното наблюдение е препоръчително дори при леките случаи, като лечението на място може да включва прием на различни препарати, насочени към изолирания причинител и последвалите усложнения.

Статистически погледнато, рисковете за момента са оценени по следния начин:

  • От 650 вероятни случая, 38 (6%) деца са се нуждаели от чернодробна трансплантация.
  • От 156 случая с информация за болничен прием, 22 (14,1%) са приети в интензивно отделение.
  • Случаите на летален изход, докладвано от СЗО са девет (1%).

За родителите се препоръчва да следят информацията и насоките на здравните власти, за да са наясно с най-новата информация относно причинителите, разпространението, протичането и превенцията на новия остър хепатит сред децата.

Ресурси

  1. Остър, тежък хепатит с неизвестен произход при деца https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news/item/2022-DON376
  2. CDC публикува нови подробности за мистериозния хепатит при децаhttps://www.medscape.com/viewarticle/976200
  3. СЗО съобщава, че най-малко 650 деца са развили мистериозен хепатитhttps://www.healthline.com/health-news/cdc-gives-new-information-about-mysterious-hepatitis-cases-in-children
  4. Деца с хепатит с неизвестна причинаhttps://www.cdc.gov/ncird/investigation/hepatitis-unknown-cause/
  5. Остър хепатит: технически брифингhttps://www.gov.uk/government/publications/acute-hepatitis-technical-briefing
  6. Инструкции за диагностично изследване на деца с остър хепатит с неизвестна етиологияhttps://www.cdc.gov/ncird/investigation/hepatitis-unknown-cause/laboratories-testing-typing.html

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар