Отпуск по бащинство – закони, възможности и приложимост от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 6950
Отпуск по бащинство - закони, възможности и приложимост

Майчинството е периодът, който е предназначен за отглеждане на детето. В България това са първите две години след появата на бебето, кaто майката може да ползва още една допълнителна година, ако желае. 

Законът предвижда, ако е необходимо, бащата също да се възползва от право на отпуск за отглеждане на своето дете за определен период от време. Напоследък тази практика става все по-разпространена и в нашата страна.    

Отпуск по бащинство - закони, възможности и приложимост

Що е то отпуск по бащинство и има ли почва у нас?

Отпуск за отглеждане на дете по бащинство се нарича времето, през което таткото може да се възползва по закон, за да се включи активно в отглеждането на детето си. 

В нормативната база на България е регламентиран отпуск по бащинство до 2 месеца, който таткото да има право да използва до навършването  до 8-годишна възраст на мъника. През този период таткото получава парично обезщетение от държавното обществено осигуряване. 

Необходимо е за целта бащата да има осигурителен стаж назад във времето. Последните промени в Кодекса на труда, които са в сила от месец август 2022 година, предвиждат също така бащата да може да ползва 15 дни платен отпуск при раждането на детето. Този срок важи от датата на изписването на бебето от болничното заведение.

Отпуск по бащинство - закони, възможности и приложимост

Практиката за бащински отпуск вече успешно се прилага и в България. Много родители активно се възползват от предоставената им възможност да има право на отпуск. 

Причините са различни – понякога майката няма как да отсъства продължително време от своята работа, поради специфика на нейната професия. Друг път самият татко предпочита да е по-активната страна в отглеждането на детето

Понякога случаите, в които се касае за отпуск, са свързани с това осиновителят на малкото дете да го гледа. Разбира се, има и други различни житейски ситуации, които налагат това.    

Как се ползва отпуск по бащинство – документация и процедури

За да се възползва от възможността за отпуск по бащинство, таткото е необходимо да предупреди своя работодател най-малко 10 работни дни предварително. Това гласи чл.164 в на Кодекса на труда, след обнародваните промени в него от август 2022 година. 

Бащата може да предложи на своя работодател с молба изменения в работното си време, както и съответното му разпределение. Също така е възможно да поиска да работи в даден период от разстояние, т.е. от вкъщи. Предоставят се и други промени в трудовите правоотношения, които да позволят да се съвместяват служебните и семейни ангажименти, например.

Когато се касае за 15 календарни дни отпуск след раждането на детето, таткото уведомява писмено своя работодател, че ще ползва предоставената възможност от закона. 

Към молбата си (заявление за отпуск по бащинство образец) той трябва да приложи документи за  граждански брак или за това, че детето е припознато от родителя. 

Отпуск по бащинство - закони, възможности и приложимост

Необходимо е още да се представи писмена бележка от здравното заведение, която да удостоверява датата на изписване на новороденото, според Кодекса за социално осигуряване.

По закон 15-дневният отпуск на детето на  бащата  може да се прекъсне с декларация в няколко случая:

  • Когато междувременно е прекратен бракът между родителите;
  • Когато бащата вече не живее в едно домакинство с майката;
  • Ако детето се даде за осиновяване на приемно семейство или в детско заведение на пълна държавна издръжка;
  • Ако бебето почине.

Как се изчислява и изплаща отпуск по бащинство?

При ползване на отпуск при раждане на  детето родителят има право на парично обезщетение, ако притежава осигурителен стаж за период от 12 месеца назад. Таткото получава 710 лева парично обезщетение за отглеждане на дете месечно от държавното обществено осигуряване.

Парични обезщетения при ползване на отпуск след раждане на бебето също се полагат на бащата, който се включва в отглеждането на мъника. То се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или от среднодневните осигурителни вноски, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски. 

