Илиян Найденов

Митове и истини за забранените храни през бременността от Илиян Найденов

icon Преглеждания: 2280
Видео Текст
178 Bremennata Mitove (custom)

 

Здравейте на всички! Казвам се Илиян Найденов – специалист по здравословно хранене и автор на книгата „Мисия “Майка” – вечните въпроси за бременността“. Това е единствената българска книга за бременни жени, която е подкрепена от трима акушер-гинеколози. 

Днес ще си поговорим за храненето по време на бременността и колко важно всъщност е то за развитието на плода и за здравето на майката. 

От години назад медицината е доказала, че правилното и здравословно хранене при майката има пряка зависимост върху развитието на плода. Набавянето на важни витамини и минерали подпомага правилното развитие в утробата и дарява всичко необходимо на детето, за да може то да бъде износено по възможно най-добрия начин. 

Тук трябва да обърнем внимание какво означава ”правилното и здравословно хранене”, тъй като много жени нямат достъп до подобна информация

Проблемът произлиза оттам, че за повечето от тях е напълно нормално да нямат знания в областта на такъв тип хранене и получавайки съвети от източници като интернет или дори – от своя личен акушер-гинеколог, те невинаги ги разбират правилно. Оттам може би произлизат и някои митове от типа на това, че “храненето за двама” е по-добро по време на бременността, тъй като бебето има нужда от всичко. 

Всъщност бебето има необходимост от всичко необходимо за развитието си. 

Всичко необходимо са: 

  • витамини
  • минерали
  • полезни мазнини
  • най-важните и основни макронутриенти, белтъчини и сложни въглехидрати

Няма да задълбаваме в прекалено усложняване на материята, а просто ще кажа, че храненето за двама е толкова вредно, колкото и недохранването по време на бременността. Разликата се състои в това, че двете неща водят до различен тип проблеми. 

Храненето за двама, както не веднъж вече споменах, може да повлияе немалко на прекалено бързото развитие на детето, на прекалено многото покачени килограми при майката, което може да доведе до гестационен диабет, прееклампсия и още редица други проблеми. 

Това, което трябва да направи една жена е да спазва едни основни принципи на хранене по време на бременността си. Никой не казва да се задълбочава в някакъв сложен хранителен режим или пък да се прекалява с набавянето на всичко, само за да е сигурна работата, че няма някакъв пропуск. 

Не трябва също така да се гладува, само защото не искате да покачите много килограми. Храненето по време на бременността трябва да бъде балансирано, изключително богато на витамини и минерали. 

Оттук произлиза и една теория, че набавяйки си ежедневно разнообразие от зеленчуци и плодове, една жена ще си набави и нужните витамини и минерали за деня. Именно поради тази причина има доста спекулации за приемането на пренаталните витамини, но това е съвсем друга тема. 

Това, което искам да ви кажа, са няколко основни принципа, към които да се насочите, за да може по-лесно да контролирате храненето си, или по-скоро – да се насочвате в храненето си по време на вашата бременност. 

Принцип номер едно: смутитата и фрешовете, които са изключително полезни и трябва да присъстват в ежедневното ви меню… Е, трябва да разберете, че те също са храни. 

Те не са течности, въпреки, че ги набавяте в течно състояние. Какво означава това?

Изпивайки пет фреша от плодове за деня – това са допълнителни калории във вашето дневно меню. Това означава, че не трябва да ги броите към литрите вода, която трябва да изпиете дневно, а да ги приемате като допълнителни междинни хранения. 

Давам един пример: ако правите три основни хранения за деня и две междинни и си представете, че изпитвате и три фреша между всичко това. Тези три фреша са, буквално, още три междинни хранения. Не трябва да ги смятате по този начин, защото именно това ще допринесе с прекалено много калории, които приемате за деня. 

Правило номер две: задължителна консумация на белтъчини – разбира се, от възможно най-добрите източници. 

Най-добрите източници не могат да бъдат конкретизирани сто процента, но при всички положения включват поне два пъти седмично риба, семена, ядки, белтъчини от растителни източници, които освен от семената и ядките, можете да набавите от някои плодове. 

Например авокадото също съдържа белтъчини. То съдържа и полезни мазнини и затова отиваме и към правило номер три. Трябва да набавяте мазнини. 

Не избягвайте храните, богати на мазнини. Има полезни мазнини, които са от изключителна важност за хормоналното балансиране, което и без това е трудно по време на бременността и като цяло въобще за развитието на плода. 

Правило номер четири е и последно, за да можем да обърнем внимание и на една друга важна тема. То гласи:  вие трябва да разберете, че храната при всеки един човек е строго индивидуална

Какво означава това? Това означава, че има хора, които покачват теглото си, консумирайки много по-малко калории и други, както може би се досещате или познавате такива, които хапват каквото пожелаят и никога не качват килограми.

Не трябва това да ви е директен ориентир и да смятате, че покачването на килограми е най-важното нещо през този период. Не е най-важното нещо, но е добър показател. 

Добър показател означава, че ако качвате твърде бързо, прекалено рано още в ранна бременност или много килограми, които вече прекрачват границата на препоръчителните, това означава, че може би се храните твърде много или се движите твърде малко. 

Затова трябва храната, както казах, да бъде балансирана 

Балансираната храна означава да се вслушате в съветите на вашето тяло и да разпознавате знаците, които то ви дава. Разбира се, ежемесечните прегледи при личния ви акушер-гинеколог ще могат да ви насочват и да ви дават яснота за това дали се грижите правилно за здравето си. Но ако спазвате елементарни принципи като тези, които изброихме, това ще бъде един перфектен ориентир за вас – да наблягате на семена, плодове, зеленчуци, ядки, периодично на риба. Никой не казва да изключвате месата, но не трябва да ви бъдат основна храна за консумиране.

И най-важното, което забравих – вмъквам го като правило номер пет: избягвайте бързите захари. 

Бързите захари няма как да влязат в графа “здравословни храни” или изобщо – да са препоръчителни, без значение дали сте бременна или не. Бързите захари, разбира се, няма как да бъдат изключени завинаги и за постоянно, но когато ви се хапне нещо сладко – намирайте възможно най-добрия вариант за това и консумирайте в по-малко количество, просто за да залъжете собственото си желание.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mutter_Super
    Mutter_Super

    Когато си бременна и прееодолееш периода с повръщането и изостреното обоняние трябва да се храниш най-вече РЕДОВНО. Често и по малко. Така стомахът няма да се затормозява, няма да има преяждане, тежести в стомаха и други проблеми.
    Смутита от плодове и зеленчуци харесвам, но мисля че не трябва да се прекалява с тях. При тях стомаха става ленив, защото няма какво да се храносмила – всичко влиза вече смляно в стомаха.
    Разнообразното хранене е друг важен елемент. Всичко трябва да се набавя посредством храна, а не с витамини или други хранителни добавки.

Вашият коментар