Да си поговорим за един паразит, който съжителства с човека повече от 70 хиляди години – въшките
Те са насекоми, които са с размер от 0.5 мм. до 5 мм. и се разпространяват в детски колективи, в колективи от възрастни, в малцинствени групи. Освен това, за съжаление, не е необходимо да сме с ниска хигиена, за да се заразим с въшки. Така че, родители, проверявайте периодично вашите дечица.
Въшките са няколко вида:
- човешка въшка
- листна въшка
- дрешна въшка
Човешката въшка се разпространява и се развъжда в общи линии по окосмената част на главата и тя със сравнително малки размери – от 0.5 мм. до 2 мм. Понякога е сиво-черна до белезникава и се придвижва с малка главичка, която има челюсти и плоско телце. Прилича на паяче и можете да го видите с просто око. Когато са разпространени при гризачи и при пернати, въшките се хранят с косми, с пера; а при хората – с епителни клетки от кожата и с малко кръв.
Когато всъщност забият хоботчето си в кожата, при слюноотделянето на въшката се предизвиква сърбеж
Той води до неистово разчесване на кожата, особено при дечицата, които все още не могат да се контролират. Понякога е получават големи разранявания, които могат да бъдат инфектирани при нелекувани паразити и оттам може да се разпространи сериозна инфекция и към тялото.
Преди векове въшките са носили много по-тежки заболявания, като коремен тиф например. Слава Богу, сега това не се случва при нас.
Когато обаче една въшка снесе яйца, те се излюпват и след пет-шест дни наново имаме вече възрастен паразит, който наново снася яйца. Тоест в рамките на един месец една въшка снася около 2000 яйца, което е огромен брой яйца, които могат да бъдат разпространени в главичката на вашето детенце.
Всъщност обикновено по това, че детето започва да страда от неистов сърбеж, родителите разбират, че детето е опаразитено. Главовите въшки, за които говорихме досега, развъждат около 2000-2500 паразити за един месец, което е много.
Друго важно нещо е, че дрешните въшки се разпространяват по друг начин – чрез дрешка, която може да бъде разменена в детската градина или пък новозакупена дреха
Но като цял дрешните въшки са по-малко разпространени и по-лесно се премахват, защото след едно изпиране на по-висок градус в пералня, те обикновено изчезват. Те се разпространяват по шевовете на вашите дрехи и снасят по-малко яйца.
Пубисните въшки се разпространяват в областта на гениталиите, под мишниците, по веждите и миглите на хората. За съжаление те също могат да предизвикат сърбеж и по това също се разпознават. Също така причиняват ерупции, тоест малки ранички в областта на кожата, където са разпространени.
Те се разпространяват много често по полов път, при полови контакти или когато човек спи в чуждо легло, което е опаразитено. Размножаването също е бързо, те се размножават между 35 и 45 дни и снасят около 200 яйца за един месец – малко по-бавно разпространение от главовите.
Откъде можем да се заразим с въшки?
Както казахме, можем да се заразим в клас, в училище, в магазина, за съжаление, в градския транспорт. Тоест въшките не се разпространяват само сред хора с ниска хигиена. Трябва да имаме винаги едно на ум, че е необходимо да проверяваме децата, както казахме.
Необходимо е, след като вече установим, че нашето дете е опаразитено, да се приложат препарати, които се купуват от аптека. Гнидите обаче се залавят за косъма с хитиновата си обвивка и не падат при разресване. Затова е необходимо да се отстранят една по една.
При малките дечица за съжаление е препоръчително да се намали дължината на косата, за да могат по-лесно да бъдат изчистени. При момченцата това става по-лесно, но при момиченцата има съпротива.
При възрастните, които са заразени с полово предавани въшки, е необходимо да се приложат специални препарати и за тази цел трябва да се консултирате с дерматолог.
Децата, които вече са изчистени е необходимо да използват шампоани, които са специално за предпазване от опаразитяване с въшки. Купуват се пак от аптеките, прилагат се по схема, може веднъж седмично, може веднъж на две седмици, но когато вече знаете, че в класа или в групата има разпространение на въшки, а даже и да няма такова, можете профилактично да къпете вашето детенце с такива шампоани, за да няма този проблем.
Пишете, че въшките могат да „ходят“ и при хора с добра хигиена, но не казвате, от къде тръгват. Според мен тръгват от лоша хигиена и примитивни битови условия.
Има достатъчно шампоани, които решават проблема. Ако се окажат по-упорити с няколко третирания изчезват. Методи с подстригване, газ и бог знае какви други дивотии са отживелица. Има много препарати, на достъпни цени са и това не би трябвало да се третира като проблем.
Ако има заразено дете в детската градина, има препарати, които са за профилактика. Прилагат се на определен период от време и отново предпазват.