При самоосигуряващите се лица обезщетението се определя от среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени осигурителни вноски за майчинство за период от 24 календарни месеца, които предхождат месеца за ползване на отпуска.

Отпуск по бащинство - закони, възможности и приложимост

Важно е да се знае, че периодът на отпуск за бащинство се признава за трудов стаж на таткото.

Защо е важно бащата да присъства у дома след раждането на бебето?

Възможността за по-добро съвместяване на личния и служебния живот, която е предвидена в Кодекса на труда, позволява на бащите активно да участват в отглеждането на своето дете. 

В съвременния свят отдавна не е странно татковците да поемат водещата роля във възпитанието и грижите за малкия палавник. Вече не е изненадващо мъжът да сменя памперси, да храни мъника, да го води по разходки и да отменя майката. Психолозите са категорични, че по този начин се утвърждава връзката между родителя и малчугана. 

Таткото може да е пълноценен и изключително деен участник в първите години от живота на неговия наследник, които са и най-важните при израстването на детето.

Работеща майка и подкрепящ баща – екзотика или стандарт

Бащата да поеме грижите за бебето, докато майката ходи на работата, далеч не е екзотика в днешно време. Даже примерите стават все повече. 

Причината е, че родителите са напълно равноправни в отглеждането на своето малко съкровище. Въпрос на разбирателство и личен избор на майката и таткото е да определят кой вариант е най-подходящият за мъника и за тяхнотото общо домакинство. 

Отпуск по бащинство - закони, възможности и приложимост

Оказва се, че много бащи се справят отлично с грижите дори за едно малко бебе. Съвременният начин на живот позволява на мъжете да са все по-информирани и да могат успешно да заменят жената, ако е необходимо да помагат в периода след появата на тяхното детенце. 

Благодарение на законовите промени, това е напълно допустимо и регламентирано по отношение на техните правомощия и статут в обществения живот. В определени житейски ситуации подобна възможност – таткото да е по-активният в грижите за бебето, се оказват необходим и желан вариант от семействата с граждански брак или от тези, които живеят на семейни начала.

Отдавна не е екзотика да видим татко с количка в парка, на детската площадка или по улиците. Отпуск по бащинство за отглеждане на дете до 8 години се полага и на осиновител на дете, за да може да се справи с предизвикателствата на родителството.

Бащинските грижи за бебето далеч не бива да бъдат подценявани, казват специалистите. Те напълно успешно могат да общуват с малкото човече, да усещат потребностите му и да му дават необходимата грижа, топлина и любов. 

Много майки, които се  налага да се доверят за отглеждането на детето на своя партньор в първите месеци след раждането, отчитат редица положителни страни в една подобна ситуация. Те споделят, че мъжете могат да са добри в успокояването, приспиването, храненето и в отдаването на всички останали нужди на малчугана. 

Освен това интернет дава възможност на бащите да научат повече за етапите в отглеждането на малките момченца и момиченца, да почерпят опит от специалистите или да споделят своите ежедневни емоции с други родители. Специализирани издания също публикуват важни съвети към татковците, за да бъдат те са по-уверени в бащинството. 

Подобни препоръки помагат на мъжете да развият родителските си умения и да създадат дълбока връзка със своето съкровище вкъщи. Много бащи, които предварително са решили да се възползвам от възможността да ползват отпуск, се подготвят предварително за този период. 

Понякога заедно с майката те посещават курсове или си набавят необходимата специализирана литература, за да бъдат пълноценни родители при отглеждането на бебето.

Отпуск по бащинство - закони, възможности и приложимост

Съвременният начин на живот също облекчава значително грижите за мъника и позволява, ако се наложи, майката да бъде отменена за определен период от време от своите най-близки хора. 

Някои семейства предпочитат това да са именно бащите, за да се справят родителите сами с новите предизвикателства пред тях. Практиката показва, че подобни ситуации сплотяват изключително много семействата, сближават с децата и изграждат отлични отношения в дома и занапред. 

Снимки: Рixabay

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар